اشکهایی که وحید امیری و محمدخانی را به هم وصل می‌کند

خطا در به ثمر رساندن ضربات پنالتی بزرگترین سد ما برای فاصله گرفتن از تمام آسیا در کسب عناوین قهرمانی در جام ملتهای آسیاست....

 به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، تیم ملی ایران در هر دهه ستاره های بزرگی داشت که می توانستند مانند بزرگان دهه ۴۰و ۵۰که سه بار قهرمان جام ملتهای آسیا  و یک بار بازی های آسیائی شدند برای ما و آن نسل ها افتخار آفرینی کنند .در چهار دهه گذشته بهترین های فوتبال ایران تا یک قدمی فینال مهمترین تورنمنت فوتبال آسیا رسیدند،ولی سد بزرگی به نام ضربات پنالتی آن ها و ما را از لذت قهرمانی در جام ملت های آسیا محروم کرد.


در حالی که این روزها در محافل ورزشی از بررسی فیفا برای حذف ضربات پنالتی و استفاده از موقعیت تک به تک با محدودیت زمانی صحبت های فرآوانی می شود با هم مروری میکنیم بر ضربات بی رحم پنالتی که بزرگترین بدهکار به  فوتبال ملی ما می باشد. کاش قبل از هر اقدامی می توانستیم با این مرحله فوتبال که همواره با ما سر ناسازگاری داشت تسویه می کردیم و گذشته های سخت و دشوار لحظات کشنده  سپری شده در ضربات پنالتی را از ذهن مان پاک می کردیم .

ایران-عربستان ؛نیمه نهائی جام ملت های آسیا ۱۹۸۴سنگاپور


تقابل و دوئل های ایران با عربستان از این بازی شروع شد. در نیمه نهائی جام ملت های آسیا در حالی که ایران با تک گل شاهرخ بیانی در دقیقه ۴۳ نیمه اول از عربستان پیش بود ،ضربه سر شاهین بیانی دفاع راست ایران به گوشه دروازه بهروز سلطانی در دقیقه ۴۳نیمه دوم بازی را به تساوی کشاند تا بعد از نتیجه نگرفتن در وقت های اضافه عربستان که موفق شده بود پنج ضربه پنالتی خود را تبدیل به گل کند ایران را شکست دهد وبه فینال برسد و با پیروزی ۲بر صفر برابر چین قهرمان شود .اصغر حاجیلو،شاهرخ بیانی ،حمید درخشان و جعفرمختاری فر ضربات خود را گل کردند تا در روزی که حافظ طاحونی دروزه بان ایران در ضربات پنالتی کار خاصی نکرده بود گلر عربستان پنالتی محمد پنجعلی را بگیرد و تیم بزرگ آن روزهای ایران به فینال جام ملتهای آسیا نرسد.بازیکنان بزرگی همچون ناصر محمدخانی ،حمید علیدوستی ، عبدالعلی چنگیز و ....در آن تیم حضور داشتند که می توانستند فوتبال ایران در دهه ۶۰همانند دو دهه ۴۰و۵۰قهرمان جام ملت های آسیا کنند.


ایران _کره جنوبی ؛یک چهارم نهائی بازی های آسیائی ۱۹۸۶سئول


مربی تیم ملی ایران در جام ملتهای آسیا ۱۹۸۴ناصر ابراهیمی بود و در بازی های اسیائی ۱۹۸۶پرویز دهداری این سمت به عهده گرفته بود .اختلافات بین کادر مربیگری و بازیکنان زیاد بود که در نهایت داستان استعفای ۱۴نفر از بازیکنان تیم ملی بعد از این بازی ها پیش آمد.کره که میزبان بازی بود در جریان بازی ودر نیمه اول با ضربه پنالتی از ایران پیش افتاد،کریم باوی فوروارد سر زن تیم ملی با ضربه پا در دقیقه ۸۴ بازی را به تساوی کشاند تا دو تیم بعد از نتیجه نگرفتن در ۳۰دقیقه وقت اضافه به ضربات مرگبار پنالتی برسند . ضربات حسین مسگر ساروی ،عبدالعلی چنگیز ،مجید نامجو مطلق و اصغر حاجیلو از ایران تبدیل به گل شد. حمید سجادی دروازه بان ایران در برابر ضربات کره ای ها هیچ عکس العمل خاصی انجام نداد تا ایران با از دست دادن پنالتی ناصر محمدخانی بازی را به کره جنوبی ببازد و کره درنهایت قهرمان مسابقات شود.


.
ایران _عربستان ؛نیمه نهائی جام ملت های آسیا۱۹۹۶ در امارات


نسل طلائی فوتبال ایران با دو یادگاری بزرگ صعود به جام جهانی ۱۹۹۸فرانسه و شکست آمریکا در همان جام نیز طعم تلخ ضربات پنالتی را چشیده است. آن ها که در دور مقدماتی جام ملت های آسیا در سال ۱۹۹۶میلادی و ۱۳۷۵شمسی با هدایت محمد مایلی کهن  موفق شده بودند با سه گل عربستان را له کنند و در مرحله یک چهارم جام کره را شش تائی کنند در نیمه نهائی به عربستان خوردند. تیم ملی ایران  در روز بد داوری که در جریان دیدار از گرفتن پنالتی مسلم بر روی حمید استیلی چشم پوشیدو آفساید میلیمتری خداداد عزیزی و مردود شدن گل ایران را نیز به آن ضمیمه کرد در جریان بازی مانند بازی گروهی به گل نرسید  تا  بازی را در ضربات پنالتی باز هم به عریستان و محمد الدعیه ببازد. ایران باز هم با شکست در یک قدمی فینال جام ملت ها در ضربات پنالتی به دیدار رده بندی رفت  . سه پنالتی علی دائی ،داریوش یزدانی و محمدخاکپور از دست رفت تا گل های افشین پیروانی ، حمید استیلی و کریم باقری سودی برای ایران نداشته باشد و عابدزاده که جانشین نکیسا در هنگام زدن ضربات پنالتی شده بود هم  علیرغم جلوگیری از گل شدن دو پنالتی نتوانست  ایران را به فینال جام برساند.


ایران -چین ؛نیمه نهائی جام ملت های آسیا ۲۰۰۴چین


در دهه ۶۰ و ۷۰ عربستان از غرب آسیا ما را از رسیدن به فینال جام ملت های آسیا در نیمه نهائی محروم کرد و در دهه ۸۰ شرقی های آسیا اینکار با ما کردند. در سال ۸۳چین جلوی قهرمانی یکی از بهترین تیم های تاریخ ایران گرفت . باز هم مرحله نیمه نهائی بود و ایران بعد از شکست ۴بر۳کره جنوبی با مربی گری برانکو ایوانکویچ  به مصاف چین رفت . چین با یک گل از ایران پیش بود که سید محمد علوی با شوتی فنی از پشت هجده قدم بازی را برابر کرد . برتری فنی ایران بر چین محسوس بود .اخراج ستار زارع و تیم ۱۰نفره ایران هم برتری ایران را کم نکرد . علیرغم برتری ایران دیگر گلی رد و بدل نشد تا بازی باز هم به ضربات پنالتی برود .چینی ها چهار ضربه خود را به گل تبدیل کردند ولی گل های علی دائی ، مهدی مهدوی کیا و جواد نکونام نیز با ازدست دادن دو ضربه ایمان مبعلی و چیپ بد موقع یحیی گل محمدی پرپر شد تا  بازی را به چین ببازیم و در نهایت با شکست بحرین بازهم به مقام سوم جام ملت های آسیا برسیم . چین نیز فینال را به ژاپن سه بر یک باخت تا ژاپنی ها باز هم قهرمان آسیا شوند.


ایران -کره جنوبی ؛یک چهارم نهائی جام ملت های آسیا۲۰۰۷در بانکوک


مشکلات ساختاری فوتبال ایران و نبود رئیس فوتبال و تصمیمات کمیته انتقالی  در بازی های جام ملت های آسیا در ۲۰۰۷میلادی و ۸۶شمسی با شکست ایران در بانکوک برابر کره جنوبی در مرجله یک چهارم نهائی جام ملت های آسیا تاثیر خود را بر جای گذاشت تا ایران باز هم در ضربات پنالتی  از جام کنار برود. ایران و کره دیدار تکراری این مرحله ر باز هم برگزار کردند و بعد از ۱۲۰دقیقه گلی از دروازه ها عبور نکرد . امیر قلعه نوئی مربی تیم ملی ایران همانند ناصر ابراهیمی که در ۱۹۸۴بهروز سلطانی با حافظ طاحونی تعویض کرده بود و محمد مایلی کهن که در ۱۹۹۶نیما نکسیا را با عابدزاده جابجا کرده بود،حسن رودباریان از دروازه بیرون کشید و و حید طالب لو را جانشین او کرد . کره از پنج پنالتی خود چهار ضربه را تبدیل به گل کرد تا موفق شود ایران را که تنها دو بار موفق شده بود با ضربات  فریدون زندی و رضا عنایتی به گل برسد مغلوب خود کند.رسول خطیبی و مهدی مهدوی کیا با از دست دادن پنالتی ها کره را به مرحله نیمه نهائی فرستادند و ایران از گردونه جام کنار رفت.


ایران -عراق ؛جام ملت های آسیا ۲۰۱۵استرالیا


وارد دهه ۹۰شمسی شدیم و باز هم نسلی خوب از فوتبال ایران که در جام جهانی ۲۰۱۴برزیل حضور داشت و به جام جهانی ۲۰۱۸روسیه نیز صعود کرد در جام ملت های آسیا۲۰۱۵میلادی و ۹۴شمسی در یک بازی دراماتیک و در حالی که به ناحق در مرحله یک چهارم نهائی جام  برابر عراق  ۱۰نفره شده بود با سرمیگری کارلوس کی روش در ضربات پنالتی مغلوب عراق شد و باز هم از جام کنار رفت . بازی زیبای ایران و عراق که در ۹۰دقیقه با گل سردارآزمون برای ایران یک بر یک مساوی شده بود در وقت های اضافه با دو گل پورعلی گنجی و قوچان نژاد برای ایران سه بر سه مساوی شد تا ضربات پنالتی تیم صعود کننده به مرحله نیمه نهائی را مشخص کند . در روز عملکرد ضعیف علیرضا حقیقی دروازه بان ایران پنالتی های احسان حاج صفی و و حید امیری به خطا رفت تا گل های مرتضی پورعلی گنجی،جواد نکونام ،سید جلال حسینی ،وریا غفوری ،علیرضا جهانبخش و آندرآنیک تیموریان ثمری برای ایران نداشته باشد و عراق با شکست ایران  از این مرحله صعود کند. جام در نهایت به استرالیا رسید و آن ها در خانه موفق شدند با شکست کره جنوبی به مقام قهرمانی برسند.


 محمدرضا تقی خانی

بیشتر بخوانید:

تصور نمی‌کردم که ۱۱ سال در آلمان ماندگار شوم

فدراسیون فوتبال هم از ویلموتس شاکی است

 

 

تگ ها


تیم ملی ایران فوتبال ایران لیگ برتر خلیج فارس فوتبال