اسکوچیچ: آمدنم به تیم ملی ایران شبیه یک فیلم سینمایی بود

دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی در گفتگو با برنامه فوتبال برتر به سوالات مختلفی پاسخ داد و تاکید کرد که تیم ملی او به مراتب از تیم ملی به رهبری ویلموتس بهتر بازی خواهد کرد....

به گزارش ورزش سه، دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی که به تازگی از ایران بازگشته و ماموریت مهمی در فوتبال ایران برای رساندن تیم ملی به جام جهانی عهده دار شده، در شروع حرف هایش با محمد میثاقی مجری برنامه فوتبال برتر گفت: در اوضاع سختی قرار داریم. امیدواریم در این وضعیت بتوانیم شادی را به مردم ایران هدیه کنیم و مردم ایران سلامت باشند.

او در مورد قراردادی که با تیم ملی ایران امضا کرد، عنوان کرد: من در نفت آبادان خیلی سخت کار می کردم. ولی مشکلاتی داشتیم و بازیکنان دریافتی نداشتند. مشکلاتی هم برای پوست من پیش آمد، چون شرایط آب و هوایی با من سازگار نبود. من نمی خواستم با هیچ باشگاهی در ایران کار کنم. من آدم صادقی هستم. بعد از این اتفاقات برای تیم ملی با من تماس گرفته شد که خیلی تماس پراهمیتی بود. من ۶ سال در ایران بوده ام و می دانم چه حساسیتی در ایران وجود دارد. من ۶ سال در ایران بوده ام و خودم را خارجی نمی دانم. این موقعیت بسیار مهمی برای من بود و می دانستم که ایران پتانسیل رفتن به جام جهانی را دارد. مطمئنم می توانیم به جام جهانی برویم. 

اسکوچیچ در مورد فاصله کمی که میان انتقال او از صنعت نفت به تیم ملی وجود داشت، عنوان کرد: بله شبیه یک فیلم سینمایی بود. یک روز پس از فسخ قراردادم از فدراسیون تماس گرفته شد. در ماه های قبل بیش از ۵ ، ۶ باشگاه با من تماس گرفتند که نمی خواهم اسمشان را بگویم. 

او ادامه داد: باید یک چیزی را بدانید. وقتی به بازیکنان نفت آبادان پرداختی انجام نشد، می خواستم قراردادم را فسخ کنم. می خواستیم مشکلات بازیکنان برطرف شود و پولشان را بگیرند. بهتر است سوالات دیگری هم بپرسید.

سرمربی کروات تیم ملی در مورد مبلغی که فدراسیون باید به صنعت نفت بدهد، اینطور توضیح داد: من خدمت شما عرض کردم، من تمام چیزی که می دانستم را صادقانه گفتم و چیز بیشتری برای گفتن ندارم. استحقاق قراردادی که در آبادان به دست آوردم را داشتم؛ ضمن اینکه مشکلات سلامتی هم داشتم و چند باری کارم به بیمارستان کشیده شد. با تمام این ها هر وقت به آبادان فکر می کنم، چیزهای خوب یادم می آیدد. با این حال چند ماه بدون پول کار کردیم و شرایط سخت بود.

سوال بعدی  در مورد نحوه آماده سازی تیم ملی بود. او گفت: برنامه ریزی در این مدت خیلی سخت است. باید دوباره برنامه ها طراحی شود. آینده قابل پیش بینی نیست. فکر می کنم برنامه بازی ها در اکتبر و نوامبر است و ما در حال تلاش هستیم که بازیکنان را برای بازی های تدارکاتی انتخاب کنیم. این اصلا کار ساده ای نیست و ویروس کرونا مشکلات زیادی برای ما ایجاد خواهد کرد. از نظر مصدومیت بازیکنان مشکل داریم. بازی ها فشرده است و سعی می کنیم که بازیکنان مهم تیم را از دست ندهیم.

سوال بعدی از اسکوچیچ در رابطه با تعطیلی یا شروع لیگ بود. او این موضوع را اینطور توضیح داد: من صلاحیت صحبت در این مورد را ندارم. مهم برای من سلامتی بازیکنان است. باید از بازیکنان محافظت کنیم. من صمیمانه امیدوارم که این بازی ها مشکلی ایجاد نکند و بازیکنان سلامت بمانند.

او در مورد شروع لیگ و تاثیری که در آمادگی بازیکنان برای حضور در اردوهای تیم ملی دارد، بیان کرد: این به موضوعات مختلفی بستگی دارد. اینکه باشگاه ها چطور دوران آماده سازی را طی کرده اند. شرایط متفاوت شده است. باشگاه ها نمی توانند مثل سابق تمرین کنند و باید برنامه های جدیدی باید داشته باشند.

سوال بعدی از سرمربی کروات تیم ملی در رابطه با تفاوت سرمربیگری در رده باشگاهی و ملی بود. او درباره این موضوع گفت: کاملا شغل متفاوتی است. در باشگاهی شما وقت زیادی برای بودن در کنار بازیکنان دارید ولی در تیم ملی ما بازیکنان را انتخاب می کنیم آنها را زیر نظر می گیریم و بعد باید مدل مناسب را برای بازی انتخاب کنیم. من سعی می کنم که این کارها را به بهترین نحو انجام دهم. این مدلی است که تیم ملی کرواسی نیز داشت. بازیکنان باید بدانند که بازی کردن برای تیم ملی افتخار است و با قلبشان برای تیم ملی بازی کنند.

او در پاسخ به این سوال که زمان کمی برای پیاده کردن مدل و سبک بازی اش دارد، گفت: رئیس باشگاه فولاد یکبار به من گفت که شما مرد روزهای سخت هستید. من همیشه از مسیرهای سختی گذشته ام. مطمئنم تیم ملی خوبی داریم با بازیکن های توانمند و با توانایی ای که از آنها سراغ دارم، می دانم از پس هر چالشی برمی آئیم. حرف شما را قبول دارم ولی سایر تیم ها هم چنین مشکلی دارند. رابطه خوبی بین بازیکنان تیم ملی وجود دارد. کار سختی است ولی می توانیم این کار را انجام دهیم.

اسکوچیچ در رابطه با زمان آغاز اردوهای آماده سازی و ابهاماتی که در این خصوص وجود دارد، بیان کرد: ما باید از فیفادی ها استفاده کنیم، چون باشگاه ها بازیکنانشان را در زمانی غیر از این به ما نمی دهند. باید از ماه سپتامیر استفاده کنیم و امروز ساعت ها با آقای نبی در این مورد صحبت کردم.

او در مورد بازی های دوستانه احتمالی اضافه کرد: اسم کشورها را نمی گویم ولی حرف هایی هست. شرایط سخت است. کشورهای زیادی هستند که از این شرایط هراسانند و وضعیت خوبی برای برگزاری بازی های ملی نیست. با این حال سعی می کنیم بهترین حریفان را انتخاب کنیم. 

از اسکوچیچ در رابطه با کیفیت رقبا پرسیده شد. سرمربی کروات تیم ملی درباره این موضوع گفت: ما تمام بازی ها را جدی می گیریم، چون در کارم جدی هستم. شما باید بدانید که بازی با کامبوج ممکن است ساده به نظر بیاید ولی پرواز سختی به این کشور خواهیم داشت و خستگی بازیکنان وجود دارد. هر بازی شرایط خاص خودش را دارد ولی بازی بحرین و ایران را دیدم و می دانم که می توانیم بهتر باشیم. به نظرم خیلی جای بهتر بودن وجود دارد. 

از اسکوچیچ در رابطه با دو شکست مقابل بحرین و عراق پرسیده شد که او اینطور پاسخ داد: این مربوط به مربی قبلی است و نمی خواهم صحبت کنم. می توانم اینطور بگویم که مسائلی در بازی ها وجود داشت. مثل جایگیری‌های اشتباه، برنامه ریزی غلط برای حمله و ....... بازیکنان ایران را می شناسم و می دانم که می توانیم بهتر عمل کنیم.


او سپس در مورد کیفیت لژیونرها و حسابی که روی آنها باز کرده، اضافه کرد: برای من بازیکن لژیونر یا داخلی فرقی نمی کند و باید بازیکن بهترین عملکردش را نشان دهد. تیم ملی در گذشته مشکلاتی داشته و من می خواهم خون جدیدی در رگ های تیم ملی تزریق کنم. می دانم اعتماد به نفسمان را از دست داده ایم ولی می دانم که می توانیم بهتر عمل کنیم.

از این بخش به بعد، ترکیبی از سوال های مردمی و سوال های محمد میثاقی که در لابلای سوالات مردمی به ذهنش می رسید، گفتگو با سرمربی تیم ملی را تا انتهای برنامه پیش برد..........


این گفتگو را در ادامه بخوانید....

*عصبانیت در برخی کنفرانس های خبری ؟
به هر حال من هم انسان هستم و این موضوع در فوتبال طبیعی است.

*مدت زمان قرارداد  شما با تیم ملی؟
قرارداد من طولانی مدت است ولی اگر نتیجه نگیرید، قرارداد کوتاه مدت می شود. اگر به اهدافی که در هر مرحله داریم، نرسم، قراردادم تنظیم نمی شود. 

*میزان قرارداد شما؟
این یک چیزی است که شما هم اگر من بپرسم نمی گویید. چیزی که برای من بیشتر اهمیت دارد، پیشرفت و اعتلای فوتبال ایران است. من به فوتبال و این زندگی عشق می ورزم و اصلا پول برای من اهمیت ندارد.

*انتخاب شما عکس های العمل های زیادی داشت؛ مثبت و منفی. منفی ها ولی بیشتر بود. این انتقادات چه اثری روی شما گذاشت؟
من هیچ وقت در مورد بقیه مربیان و بازیکنان نظر نمی دهم. من تمرکزم روی چیزهای است که خودم می توانم تغییر بدهم. اگر بخواهم حواسم را روی حواشی بگذارم، تمرکزم از دست می رود و نمی توانم کارم را مدیریت کنم.

*شرایط لیگ نوزدهم را چطور ارزیابی می کنید؟
نمی توانم خیلی شفاف بگویم که یک تیم عملکرد بهتری داشته است. در برهه ای سپاهان بهتر بود و در برهه ای تراکتور و پرسپولیس و استقلال ولی نمی توانم از یک تیم به عنوان تیم برتر نام ببرم.

*بازیکن جوان خوب در بازی های لیگ دیده اید که بتواند کمک کند؟
به نظرم نورافکن بازیکن جوانی است که می تواند به تیم ملی کمک کند. در چند ماه اول عملکرد خیلی خوبی داشت ولی در ادامه یک مقدار افت کرد.

*آقای اسکوچیچ کمی اضافه وزن گرفته اید؟
بله. در کرواسی غذاهای خوبی هست و همسر من هم دسپخت خوبی دارد و همه چیز را برای من فراهم می کرد. ولی این وضعیت را در چند ماه آینده ایده آل خواهم کرد تا نماینده خوبی برای ایران باشم.

*همسر شما به ایران خواهد آمد؟
نه فعلا نمی شود. من یک دختر ۲ ساله دارم و پرواز کردن برای او خطر دارد. ولی اگر شرایط مناسب شود، چرا که نه.

*چند فرزند دارید؟ 
پسر بزرگم ۲۴ سال و یک دختر دیگر هم به جز دختر ۲ ساله ام دارم. من شرایط سختی را داشته ام به خاطر دختر ۲ ساله ام ولی با تمام وجودم بازگشته ام برای کمک به ایران.

*خودتان در خانواده چند فرزند هستید؟
یک برادر دارم که هفت سال از من کوچک تر است. فوتبالیست حرفه ای بود ولی علاقه ای به مربیگری ندارد. تازه در حال گرفتن مدرک مربیگری B است و این برای خود من هم جالب است.

*چه بازیکنانی را به تیم ملی دعوت می کنید؟ 
در شرایط حاضر صحبت کردن در رابطه با این موضوع زیاد خوب نیست. من ۴ ماه را صرف دیدن بازی ها کرده ام ولی شرایط الان فرق کرده و باید ببینیم با شروع دوباره بازی ها، شرایط چطور است. باید ببینیم چطور می توانیم با باشگاه ها ارتباط بگیریم. بعضی بازیکنان ممکن است مثل من از فرم ایده آل خارج شده باشند. خوب نیست در مورد لیست صحبت کنیم و باید ببینیم چه چیزی در آینده پیش می آید.

*دستیارهای شما در تیم ملی ایران؟ 
من در مورد دستیارهای ایرانی ام صحبت کرده ام. این موضوع از طریق فدراسیون طی روزهای آینده اعلام خواهد شد. به هر حال عقد قرارداد برعهده فدراسیون است و آنها اعلام خواهند کرد. ولی کسانی که انتخاب شده اند، تجربه همکاری با من را دارند. حرفه ای هستند و در تیم ملی هم بوده اند. دستیاران خارجی من هم تجربه حضور در تیم جوانان کرواسی و چند تیم خارجی دیگر را دارند. دستیار اول من دستیار تیم ملی اسلوونی هم بوده و در سطح باشگاهی هم تجربیات بسیار خوبی دارد. دستیارهای مورد نظر من فاکتورهای مورد نیاز من را دارند و مدرک های بالایی دارند.

*کریم باقری و وحید هاشمیان دیگر با شما نیستند؟
ما جلسات زیادی در فدراسیون در رابطه با این موضوع داشتیم. طبیعی است که فدراسیون دستیاران تیم ملی فوتبال و من را انتخاب کند ولی به هر حال توافق هم باید وجود داشته باشد.

*چرا اینقدر مربی کروات در ایران داریم؟
نمی دانم. ظاهرا اینطور جا افتاده است. بعد از بلاژویچ بقیه مربیان کروات هم به ایران ایران آمده اند. او نتایج خوبی گرفت و مسیر برای مربیان دیگر کروات هموار شده است.  مردم کرواسی هم دید خوبی نسبت به ایران دارند. مردم کرواسی دید جالبی به ایران و لیگ ایران دارند. از شهر من چهار مربی هم در رییکا مربی بوده اند و هم در تیم ملی ایران.

*فارسی شما چطور است؟ 
وقتی مردم در ایران فارسی صحبت می کنند، کاملا متوجه می شوم.

*ولی بگوویچ فارسی را کامل می فهمد..
بله او زبان کشور کرواسی را فراموش کرده است (باخنده). ما زبان فارسی را می فهمیم ولی برای حرف زدن نیاز به مترجم داریم. 

*برخی ها زبان فارسی را می فهمند ولی نمی گویند. شما اینطور هستید؟ 
نه این روش من نیست. 

*سوغات شهر شما چیست؟ 
خیلی مهم است که ۴ مربی شهر رییکا مربی تیم ملی ایران بوده اند. به هر حال رییکا هم تیم خوبی است.

*شما مقابل علی کریمی در امارات بازی کرده اید؟ 
بله. در اواخر دوران فوتبالی ام سه سال به امارات رفتم. بازی هایی که با علی کریمی داشتیم را یادم می آید. تمام تمرکز رسانه ها روی علی کریمی بود و کسی به ما توجه نمی کرد. ایشان یکی از معروف ترین بازیکنانی بودند که در امارات بودند و طبیعی بود که تمرکز روی او باشد.

*وقتی یک هوادار ایرانی شما را می بیند، چه چیزی می پرسید؟ 
بیشتر می پرسند می توانیم عکس و سلفی بگیریم. خب الان هم در این شرایط کرونا مجبوریم با ماسک بگیریم و به درد نمی خورد (باخنده).

*برای بازی دوستانه با کرواسی صحبتی شده است؟
دو بار به فدراسیون فوتبال کرواسی رفته ام. در این بازی های دوستانه مسائل مالی هم دخیل است ولی ممکن است در آینده بتوانیم این مسائل را مطرح کنیم. من با آکادمی فوتبال کرواسی هم صحبت کرده ام تا برای مربیان ایران کلاسی بگذاریم. من ارتباطم را با فدراسیون کرواسی حفظ خواهم کرد تا شرایطی برای همکاری دو جانبه ایجاد کنیم. با سفیر کرواسی در ایران هم صحبت کرده ام و سعی داریم دو کشور را نزدیک کنیم.

*آیا بازیکنی وجود دارد که در زمان شما به تیم ملی دعوت نشود؟ 
این موضوع برای من مهم نیست. بازیکنان باید سطح کیفی خودشان را نشان دهند. ما استاندارد بالایی برای تیم ملی در نظر داریم و هر کسی این استاندارد را نشان دهد، مشکلی برای دعوت کردنش نداریم، حتی بازیکنان جوان. این به معنا نیست که همه چیز قبل از من بد بوده است. برخی بازیکنان تیم ملی از قبل توانایی خودشان را نشان داده اند ولی من چیزی که می خواهم این است که یک تیم ملی تازه با خون جدید در رگ هایش ایجاد کنم.

حرف پایانی؟
از دعوت شما ممنونم. می خواهم یکبار دیگر این را بگویم. می خواهم هواداران فوتبال در ایران را خوشحال کنم و هر کاری در این راه از دستمان بربیاید انجام خواهیم داد.

تگ ها


تیم ملی ایران دراگان اسکوچیچ