اسنایدر – سعداله یف؛ اوج هیجان در هیجان!

فینال دسته ۹۷ کیلوگرم قهرمانی جهان بین اسنایدر و سعداله یف می تواند سرنوشت قهرمانی تیم جهان را مشخص کند....

به گزارش "ورزش سه"، کایل اسنایدر (امریکا) و عبدالرشید سعداله یف(روسیه) امشب برای چهارمین بار در طول سال های اخیر در فینال یک رویداد معتبر همدیگر را ملاقات خواهند کرد. سه دوئل اخیر این دو داستان های کاملا متفاوتی داشت. اولین مسابقه اسنایدر و سعداله یف در سال ۲۰۱۷ را کشتی گیر امریکایی در عرض ۲۰ ثانیه به سود خود به پایان رساند. در فینال مسابقات جهانی ۲۰۱۸ اما سعداله یف در کمتر از یک دقیقه اسنایدر را ضربه کرد.

سومین و حساس ترین تقابل این دو طی سال های اخیر را در المپیک ۲۰۲۰ شاهد بودیم؛ در این مبارزه هیجان انگیز سعداله یف قدرتمندانه ظاهر شده و ۶ بر صفر از حریف خود پیش افتاد، این مبارزه با وجود تلاش بسیار اسنایدر برای جبران با حساب ۶ بر ۳ به سود کشتی روس به پایان رسید تا کشتی گیر امریکایی برخلاف دوره گذشته از کسب طلا بازمانده و به نقره بسنده کند.

 در فاصله کمتر از دو ماه و مطابق پیش بینی ها، سعداله یف و اسنایدر راهی دیدار پایانی قهرمانی جهان ۲۰۲۱ شدند تا کشتی گیر امریکایی به انتقام و کشتی گیر روس برای تکرار فینال توکیو بیاندیشند. این فینال را نباید از دست بدهید؛ دو کشتی گیر هر دو عنوان دار هستند و عناوین شان متوالی و طی سال های متعدد بوده است. فارغ از تمامی اهداف و انگیزه های شخصی اما با توجه به اتفاقاتی که در کشتی های صبح امروز رخ داد، جنگ سعداله یف و اسنایدر می تواند تعیین کننده سرنوشت قهرمانی جهان ۲۰۲۱ باشد. با شکست عرفان الهی در برابر کشتی گیر ارمنستان و بازماندن او از حضور در دیدار رده بندی، شانس قهرمانی از ایران به روسیه و امریکا تغییر کرد و اینک در صورتی که نماینده روسیه در  رده بندی وزن ۷۰ کیلوگرم نتواند به مدال برنز دست یابد، آن گاه امریکا و روسیه برای کسب عنوان قهرمانی تیمی نیاز به طلای ۹۷ کیلوگرم خواهند داشت؛ این یعنی اوج هیجان در هیجان...

پیش از دوئل عصر روز سه شنبه نگاهی داریم به افتخارات اسنایدر و سعداله یف:

کایل اسنایدر:
۲۰۲۰: نقره المپیک
۲۰۱۶: طلای المپیک
۲۰۱۵-۲۰۱۷: طلای جهان
۲۰۱۸: نقره جهان
۲۰۱۹: برنز جهان

عبدالرشید سعداله یف (روسیه)
۲۰۲۰-۲۰۱۶: طلای المپیک (در دو وزن متفاوت طی این دو دوره)
۲۰۱۴-۲۰۱۵-۲۰۱۸-۲۰۱۹: طلای جهان
۲۰۱۷: نقره جهان
۲۰۲۰: طلای جام جهانی
۲۰۱۴-۲۰۱۵-۲۰۱۸-۲۰۱۹-۲۰۲۰: طلای اروپا

اسنایدر که در ۶ دوره اخیر رقابت های کشتی آزاد قهرمانی جهان همواره یکی از مدال آوران وزن خود بوده برای اینکه به شماره یک وزن ۹۷ کیلو برگردد باید از سد سعداله یف روس بگذرد؛ حریفی که بدون هیچ حرف و حدیثی یکی از بهترین کشتی گیرهای حال حاضر دنیاست. او از سال ۲۰۱۴ که وارد عرصه حرفه ای شد ۴ طلا و یک نقره جهان و ۲ طلای المپیک کسب کرده است. این کشتی گیر از فینال جهان سال ۲۰۱۷ تا به امروز به اسنایدر نباخته و ۵۵ برد متوالی را در کارنامه دارد. او همچین مقابل ۸ تاپ تن وزن ۹۷ کیلو صاحب ۸ برد شده است.  روس ها امید زیادی به طلای سعداله یف دارند؛ طلایی که پای حکم قهرمانی شان را امضا خواهد زد.

سعداله یف در صورتی که بتواند پنجمین طلای جهانی را کسب کند یک قدم دیگر به جمع برترین  های تاریخ کشتی نزدیک تر خواهد شد و در آنسو کایل اسنایدر برای اینکه از دور خارج نشود نیاز مبرمی به پیروزی دارد؛ رساندن تعداد مدال های جهانی به عدد سه می تواند این کشتی گیر امریکایی را یک بار دیگر در وزن خود روی بورس بیاورد و فاصله اش با سعداله یف را به حداقل برساند. در دوره ای که تیلور و کاکس موفق به کسب طلا نشدند، اسنایدر می تواند با کسب طلای اسلو ۲۰۲۱ و فراهم ساختن قهرمانی تیمی امریکا، به ستاره شماره یک کشتی آزاد کشورش تبدیل شود.

مسیری که دو کشتی گیر برای رسیدن به فینال مسابقات جهانی ۲۰۲۱ پیمودند را می توانید در ادامه مشاهده کنید:
 
یک هشتم نهایی:
عبدالرشید سعداله یف ۱۰ – ۰ تاکاشی ایشیگورو (ژاپن) - (زمان کشتی: یک دقیقه و ۴۵ ثانیه)
کایل اسنایدر ۱۴-۴ باتزول اولزیسایخان (مغولستان) – (زمان کشتی: ۵ دقیقه و ۳۱ ثانیه)

یک چهارم نهایی:
عبدالرشید سعداله یف ۹-۴ سلیمان کارا دنیز (ترکیه)
کایل اسنایدر ۱۱ – ۰ نوراف (مقدونیه) – (زمان کشتی: ۵ دقیقه ۴۰ ثانیه)

نیمه نهایی:
عبدالرشید سعداله یف ۱۱-۰ محمد ذکریف (زمان کشتی ۵ دقیقه ۲۹ ثانیه)
کایل اسنایدر ۳-۲ مجتبی گلیج

تگ ها


آزاد کشتی