اسکوچیچ: نتایج تلخ تیم ملی را فراموش کنید

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران امروز در اولین نشست خبری خود به صحبت با اصحاب رسانه پرداخت...

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، دراگاران اسکوچیچ پس از قطعی شدن قرارداد با تیم ملی ایران امروز با حضور در سالن هتل آکادمی اولین نشست خبری خود را برگزار کرد. 

در این نشست که به صورت پرسش و پاسخ برگزار شد سرمربی جدید تیم ملی ایران به پاسخ سوالات خبرنگاران و اصحاب رسانه پرداخت.

ما در دوران حضور کارلوس کی روش در صدر تیم های آسیایی حضور داشتیم اما در حال حاضر به رده های دوم و سوم رسیده ایم. فکر می کنید باز هم می توانیم به همان دوران بگردیم؟ 

در ابتدا همه ما باید حمایت همیشگی خودمان را به بهترین شکل از تیم ملی نشان دهیم. ما در تیم جو مثبتی القا خواهیم کرد و با بازیکن سطح بالایی که داریم مطمئنا می توانیم کارمان را به بهترین نحو پیش ببریم. با شناختی که من از فوتبال ایران و بازیکنان دارم مطمئن هستم که می توانیم کارمان را به بهترین نحو جلو ببریم. این تعهد و اطمینان را به تک تک شما می دهیم که از در راستای اجرای اهداف تیم ملی از هیچ تلاشی دریغ نخواهد شد و امیدوارم هستم که بازیکنان هم این پیام من را بشنوند تا در کنار هم و دست در دست همدیگر فصل جدیدی در فوتبال ایران را با هم شروع کنیم. نتایجی که فوتبال ملی ایران اخیرا گرفته را فراموش کنیم و خوشبین باشیم که می توانیم به اهداف مان برسیم.

از همین جا کمک همه اصحاب رسانه و باشگاه ها و ... را می خواهیم تا به ما کمک کنند چرا که تنها یک نفر نمی تواند همه کارها را از پیش ببرد.

لژیونرها اهمیت پیراهن تیم ملی را می دانند 

این خیلی خوب است که ایشان با لژیونرها و مربیانشان در ارتباط هستند. درباره لژیونرها مدیریت کردن آنها در قالب تیم ملی هم مهم است. آقای اسکوچیچ چه برنامه ای دارند تا بتوانند لژیونرها را در قالب بازیکن تیم ملی ایران مدیریت کنند؟

بخشی از شخصیت من این است تا انگیزه بازیکنانی که دارم را بالا ببرم. این افزایش انگیزه در بازیکنان مختلف می تواند متفاوت باشد و با توجه به اینکه ما بازیکنان بزرگ و حرفه ای هستند قطعا می دانند پوشیدن پیراهن تیم ملی چه افتخاری می تواند باشد. روش من این است تا از نزدیک با آنها در ارتباط باشم و خواسته و هدف مشترک مان را برایشان توضیح بدهم تا بتوانیم دست به دست هم به هدف نهایی برسیم.

راهی که می رویم در ادامه مربیان قبلی است 

از چه کسانی به عنوان دستیاران خود استفاده می کنید؟

این روزها درگیر انتخاب دستیاران هستم و به زودی به این سوال جواب می دهم. البته از دستیاران قبلی هم استفاده خواهد شد چرا که ما راهی می رویم که در ادامه راه مربیان قبلی است و می توانیم از برنامه های آنها برای رسیدن تیم ملی به موفقیت استفاده کنیم.

 با هیچ کرواتی برای تیم ملی ایران مشورت نکردم 

به عنوان پنجمین مربی کروات ایرانی، امروز در تیم ملی مشغول به کار هستید. آیا با مربیان قبلی برای گرفتن این پست مشورت کرده اید یا خیر؟

در ابتدا باید بگویم که بسیار خوشحال هستم که رابطه ای اینقدر خوب و این اتحاد ورزشی بین ایران و کرواسی برقرار است. چند روز قبل در دیدار با سفیر نیز این موضوع را عنوان کردم. افتخار می کنم به اینکه به عنوان یک مربی کروات در راس تیم ملی فوتبال ایران کار می کنم. قبل از اینکه بخواهم به این پست برسم صحبتی با کروات های قبل از خودم نداشتم اما می توانم بگویم آقای برانکو اولین نفری بود که بعد از انتشار خبر سرمربیگری من در تیم ملی به من تبریک گفت. در این باره گویا آقای بلازوویچ هم صحبتی داشتند و از من حمایتی کردند اما من شخصا تاکنون با ایشان حرفی نزدم. خبر انتصاب بنده به عنوان سرمربی تیم ملی ایران در رسانه های کرواسی بسیار خبرساز بوده چرا که اصحاب رسانه در کرواسی هم خوشحال می شوند و هم حمایت می کنند از اینکه هم وطنشان سرمربی تیم ملی کشور دیگری شده است.

از ارتباطاتم برای پیشبرد برنامه‌های تیم ملی استفاده می کنم

وی در پاسخ به این سوال که با مربیان زیادی از کروات در ارتباط است و آیا این ارتباط‌ها می‌تواند باعث کمک به فوتبال ایران شود، توضیح داد: ما تقویم فصل جاری را مشخص کرده‌ایم ولی همانطور که شما گفتید ارتباطات خوبی دارم که بیشتر این ارتباطات در ایتالیا و اسپانیا است. مطمئنا از این ارتباطات برای پیشبرد برنامه‌های تیم ملی استفاده خواهم کرد و بدون شک فدراسیون هم از هیچ تلاشی برای موفقیت تیم ملی فروگذار نخواهد بود.

 یک بیماری آلرژی داشتم که در آبادان جدی شده بود

اسکوچیچ در خصوص نحوه جدایی‌اش از نفت آبادان و اینکه این مربی را با کارلوس کی روشی قیاس می‌کنند که افتخارات زیادی داشته و حتی منتقدان می‌گویند تیم ملی به اسکوچیچ وزن داده است نه این مربی به تیم ملی، عنوان کرد: من طی هفته‌های اخیر در رسانه‌ها خوانده‌ام که مشکل قلبی دارم، در حالی که این موضوع را از طریق رسانه‌ها شنیده‌ام و مشکل قلبی‌ ندارم. من یک بیماری آلرژی داشتم که در آبادان جدی شده بود و البته خوشبختانه برطرف شد. وقتی نفت آبادان را ترک کردم هیچ خبری از اینکه به تیم ملی می‌روم نداشتم و اصلا قرار نبود چنین اتفاقی بیفتد.


سرمربی جدید تیم ملی تاکید کرد: حتی مدیرعامل باشگاه نفت آبادان ادعا کرد حالا که قراردادم با این باشگاه تمام شده به تیم ملی بروم و در آنجا کار کنم، ولی آن زمان که خواستار جدایی بودم بحثی در مورد حضورم در تیم ملی مطرح نشده بود. آن زمان 6-5 باشگاه مهم و صاحب نام برای حضور من در تیمشان با من تماس گرفتند که من هم به مدیریت باشگاه نفت آبادان اعلام کردم قول می‌دهم که به هیچ باشگاه ایرانی دیگری نروم. اما وقتی بحث تیم ملی مطرح شد، قضیه فرق کرد و طبعا این پیشنهاد برایم متفاوت بود. 

فدراسیون فوتبال ایران با یک مربی صادق قرارداد بسته است 

وی خاطرنشان کرد: تاکید می‌کنم حضورم در تیم ملی فوتبال ایران افتخار است اما فدراسیون فوتبال هم باید بداند با یک مربی صادق قرارداد بسته است. من قبلا سرمربی تیم ملی دیگری نبودم و این حرف درست است، ولی تحصیلات من با کارم مرتبط بوده و چندین سال در لیگ قهرمانان آسیا حضور داشتم و دانش و تجربه مربی‌گری‌ام در تیم ملی به من کمک خواهد کرد. در این سال‌ها در 4 فینال ممکن در دوره مربیگری‌ام حضور داشتم اما در ایران در تیم‌هایی مربی‌گری کرده‌ام که خیلی بازیکنان صاحب نامی در اختیار نداشتند. حالا که در تیم ملی حضور دارم قطعا می‌توانم بهترین‌های ایران را در اختیار داشته باشم و همان مدلی که دوست دارم تیمم را به زمین بفرستم و از بازیکنانم بخواهم به شیوه‌ای که مدنظرم هست در زمین فوتبال بازی کنند.

انتقادها هم باعث افزایش انگیزه من می‌شود 

اسکوچیچ در مورد اینکه صحبت‌های زیادی در خصوص انتخابش مطرح شده و حالا که در رأس تیم ملی قرار دارد چه انتظاری از همه ارکان فوتبال برای موفقیت دارد عنوان کرد: در مورد بخش اول سوال شما باید بگویم من به همه نظرات احترام می‌گذارم. خودم را با سایر مربیان مقایسه نمی‌کنم. خودم را با گذشته و حال خودم مقایسه می‌کنم. به خودم می‌گویم اسکوچیچ قبلا چطور بوده، الان باید چطور باشد تا در آینده پیشرفت کنم. هر کمکی را با آغوش باز از سوی رسانه‌ها و خانواده بزرگ فوتبال می‌پذیرم، حتی با منتقدان با احترام برخورد می‌کنم، آن انتقادها هم باعث افزایش انگیزه من می‌شود. فکر می‌کنم جوی که قرار است در آن فعالیت کنم خیلی مهم است و اهمیت دارد. اما من از نظر شخصیتی انسانی هستم که تمرکزم روی کار و شغل خودم هست تا اینکه بخواهم به مسائل بیرونی و حاشیه‌ها اهمیت بدهم. 

با آغوش باز نظرات و پیشنهادات سرمربیان لیگ برتری را می‌پذیرم 

وی در خصوص انتظاراتش از خانواده فوتبال و ورزش ایران تصریح کرد: باید بگویم هدف ما بالاتر بردن استانداردها،‌ فتح بازی‌ها و مسابقات تیم ملی و بهتر شدن نمایشی است که ارائه می‌دهیم. باید ارتباط سازنده و مستمری بین من و سرمربیان باشگاه‌ها باشد.در هر زمانی با آغوش باز نظرات و پیشنهادات سرمربیان لیگ برتری را می‌پذیرم. باید برای بازیکنان محیط بسیار خوبی را آماده کنیم تا بتوانم به آن اهدافی که دارم به عنوان سرمربی تیم ملی دست پیدا کنم. بردها یا صعود تیم ملی به جام جهانی عناصر شخصی نیست بلکه منافع همه است چون ایران یا بهتر بگویم کشور ما در جام جهانی موفق می‌شود. کشور ما است چون من هم الان جزئی از شما هستم و افتخارش برای همه ما خواهد بود. 

ایجنت‌های ایرانی خیلی بد هستند

سرمربی تیم ملی فوتبال در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود دخالت ایجنت‌های نزدیک به او باعث حضورش در تیم ملی شده عنوان کرد: باید بگویم انتظار این سوال را نداشتم. من نمی‌خواستم در مورد خودم صحبت کنم اما سوال شما من را مجاب کرد تا در مورد خودم صحبت کنم. من در دو دانشگاه و یک آکادمی فعالیت می‌کنم. در کرواسی و اسلوونی 4 جام بردم، تیم‌های النصر و فولاد را در لیگ قهرمانان آسیا هدایت کردم، اما فقط در مورد تجربه خودم در ایران و فعالیت 5 ساله‌ام در این کشور صحبت کردم. 

اسکوچیچ ادامه داد: ایجنت‌های ایرانی خیلی بد هستند، روشن‌تر بگویم اگر قرار است کاگزاران، من را به شمال ببرند یا به جنوب بیاورند، بعد به تیم ملی و بخواهند من را به فدراسیون برسانند باید بگویم کارشان را خیلی بد انجام دادند. من باید راه‌ها را کوتاه‌تر کنم تا مسیر درست را انتخاب کنم. من صادق هستم و درگیر این بازی‌ها نمی‌شوم و فوتبال را با عشق و علاقه و تجربه خودم دنبال می‌کنم. 

هر شخصی لیاقت تیم ملی را داشته باشد دعوت می شود
وی در پاسخ به این سوال که دیدگاهش در مورد کمپ تیم‌های ملی چیست و آیا ممکن است بازیکنانی از لیگ‌های آذربایجان و... که در آنجا فعالیت می‌کنند به تیم ملی دعوت شوند، گفت: هنگامی که امکانات کم تیم ملی را دیدم بسیار متعجب شدم و معتقدم امکانات بسیار خوبی را در اختیار داریم. قطعا کمپ تیم‌های ملی در راستای هدف‌های ما کمکمان خواهد کرد و در مورد بازیکنانی که در خارج از کشور بازی می‌کنند باید بگویم هر فوتبالیست ایرانی که گذرنامه این کشور را داشته باشد با او حرفه‌ای برخورد خواهم کرد. مطمئن باشید هر شخصی لیاقت پوشیدن پیراهن تیم ملی را داشته باشد دعوت خواهد شد.

به آخرین مسئله‌ای که در تیم ملی فکر می‌کنم پول است

در پاسخ به این سوال که آیا در جریان است فدراسیون فوتبال ممکن است مشکلات مالی داشته باشد گفت: بنده از موقعیتی که در آن حاضر هستم مطلع شده ولی از تجربیاتم استفاده خواهم کرد. مثلا در نفت آبادان 30 شبانه‌روز وقت گذاشتم که بازیکن خارجی پیدا کنم اما به دلیل مشکلات مالی نشد که این نفرات جذب شوند. یک چالش دیگری هم که داشتم این بود که در نفت آبادان 4 ماه حقوق نگرفته بودم تا اینکه از باشگاه خواستم پرداختی به بازیکنانم انجام شود و این ریسک را قبول کردم که در آنجا بمانم. بعد از گذشت 2 ماه شرایط سخت‌تر بود ولی من می‌خواستم هم به قراردادم پایبند باشم و هم اینکه حق‌الزحمه بازیکنانم را از باشگاه بگیرم. مطمئنا از وضعیتی که در اینجا وجود دارد آگاه هستم و می‌دانیم که باید این مسائل را از نظر مالی مدیریت کنیم اما تمرکزم صد درصد روی کارم خواهد بود و به آخرین مسئله‌ای که در تیم ملی فکر می‌کنم مسائل مالی است. 

اطمینان دارم می توانم حواشی را جمع کنم
سرمربی تیم ملی فوتبال در خصوص اینکه کی‌روش حواشی را جمع می‌کرد و آیا این مربی هم چنین توانایی را دارد یا خیر، افزود: من شخصیتی دارم که روی آن کار کرده‌ام و هر اقدامی لازم باشد را انجام می‌دهم. در مورد حواشی هم باید بگویم به خودم اطمینان دارم که می‌توانم اگر حاشیه‌ای وجود داشته باشد را جمع کنم.

بازیکنان باید فعل خواستن را صرف کنند
خبرنگاری گفت کی‌روش 8 سال با فوتبال دفاعی ایران را هدایت کرد و ویلموتس با وعده فوتبال هجومی هدایت تیم ملی را پذیرفت، حالا شما چه وعده‌ای می‌دهید که اسکوچیچ پاسخ داد: مطمئنا بهترین فوتبال یا برنامه‌های روشنی را برای تیم ملی در نظر گرفته‌ام. وقتی بازی‌های چند وقت اخیر تیم ملی را دیدم، متوجه شدم در سازماندهی دفاعی دچار مشکلاتی هستیم. اما قطعا من این اشتباه را انجام نمی‌دهم که تغییر ناگهانی در تیم ملی داشته باشم. من مربی پیش‌فعال و اهل مشورتی هستم و اگر لازم باشد در یک مسابقه فوتبال دفاعی انجام بدهیم، برای نتیجه گرفتن این کار را می‌کنم.

وی افزود: قبل از اینکه بخواهم به مسائل دفاعی و هجومی فکر کنم باید به ارتباط خوبی بین بازیکنان تیم ملی و مربیان به وجود بیاورم. بازیکنان تیم ملی باید فعل خواستن را به بهترین شکل صرف کنند. دو روش در پیش داریم؛ یا روش را عوض کنیم و یا اینکه بازیکنان جدید را به تیم تزریق کنیم که البته این موضوعات زمان‌بر است و شاید کار ما را دچار مشکل کند. همه چیز بستگی به این موضوع دارد که چقدر زمان داریم و برنامه‌هایمان به چه شکل پیش می‌رود.

کیفیت برای من مهم‌تر از کمیت است

وی در مورد اینکه در زمان ویلموتس تیم ملی چند روز قبل از مسابقات کارش را آغاز می‌کرد و این مسئله باعث شد در بازی مقابل بحرین و عراق به مشکل بخورد، آیا از زمان برگزاری اردوی تیم ملی تا زمان انجام مسابقات فرصت کافی را در اختیار دارد گفت: حقیقت این است که ما در بازی‌های پیش رو لژیونرها و بازیکنانمان را فقط در روزهای فیفادی در اختیار داریم، اما کیفیت برای من مهم‌تر از کمیت است و در تمام روزها روی این کار می‌کنیم و در همان روزها سعی می‌کنیم با کیفیت بالا برنامه‌های آماده‌سازی را دنبال کنیم. اگر اردوی ما خارج از فیفادی باشد و بازیکنان درگیر بازی‌های باشگاهی خودشان باشند نمی‌توانیم آنها را در اختیار داشته باشیم اما ما همه آنها را رصد می‌کنیم و در همان بازه کم برنامه‌های آماده‌سازی را پیش می‌بریم.

اولویت همه ما تیم ملی خواهد بود

اسکوچیچ افزود: من با مسئولان سازمان لیگ در مورد مسابقات جلسه‌ای داشتم و سعی می‌کنم این جلسات را بیشتر کنیم تا این موضوع را بررسی کنیم. قطعا ارتباط خوب و تعامل دوجانبه‌ای که بین باشگاه‌ها و فدراسیون فوتبال وجود خواهد داشت به تیم ملی کمک می‌کند تا به برنامه‌های خودش برسد. ما سعی می‌کنیم تصمیمی بگیریم که برای هر دو طرف فایده داشته باشد، اما مطمئن باشید برنامه‌ای را هرگز قبول نخواهیم کرد که در آن تیم ملی به عنوان اولویت اول دیده نشود. فکر می‌کنم اولویت همه ما تیم ملی خواهد بود و در این راستا به شکل حداکثری با باشگاه‌ها همکاری خواهد شد.

مطمئن باشید کسی نمی‌تواند من را بخرد!

سرمربی تیم ملی فوتبال در مورد مطالبی که برخی بازیکنان در فضای مجازی منتشر کرده‌اند و آیا او نسبت به این مسئله برای تهیه لیست تیم ملی موضع‌گیری خواهد داشت، عنوان کرد: مطمئن باشید با 51 سال سن و تجربه‌ای که من به دست آورده‌ام، می‌گویم کسی نمی‌تواند من را بخرد. آدم سالمی هستم و لیست سیاه متعلق به شایعات است. بازیکنانی به تیم ملی دعوت می‌شوند که بلاشک مستحق پوشیدن پیراهن تیم ملی باشند. 

وی در مورد اینکه روزی که از نفت آبادان جدا شد قرار نبود سرمربی تیم ملی شود، آیا در همان 48 ساعت این صحبت مطرح شد، گفت: بله. شاید صحبت‌هایی بین مسئولان صنعت نفت و فدراسیون وجود داشت اما اینکه انگیزه و برنامه ما برای ترک آبادان و آمدن به تیم ملی باشد درست نیست.

اسکوچیچ در پاسخ به این سوال که آیا سرمربی شدن یک شبه او ربطی به یکی از آقازاده‌ها دارد یا خیر، اظهار داشت: من فکر می‌کنم فدراسیون من را به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب کرده و اگر شما چیز بیشتری می‌دانید که من نمی‌دانم به من بگویید. 


سرمربی تیم ملی فوتبال در پاسخ به این سوال که با کدام مدیر فدراسیون توافق کرده و امضای کدام مدیر زیر برگه قرارداد او است، گفت: قطعا جناب بهاروند و فکر می‌کنم این خیلی منطقی باشد.

همه 80 میلیون نفر پشت تیم ملی هستند

وی در مورد اینکه هیچ کس نمی‌داند قرار است تیم ملی با او از عراق و بحرین عبور کند و یا به جام جهانی برود، عنوان کرد: ما 5-4 روز است که کارمان را جدی شروع کرده‌ایم. هدف ما بردن بازی بعدی است. باید بازی‌ها را با موفقیت پشت سر بگذاریم. بعد از آن صعود به جام جهانی می‌شود، بعد از آن موفقیت در جام جهانی می‌شود و این هدف ادامه‌دار خواهد بود.

اسکوچیچ در مورد اینکه در زمان کی‌روش بلندپروازی‌های تیم ملی این بود که در جام جهانی از مرحله گروهی صعود کند یا قهرمان جام ملت‌های آسیا شود، آیا با حضور او می‌توانیم این بلندپروازی‌ها را مدیریت کنیم، اظهار داشت: این آرزو و خواسته‌ای مشترک همه ما است و برای آن هر کاری بتوانیم انجام می‌دهیم. قول می‌دهم به سختی و با تعهد در راستای این برنامه کار کنیم و از هیچ تلاشی دریغ نکنیم. اطمینان دارم با پتانسیل زیادی که وجود دارد اگر حمایت همگان باشد می‌توانیم موفق شویم چون در آسیا ملتی هستیم با 80 میلیون نفر جمعیت که پتانسیل بالایی وجود دارد و همه 80 میلیون نفر پشت تیم ملی هستند و ما حمایت همه را در راستای این کار درخواست داریم.

فرهنگ و ذهنیت مردم ایران را می‌شناسم

وی ادامه داد: من مربی خارجی نیستم که روز گذشته به فوتبال ایران رسیده باشد. 5 سال در اینجا کار کرده‌ام، فرهنگ و ذهنیت مردم ایران را می‌شناسم. حتی با غذاهای ایرانی هم آشنایی دارم و تمام اینها مسئولیت من را بیشتر می‌کند. مربی خارجی نیستم که از این موقعیت برای بستن قرارداد با فدراسیون فوتبال استفاده کنم و به دنبال منافع شخصی خودم باشم. من از اعماق قلبم به دنبال موفقیت هستم و جایی که فوتبالش را قبول کرده‌ام این مسئولیت را قبول کرده‌ام که سکاندار فوتبالش باشم و به سمت موفقیت حرکت کنم.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در پاسخ به این سوال که چه برنامه‌ای دارید تا تیم ملی را یکدل کنید، گفت: اگر بخواهم مثل زمان کی روش همان تیم ملی را در اختیار داشته باشم واقع‌بینانه باید بگویم باید خودم باشم. باید کار خودم را ادامه بدهم و در رختکن و نیمکت فرقی ندارد. همه جا باید ارتباط خوبی با بازیکنانم برقرار کنم.

بیشتر بخوانید:

شکایت نفت آبادان از اسکوچیچ به فیفا

تفاهم سرمربی جدید تیم ملی و سازمان لیگ

 

 

تگ ها


تیم ملی ایران دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی ایران فوتبال ایران دراگان اسکوچیچ لیگ برتر خلیج فارس فوتبال