استیلی:من مقصر اما انصاف داشته باشید/دوست دارم احترام ها حفظ شود

سرمربی تیم ملی فوتبال امید ایران گفت: کسی که پول می‌آورد خودش قرارداد نمی‌بندد و من به عنوان مدیر و سرمربی تیم امید ۲ سال است که یک ریال هم پول نگرفته ام....

به گزارش مدال، حمید استیلی با حضور در برنامه «سلام صبح بخیر» در واکنش به مقصر دانستن فدراسیون فوتبال توسط مردم در نظرسنجی برنامه و همینطور معرفی خودش به عنوان دومین مقصر اظهار داشت: بهتر بود پیش از نظرسنجی صحبت می‌کردیم تا مردم در جریان باشند.‌ ای کاش قبل از اینکه محاکمه کنید بگذارید صحبت کنیم. ما قطعا اشتباهاتی داشتیم.

وی افزود: شما می‌توانید درباره سیل هم اسم نفرات را منتشر کنید که مردم نظر بدهند چه کسی مقصر است. شفافیت خیلی مهم است و من هم اینجا که آمده ام قرآن بگذارید تا دست روی آن بگذارم که می‌خواهم شفاف جواب بدهم.

آینده نگری در تیم امید برای اولین بار

استیلی درباره شکست تیم ملی امید عنوان کرد: در حدود دو سالی که با تیم امید شروع کردیم اولین بار بود آینده نگری در رابطه با تیم امید صورت گرفت. زمانی که فدراسیون فوتبال از من خواست به عنوان مدیر تیم و مدیر فنی آن وارد شوم، صحبت از این بود ما سال‌هایی که المپیک را از دست دادیم، فاکتور‌هایی وجود داشت و دلایلی پیدا شده بود. مثلا این که بازی‌های المپیک اصلا در زمان فیفا دی برگزار نمی‌شود و باشگاه‌ها می‌توانند بازیکن بدهند یا ندهند.

وی تاکید کرد: سال‌های قبل هم مربیان این مشکل را داشتند. ما با رییس فدراسیون و هیات رییسه جلسه گذاشتیم تا آن‌ها مصوبه‌ای تصویب کنند تا باشگاه‌ها موظف شوند بازیکن بدهند، حتی اگر در فیفا دی نباشند، ما این موضوع را تصویب کردیم بعد وارد کار شدیم.

نمی‌خواستم مربیگری کنم

استیلی در پاسخ به این سوال که چرا از اول مربی تیم ملی نشدید گفت: من نمی‌خواستم مربیگری کنم. هیچکس نبود که من این سمت را قبول کردم. درباره کرانچار کمیته فنی تشکیل جلسه داد و به این نتیجه رسیدیم که آقای کرانچار سرمربی شود و او اولین دوره‌ای بود که به تیم امید آمد.

او در پاسخ به این سوال که آیا مشکل کرانچار غیرفنی بود، گفت: خیلی خوب نیست آدم درباره همکارش صحبت کند و بحث اخلاقی و پهلوانی خیلی مهم است و درباره شخصیت آدم‌ها نمی‌شود در رسانه ملی حرف زد. یک سری مشکلات بود که باعث شد کمیته فنی به جمع بندی برسد. از نظر مالی ما ماهی ۱۵ هزار دلار به ایشان می‌دادیم، ۵ هزار دلار به مربی دروازه بان‌ها با خانه می‌دادیم و فدراسیون دید این رقم را نمی‌شود پرداخت کرد.

سرمربی تیم ملی امید درباره چالش کرانچار و کی‌روش و اینکه اصلا چرا باید او انتخاب می‌شد، توضیح داد: کی روش با همه دعوا داشت و در این جریان کرانچار مقصر نبود. کرانچار زمانی که در سپاهان بود ذهنیتی داشت و اینجا آمد و من تا جایی که کنار ایشان بودم هیچ جوابی به کی روش نداد. حتی زمانی که در کمپ بودند ما بیرون کمپ اردو می‌زدیم که این‌ها با هم به مشکل نخورند. بعد از کرانچار ما دیگر نمی‌توانستیم سراغ گزینه خارجی برویم و ۵، ۶ گزینه داخلی خوب داشتیم که هر کدام دلایلی داشتند. درباره آقای گل محمدی ما کار را با ایشان تمام کردیم، اما به دلیل بالا آمدن تیم شهرخودرو برای باشگاه‌های آسیا مسئولان خواستند او پای تیم بماند.

استیلی در خصوص اینکه قبلا کمیته فنی نپذیرفت کرانچار سرمربی تیم ملی امید شود و برای همه این سوال پیش آمد چطور قبول کردند او قبل از مجیدی سرمربی شود؟ گفت: آن‌ها عملکرد و بحث فنی کرانچار را بررسی کردند و نظر دادند که این مربی برود. او هم خیلی جنتلمن گفت حق و حقوق مرا بدهید و جدا شد.

 

خودم فرهاد را به تیم امید آوردم

استیلی در پاسخ به این سوال که چرا کمیته فنی اول مجیدی را انتخاب کرد و بعدا گفت او خوب تمرین نمی‌دهد گفت: فرهاد مجیدی از دوستان خوب من است و خود من او را به تیم امید آوردم. اگر از کمیته فنی این مسائل را بپرسید ممنون می‌شوم. من مدیر تیم و موافق فرهاد بودم. او را هم کنار نگذاشتند و گفتند یک نفر را به تیم اضافه کنیم که قوی‌تر شود، اما خود آقای مجیدی نخواست بماند و جدا شد. شرایط در آن زمان سخت بود که مجیدی آن را نپذیرفت. بهتر است اعضای کمیته فنی در این باره حرف بزنند و من دوست دارم احترام‌ها حفظ شود. آقایان ماجدی، محمدی، محصص و شیعی می‌توانند در این باره صحبت کنند.

وی با تایید اینکه انتخاب مجیدی زمان تیم ملی را از دست داد، گفت: بله این انتقاد به جا است. ما زمان را از دست دادیم که نمی‌شود آن را برگرداند. زمانی که من این مسئولیت را پذیرفتم، مهم‌ترین چیز زمان بود. زمانی هم که مدیر بود با سعید فتاحی مدیر وقت سازمان لیگ صحبت کردیم. وقتی گروه بندی شد دیدیم چه گروه سختی است و صحبتمان با سازمان لیگ این بود که نیم فصل در آن زمان باشد که ما حداقل بازیکنان را ۴۰، ۴۵ روز در اختیار داشته باشیم. ما برای مربیان هم برنامه ریزی کردیم تا مثل زمان کی‌روش تیم ۴۵، ۵۰ روز در اردو باشد. تیم امید با بزرگسال هم خیلی فرق می‌کند و ما اینجا با محدودیت سنی هم مواجه بودیم. اگر پیام نیازمند و مجید حسینی که سه چهار ماه بزرگتر بودند، در تیم ما حضور داشتند خیلی از مشکلات حل می‌شد.

استیلی ادامه داد: لیگ هم مشکلات زیادی برای شروع داشت و به دلیل زیرساخت ورزشگاه‌ها لیگ یک ماه و نیم دیر شروع شد و مشکلاتی در کشور به وجود آمد. بازی‌ها به علت آلودگی هوا تعطیل شد و همه بازی‌ها در آن زمان انباشته شد. بازی جام حذفی هم در پیش بود و ما فقط یک هفته در قطر کل تیم را در اختیار داشتیم.

استیلی درباره حضور برخی بازیکنان در پست‌های غیر تخصصی مثل نورافکن که در دو بازی اول دفاع وسط و بازی آخر هافبک دفاعی بازی می‌کرد توضیح داد: امید نورافکن در دو سالی که با ما بود، در ۹۵ درصد بازی هایمان در دفاع بود. او حتی در بازی‌های مقدماتی با کرانچار برای ما دفاع وسط بازی کرد. در بازی دوستانه یکی دو بار هافبک بازی کرد. ما محدودیت داریم و ۵، ۶ بازیکن را در دفاع وسط دیدیم و بهترین بازیکنمان امید نورافکن بود. او می‌گفت در این پست هم راحت بازی می‌کنم.

در تیم امید رنگ ها برایم مهم نیست

وی درباره سهمیه استقلال و پرسپولیس در تیم ملی امید تاکید کرد: ما در تیممان صیادمنش، نورافکن، مهدی قائدی، شاهین طاهرخانی یعنی ۴ بازیکن استقلال را داشتیم. در تیم امید رنگ‌ها برای من مهم نیست و هرکسی شرایط خوبی داشته باشد بازی می‌کند. سایپا بیشترین بازیکن را داشت. عملکرد بازیکنان از لحاظ فنی و اخلاقی برایمان مهم است.
او درباره دعوت نشدن غلامی مدافع استقلال که باعث انتقاداتی شد گفت: عارف غلامی در زمان کرانچار دعوت شد و خط خورد و خود من دوباره دعوتش کردم. خودش می‌داند چقدر دوستش دارم.

سرمربی تیم ملی امید در پاسخ به این سوال که اگر غلامی دعوت می‌شد، نیازی نبود نورافکن مدافع بازی کند، تاکید کرد: ما پست‌های دفاعی مان خیلی خوب بود. امید نورافکن و عارف آقاسی جزو بهترین‌ها در عملکرد فنی بودند و وقتی تیم فنی بچه‌ها را برآورد کردند عملکرد آن‌ها خیلی خوب بود. به جز عارف ما ۲ بازیکن دیگر داشتیم و ۵، ۶ بازیکن دیگر را هم آوردیم، اما این دو بازیکن از همه بهتر بودند. این‌ها پست غیرتخصصی شان نبوده و در دو سال گذشته حتی قبل از اینکه من بیایم زمان مربی‌های قبلی هم در همین پست بازی می‌کردند. شما بروید تمام بازی‌های مقدماتی مهدی خانی را ببینید. این‌ها بازیکنان ۲ و ۳ پسته هستند. ما در بازی با چین به آن‌ها احتیاج داشتیم و این دیدار دیگر مثل کره و ازبکستان نبود. حضور شاهین طاهرخانی بدون بازی تدارکاتی ریسک فوق العاده‌ای بود، اما من او را گذاشتم و او خیلی خوب بازی کرد. ما ساختار و شکل تیمی داشتیم و هر بازیکنی که جایگزین می‌شد می‌توانست خوب بازی کند. اما بازی ازبکستان و کره شرایط خاصی داشت. شما اگر مربی باشید بازیکنی را که هیچ بازی تدارکاتی نداشته می‌آوردید در اولین بازی المپیک داخل زمین بگذارید. مجید حسینی چند بازی کرد؟

او در پاسخ به این سوال که شما باید به طاهرخانی زودتر بازی می‌دادید و مقصر خودتان هستید، گفت: شاهین طاهرخانی در اردوی آخر ما اضافه شد و برای یک بازی هم باید تیم من هماهنگ باشد.

تیم امید با تیم استقلال فرق دارد

وی در پاسخ به اینکه چرا مهدی قائدی در استقلال خوب بود و استراماچونی عالی از این بازیکن بازی گرفت، ولی شما نتوانستید، توضیح داد: روش و استراتژی بازی تیم استقلال با بچه‌های تیم ملی امید خیلی متفاوت است. بازی در لیگ ایران با شرایط آب و هوایی ایران با بازی در آنجا خیلی متفاوت است. ما آنجا با ۳۲ درجه دما و ۷۵، ۸۰ درصد رطوبت طرف بودیم و این روی تمام بازیکنانمان اثرگذار بود. ما آنجا با یک تک فوروارد بازی می‌کردیم. قائدی را در نیمه دوم بازی اول آوردم و او تاثیرگذار بود. در بازی کره از اول بود و باید شرایطش بهتر می‌شد.

سرمربی تیم ملی امید تاکید کرد: آمار بی رحمانه با آدم صحبت می‌کند و در تمام بازی‌ها ما برتر بودیم و فقط یک جا در بازی با کره جنوبی مالکیت توپ ۵۱.۵ به ۴۸.۵ بود و کره دو درصد از ما بالاتر بود. موفقیت‌های هوایی آن‌ها به دلیل فوروارد ودفاع‌های بالای ۱ متر و ۹۰ سانتی شان بود.

سرمربی تیم ملی فوتبال امید در پاسخ به این سوال که بنابراین نباید قائدی را تک و تنها بین این مدافعان می‌گذاشتید، گفت: ما قائدی را نگذاشتیم که سر بزند، او را گذاشتیم که از توپ سوم دریبل بزند. اگر او را نمی‌گذاشتیم همه نمی‌گفتند چرا؟ ورود ما به منطقه جریمه ۳۷ و کره ۱۸ تا بوده است و ما تقریبا دو برابر کره در محوطه جریمه بودیم. سرعت و هماهنگی تیم کره را دیدید و ما هم باید تلاش می‌کردیم هم ضدحمله نخوریم هم حمله کنیم، بازی دو هیچ را طوری جلو ببریم که گل بزنیم و گل نخوریم و حقمان این بود که مساوی شویم. ارسال‌های ما مقابل کره را ببینید، کره ۱۰ ارسال کرد و ما ۲۴ تا. ما ۱۴ شوت زدیم آن‌ها ۱۲ تا، آن‌ها ۶ تا در چارچوب زدند و ما ۳ تا.

من که نباید به بازیکن تیم امید شوت زدن یاد بدهم

استیلی تاکید کرد: ما ۳۹ شوت در سه بازی زدیم که از تمام گروه بالاتر بود، اما فقط ۱۳ ضربه داخل چارچوب بود. این یک کار پایه‌ای است و شوت زدن و سانتر کردن در پایه باید جا انداخته شود. ما که نباید به بازیکنان در تیم ملی امید شوت زدن یاد بدهیم. تعداد کرنر‌های ما ۲۲ ضربه بوده است. تعداد پاس‌های هر بازی طبق آمار‌ای اف سی ۳۶۳ تا بوده است. ما ارسال‌هایمان زیاد بوده، اما ارسال خوب کم داشتیم. باشگاه‌های ما شاید سه چهار تایشان روی تیم‌های پایه سرمایه گذاری می‌کنند. باید باشگاه‌ها بازیکنان را بسازند، اما در قسمت پایه توجه کافی نمی‌شود.

وی یادآور شد: این‌ها واقعیت‌های فوتبال ما است. ما جایی که بالا می‌رویم روی غیرت و تعصب ما است. در بازی خود ما با آمریکا و استرالیا به جز غیرت و تعصب چه دیدید؟ امکانات و زیرساخت‌هایی که جا‌های دیگر دنیا دارند، ما نداریم.

او در پاسخ به این سوال که همیشه درباره تیم ملی هم این حرف‌ها زده می‌شد، اما مگر ایران ۴ بار کره جنوبی را نبرد؟ گفت: ما ۸ سال یک مربی را حفظ کردیم، چون نتیجه می‌گرفت.

باختیم اما اسیر حادثه شدیم

استیلی در خصوص اینکه تیم ملی امید فعلی ما می‌توانست نتیجه بگیرد و به خاطر همین همه حسرت می‌خورند، گفت: درست است که ما باختیم، ولی اسیر حادثه شدیم. ما با یک تفاضل گل بالا نرفتیم، بازی‌ها را همه دیدند. می‌توانستیم ازبکستان را ببریم، اما این تیم قهرمان دوره‌های قبلی بود. در این سه بازی آمار گویای همه چیز است. چین ۶ ماه پیش نائب قهرمان جهان شد. ازبکستان هم مربی اش را حفظ کرده هم همیشه جزو قدرت‌ها است. ژاپن، کره جنوبی، ازبکستان و عربستان در تیم‌های پایه همیشه مدعی هستند. حتی ویتنام جزو تیم‌هایی بود که در سید ۱ قرار داشت.

در ادامه پس از پخش آیتمی که مردم نظراتشان را درباره شکست تیم ملی امید اعلام کرده بودند، استیلی گفت: به نظرات مردم احترام می‌گذارم، اما آمار در بحث فنی گویای همه چیز است. آیا در بازی ازبکستان ما حقمان مساوی بود؟ جلوی چین باید ما چند گل می‌زدیم؟ حداقل ۵ گل باید در این بازی می‌زدیم. کادر فنی وظیفه اش این است که با تاکتیک ایجاد موقعیت کند. بازیکنان ما بیشتر از حد انتظار حاضر شدند. ما در بازی با ازبکستان از آن‌ها بالاتر بودیم، در بازی با کره پایاپای بودیم و در بازی با چین باید ۵، ۶ گل می‌زدیم. ما ۲۵ شوت به دروازه چین زدیم.

مقصریم اما انصاف داشته باشید

وی در خصوص اینکه مهم صعود است نه آمار و به هر حال وقتی تیم گل نمی‌زند، کادر فنی است که مقصر اصلی می‌شود، گفت: صد در صد ما مقصر هستیم، اما قدری با انصاف باشید. مربی‌ها درباره شیوه بازی صحبت می‌کنند. در دو بازی اول به دلیل اینکه تیم ازبکستان و کره پرس از روی دفاع ما انجام می‌دادند بازی مستقیم انجام می‌دادیم. شاید برخی می‌گویند فوتبال قدیمی، اما این یک تاکتیک است، وقتی چین پرس می‌کند و ما قدرت این را نداریم که بازیسازی کنیم، به بازی مستقیم و استفاده از توپ‌های سوم رو می‌آوریم. در بازی چین ما بازی را از عقب شروع کردیم و این باعث شد موقعیت‌های زیادی داشته باشیم. آقایان پیروانی، شاهرودی، امامی فر، حبیبی، نوشادی، حسین پور، اکبر محمدی که روی سکو کمک مان می‌کرد و میرشاد ماجدی خیلی به ما کمک کردند. این نفرات همه ایرانی بودند.

استیلی درباره شنیده‌ها مبنی بر اینکه، چون برای تیم پول می‌آورده کنار آن بوده و ۴ میلیارد به این تیم تزریق کرده است تاکید کرد: خود من با فدراسیون قرارداد دارم. کسی که پول می‌آورد خودش قرارداد نمی‌بندد و من به عنوان مدیر و سرمربی قرارداد دارم، اما تا الان دو سال است که در این تیم هستم و یک ریال هم پول نگرفته ام. این ناشی از عرق و تعصب نسبت به مملکت است. در هر باشگاهی بوده ام مشکلات مالی داشته ام و به خانواده ام ظلم کرده ام. من هم مدیر و هم مدیر فنی بودم و وظیفه ام این بود که برای تیم منابع بیاورم. فدراسیون یک جا کمک می‌کرد، یک جا گیر می‌کردیم و نزد صالحی امیری می‌رفتیم که جا دارد از او تشکر کنم. در نظرسنجی تان اسم او هم آمد، اما واقعا صالحی امیری هیچ کاره بود و فقط کمک می‌کرد. سلطانی فر هم به ما کمک کرد. بازی‌های مقدماتی ما در استادیوم پاس بود که باران و سیل می‌آمد و از وزیر خواستیم به ما کمک کند تا به ورزشگاه آزادی برویم که هزینه اش ۳۳۰ میلیون بود، اما وزیر همه را تقبل کرد. فدراسیون فوتبال و آقای تاج هم در حد وسعش به ما کمک کردند، ولی ما امکانات و بازی‌های تدارکاتی بیشتری می‌خواستیم که انجام نشد.

از مردم عذرخواهی می کنم

وی خاطر نشان کرد: از سرمربی تیم‌ها تشکر می‌کنم که این بازیکنان را در اختیار ما قرار دادند. همچنین از همه عذرخواهی می‌کنم با اینکه تمام سعی و تلاشمان را کردیم و واقعا یک سر سوزن برای تیم کم نگذاشتیم از بازیکنان تشکر کنم که با نهایت تعصب و غیرتشان بازی کردند و واقعا در یک حادثه و با یک تفاضل گل صعود نکردیم. فوتبالی هم که ارائه دادیم فوتبالی بود که مردم پسندیدند. صعود نکردیم، ولی گفتم من قول می‌دهم بچه‌ها تمام سعی و تلاششان را بکنند. از مردم عذرخواهی می‌کنم، چون آنها، ولی نعمت ما هستند که روحیه می‌دادند. چه زمانی که بازی می‌کردم و چه زمانی که مربیگری می‌کنم آن‌ها حمایتمان کردند. از همکاران عزیزمان تشکر می‌کنم، در مرکز ملی فوتبال تمام امکانات را به ما دادند و آقای ساکت کلا در اختیار ما بود که از او هم ممنون هستم.

بیشتربخوانید:
حبیب کاشانی:جای خالی من به چشم نمی آید/در کادر تیم امید ثبات نداشتیم

تگ ها


حمید استیلی تیم ملی ایران تیم امید ایران فوتبال ایران فوتبال