اسکوچیچ و تیم ملی با فهرست ۴۰ نفره در بحرین

تیم ملی ایران در حالی به استقبال چهار حریف خود می‌رود که شناسایی چینش تیم اسکوچیچ کاری بسیار دشوار برای آنالیزورهای رقیب خواهد بود....

به گزارش "ورزش سه"، فهرست تیم ملی ایران مملو از بازیکنانی است که در تیم باشگاهی بازی در پست‌ها و خطوط مختلف را تجربه کرده‌اند و حالا امکانات گسترده‌ای را در اختیار دراگان اسکوچیچ قرار داده‌اند.

از مدافعانی نظیر دانیال اسماعیلی فر و جعفر سلمانی که می‌توانند در خط میانی به کار گرفنه‌ شوند تا هافبک‌هایی مثل سیامک نعمتی و وحید امیری که بازی در جناحین خط دفاعی را به خوبی یاد گرفته‌اند. در این بین گزینه‌هایی نظیر احمد نوراللهی هم هستند که این فصل حتی به خط حمله منتقل شدند.

نکته مهم این است که ابتدا دراگان اسکوچیچ باید تصمیم بگیرد که با چه چینشی تیمش را به زمین خواهد فرستاد اما در مرحله بعدی، یعنی در طول بازی این فرصت را خواهد داشت تا در صورت ایده ای تازه، بدون انجام تعویض، ارنج تیم ملی را تغییر دهد.

اینجا بازیکنان چند پسته ایران را بررسی می‌کنیم:

* جعفر سلمانی (هافبک چپ، دفاع راست)


از او به عنوان شگفتی فهرست دراگان اسکوچیچ نام برده می‌شود که ابتدا چند ماه پیش برای بازی با سوریه به تیم ملی فراخوانده شد و حالا در فهرست نهایی تیم ملی قرار گرفته است. نکته جالب این که سلمانی ۲۴ ساله در تیم پورتیموننزه پرتغال به عنوان هافبک چپ بازی می‌کند اما کادرفنی تیم ملی او را در سمت راست خط دفاعی به کار گرفت.

 * دانیال اسماعیلی فر (دفاع و هافبک راست)


مدافع ۲۸ ساله و سابق تیم ذوب آهن در فصول گذشته تنها به عنوان دفاع راست بازی می‌کرد اما این فصل در ترکیب تیم سپاهان و باتوجه به حضور بازیکنی نظیر منصوری، به سمت راست خط هافبک منتقل شده است. اسماعیلی فر با قدرت دوندگی سریع و تکنیک بالا، مهره ای مناسب در این قسمت به حساب می‎‌آید.

شجاع خلیل زاده (دفاع مرکزی و راست)


شجاع را همه اهالی فوتبال با درخشش در مرکز خط دفاعی می‌شناسند اما او اولین بار توسط برانکو و در بازی با الدحیل که حسین ماهینی مصدوم شد به سمت راست خط دفاع منتقل شد و نمایش درخشانی هم داشت. این فصل نیز لوران بلان خلیل زاده را در چند بازی به عنوان دفاع راست به کار گرفت تا این بازیکن هم در زمره مهره های چند پسته تیم ملی مطرح شود.

* احسان حاج صفی (هافبک تدافعی، دفاع و هافبک چپ)


حاج صفی فوتبال خود را از سمت چپ خط دفاعی آغاز کرد در خط میانی و هجومی نیز در همین سمت به میدان رفت اما او توسط کی‌روش به پست هافبک دفاعی آمد و نمایش های مطلوبی را هم ارائه کرد. به طوری که در تیم باشگاهی اش نیز هافبک دفاعی شد و حالا یکی از گزینه های تیم ملی برای این پست به حساب می‌آید.

* احمد نوراللهی (هافبک تدافعی، مرکزی و کناری و مهاجم سایه)


شماره هشت پرسپولیس در لیگ چهاردهم به عنوان هافبک دفاعی کار خود را آغاز کرد اما فصل بعد با تصمیم برانکو به سمت راست منتقل شد. در ادامه باتوجه به حور کامیابی نیا، به عنوان هافبک مرکزی نیز به میدان رفت اما اتفاق جالب برای نوراللهی در لیگ بیستم و توسط یحیی گل‌محمدی رخ داد که نوراللهی را مهاجم سایه کرد.

* سعید عزت اللهی (هافبک تدافعی و مرکزی)


هافبک تیم وایله بولدکلاب که فصل بسیار خوبی را در دانمارک سپری کرد، در چند بازی توسط مربی رومانیایی این تیم یک خط جلوتر رفت و در پست هافبک مرکزی بازی کرد و پس از درخشش در این پست، بیش از پیش هافبک وسط شد. با این حال پست تخصصی عزت اللهی همچنان هافبک دفاعی است.

* کمال کامیابی نیا (هافبک تدافعی، دفاع مرکزی)


کامیابی نیا در تمام این سال ها هافبک دفاعی بوده اما مصدومیت همزمان سیدجلال حسینی و محمدحسین کنعانی زادگان باعث شد تا یحیی گل‌محمدی چاره ای جز استفاده از کمال در پست دفاع مرکزی نداشته باشد. اتفاقا این تصمیم او منجر به چهار کلین شیت برای پرسپولیس شد و سرخپوشان یکی از بهترین دوره های خود در خط دفاعی را سپری کردند.

* سامان قدوس (هافبک هجومی، مهاجم سایه، وینگر)


قدوس در برنتفورد اغلب به عنوان هافبک هجومی بازی می‌کند اما توانایی بازی در دیگر پست ها را هم دارد. قدوس در تیم ملی نیز به عنوان مهاجم سایه بازی کرده و می‌تواند در  سمت چپ خط هافبک نیز بازی کند. با این حال اگر تیم ملی ۴۴۲ لوزی بازی کند، قدوس در پست تخصصی اش بازی خواهد کرد.

* مهدی ترابی (هافبک چپ و راست، مهاجم سایه)


هافبک تیم پرسپولیس در تیم باشگاهی اش اغلب هافبک چپ بازی می‌کند اما فصل پیش با تصمیم کالدرون در سمت راست نیز به میدان رفت. او همچنین نشان داده که امکان بازی در پست مهاجم سایه را دارد اما باتوجه به حضور پرتعداد عناصر هجومی تیم ملی، احتمالا در همان سمت چپ خط هافبک به کار گرفته شود.

* وحید امیری (وینگر چپ، مهاجم سایه، دفاع چپ)


امیری این فصل کمتر در پست تخصصی اش به میدان رفته و شاید خیلی ها فراموش کرده باشند که پست تخصصی این بازیکن وینگر چپ است. غیبت مهاجمان تخصصی در پرسپولیس سبب شد تا مهاجم سایه شود و سپس مصدومیت سعید آقایی، او را به دفاع چپ منتقل کرد و حالا این بازیکن یک ستاره چند پسته در فوتبال ایران است.

* سیامک نعمتی (هافبک کناری، دفاع راست، مهاجم سایه)


نعمتی که به تازگی به تیم ملی دعوت شده، در پیکان هافبک کناری بود و در پرسپولیس نیز کار خود را به عنوان هافبک راست آغاز کرد اما خیلی زود توانایی های دیگر خود را هم به معرض نمایش گذاشت و به خط حمله رفت اما شگفتی بزرگ زمانی بود که برانکو در دیدار با السد، نعمتی را دفاع راست کرد و حالا یحیی گل‌محمدی در این پست از ستاره شماره ۸۸ بهره می‌گیرد و اسکو نیز این فرصت را دارد.

 مهدی قائدی (مهاجم سایه، نوک و وینگر)


تنها نماینده استقلال در تیم ملی، بهترین دوره فوتبال خود را سپری می‌کند و به نظر می‌رسد به بلوغ لازم رسیده باشد. قایدی در استقلال مهاجم است اما می‌تواند در پست وینگر نیز بازی کند. شاید حضور سردار و طارمی در خط حمله تیم ملی سبب شود تا قایدی به جناحین کوچ کند.

تگ ها


تمرینات تیم ملی ایران تیم ملی ایران