اشکهای سوباشیج هنوز بند نمی آید

دانیل سوباسیچ خود را به خاطر کشته شدن دوست نزدیکش روی ارسال یک توپ بلند مقصر می داند و می گوید علیرغم هشدارهای فیفا تا آخر عمر عکس او را زیر پیراهنش در بازی ها خواهد داشت....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، ۲۹ مارچ ۲۰۰۸ سوباسیچ معمولی ترین کاری که یک دروازه بان در طول بازی انجام می دهد، را انجام داد ولی این صحنه ای بود که تا همیشه از ذهنش پاک نخواهد شد؛ زمانی که او توپ را در دقایق ابتدایی بازی جلوتر از محوطه ۱۸ قدم کاشت و با ضربه ای محکم آنرا به میانه میدان فرستاد ولی توپ پس از اینکه میانه زمین را پیمود، آرام آرام به سمت چپ زمین قوس برداشت.

لحظه ای که سوباسیچ با توپی بلند در دقایق ابتدایی، بازی را به جریان می اندازد.


خطر از همینمجا شروع شده بود و دو بازیکن آبی و قرمزپوش برای تصاحب توپ با هم کورس گذاشتند ولی کمی آنطرف‌تر از خط پایان دیواری سیمانی و نرده هایی آهنی وجود داشتند؛ پس از اینکه کورس دو بازیکن کیبالیا و زادار پس از خط طولی هم ادامه پیدا کرد، دیگر تصاویر تلویزیونی نمی توانستند "هرویه کاستیچ" را نشان دهند، چرا که او روی زمین افتاده بود و بازیکنان دیگر برای اینکه کادر پزشکی حاضر در استادیوم را نسبت به وخامت اوضاع مطلع کنند، تلاش می کردند.

سوباسیچ پس از گذشت ۱۲ سال هنوز خودش را برای آن ارسال بلند مقصر می داند.


حالا ۱۲ سال از آن روز سپری شده است ولی خاطره آن روز هنوز از ذهن فوتبالی های کرواسی پاک نشده و چهره هرویه کاسیتچ که ۵ روز پس از آن ضربه و تصادف هولناک یعنی در تاریخ سوم آپریل از دنیا رفت، صفحه اول روزنامه های کروات حتی در شرایطی است که ویروس کرونا دنیا را تحت تاثیر قرار داده و زلزله هم چند وقت پیش کرواسی را با شرایط غیرمنتظره ای روبرو کرده است.


سوباسیج اما هنوز خاطره آن ضربه را فراموش نکرده و هنوز خودش را مقصر مرگ هم تیمی و بهترین دوستش می داند.

کاستیچ ۵ روز پس از آن برخورد در کما بود و سپس درگذشت.


یک روز پس از مرگ کاستیچ، سوباسیچ در مصاحبه ای اینطور حرف زده است:« وقتی این اتفاق افتاد، من به خودم گفتم که چرا باید آن توپ را اینطور بازی می کردم. به خودم گفتم اگر توپ را بلند نمی زدم، این اتفاق نمی افتاد. بعد از آن مسابقه مجبور شدم خودم را دور کنم. به آمریکا رفتم ولی نمی توانستم شب ها بخوابم و در حال شکنجه خودم بودم.» 


او ادامه می دهد:« هر وقت از خواب بیدار می شدم، شرایط هنوز همانقدر تیره و تار بودم برایم. با خودم می گفتم چرا آن توپ را کوتاه بازی نکردم و چرا اینقدر بلند فرستادم. اگر من این کار را نمی کردم، او حالا زنده بود؛ چطور می توان گفت که سرنوشت او اینطور بوده است؟


کرواسی در شرایطی به فینال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه راه یافت که سوباسیچ یکی از کلیدی ترین نفرات آن تیم پرمهره به رهبری دالیچ بود و در دو دیدار یک هشتم نهایی و یک چهارم نهایی با درخشش گلر کروات ها در ضربات پنالتی بود که آنها توانستند از سد دانمارک و سپس میزبان مسابقات گذر کنند و به نیمه نهایی و فینال مسابقات راه پیدا کنند.

فیفا طی این مدت همیشه به سوباسیچ هشدار داده که عکس کاستیچ را زیر پیراهنش نپوشد ولی این دروازه بان می گوید که به آنها اهمیتی نمی دهد و در اینن مورد در مصاحبه ای اینطور پاسخ داده است:« من پس از آن مسابقه به خودم قول دادم که تا آخر عمرم، عکس کاستیچ را زیر پیراهنم بپوشم؛ تا آخر عمر حرفه ایم. من این را در زادار انجام داد و همینطور در هایدوک اشپیلت؛ حالا در موناکو در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا و حتی در جام جهانی روسیه.» 

وقتی سوباسیچ پس از پیروزی در ضربات پنالتی پیراهن خود را از تن خارج کرد، با هشدار فیفا روبرو شد، چرا که پیامی با محتوای شخصی  را مخابره می کرد  ولی او در مصاحبه اش گفت:« من اهمیتی نمی دهم. من این پیراهن را مدت زمان زیادی است که پوشیده ام و تا همیشه هم به آن ادامه می دهم.»

بیشتر بخوانید:

احتمال آغاز تمرینات مجازی استقلال

تگ ها


فوتبال جهان سوباشیج کرواسی فوتبال