اشک‌های مانچو و دوناروما؛ بغض ایتالیا شکست (عکس)

قهرمانی تاریخی ایتالیا در خاک انگلیس، دو نقش اول بزرگ داشت: روبرتو مانچینی و جان لوئیجی دوناروما. دو قهرمان ملی که گریه امان‌‎شان را بریده بود....

به گزارش "ورزش سه"، یورو ۲۰۲۰ در نهایت با قهرمانی ایتالیا پایان یافت. آتزوری در بازی نهایی و در ضربات پنالتی توانست انگلیس را در ومبلی شکست دهد و برای دومین بار فاتح رقابت های یورو شود. تیمی که ۴ سال پیش نتوانسته بود مجوز حضور در جام جهانی را به دست بیاورد، حالا لقب قهرمان اروپا را یدک می کشد.

فاصله بین ناکامی بزرگ و تاریخی ایتالیا در راه رسیدن به جام جهانی ۲۰۱۸ تا قهرمانی امشب ۴ سال بود و در این تحول بدون شک نقش یک مربی برجسته است؛ روبرتو مانچینی.

سرمربی سابق اینتر و منچسترسیتی جانشین ونتورا شد و ایتالیا با او قدم در مسیری جدید گذاشت. مسیری که انتهایش فتح یورو ۲۰۲۰ بود و البته کار ایتالیا تمام نشده و این تیم حالا قهرمانی جام جهانی ۲۰۲۲ را نشانه خواهد رفت.

امشب پس از ۵۵ سال تیم ملی انگلیس در آستانه رسیدن به یک موفقیت تاریخی قرار داشت. سه شیرها که آخرین بار سال ۱۹۶۶ به یک قهرمانی مهم دست یافتند(جام جهانی)، در یک قدمی فتح رقابت های یورو قرار داشتند ولی پشت سر شاگردان مانچینی ماندند.

مانچینی دیروز تیتر یک نشریه نشنال اسکاتلند بود. 

سرمربی آتزوری تبدیل به آخرین سنگر اسکاتلندی ها شده بود:« نجات مان بده روبرتو، تو آخرین امید ما هستی. نمی توانیم کری های شان را برای ۵۵ سال دیگر تحمل کنیم.»

تصویر روبرتو مانچینی روی بدن مل گیبسون در فیلم معروف شجاع دل مونتاژ شده بود؛ شخصیتی که در آن فیلم باعث غرور و افتخار اسکاتلندی ها برابر انگلیس بود.

مانچینی امشب باید شادی را به دو ملت تقدیم می کردد، اولی ایتالیا و دومی اسکاتلند و در نهایت توانست سربلند از این ماموریت خارج شود.

 روبرتو مانچینی امشب در شرایطی تیم ملی ایتالیا را در دیدار نهایی یورو ۲۰۲۰ برابر تیم ملی انگلیس هدایت کرد که یک دهه قبل خاطرات شیرینی از فعالیت در این کشور داشته است. او سال ۲۰۱۲ توانسته بود منچسترسیتی را پس از بیش از نیم قرن قهرمان لیگ برتر کند. سیتی با گل دقیقه پایانی سرخیو آگوئرو بود که توانست در ورزشگاه اتحاد قهرمان شود و مانچینی آن روز خوشحال ترین مرد روی زمین بود.

امشب همان خاطرات اما در ومبلی تکرار شد.

او در پایان بازی از خود بی خود شده بود و بی اختیار در آغوش جانلوکا ویالی و دیگر دستیارانش اشک می ریخت.

 روبرتو مانچینی و جانلوکا ویالی دو اسطوره فوتبال ایتالیا، خاطرات مشترک شیرینی را در کنار یکدیگر دارند و این خاطرات با قهرمانی در یورو ۲۰۲۰ در کسوت سرمربی و مربی تیم ملی فوتبال ایتالیا، شیرین‌تر از گذشته شد.

مانچو و ویالی در دوران بازی و در کنار یکدیگر با هدایت گوران اریکسون، طلایی‌ترین دوران تاریخ باشگاه سمپدوریا را رقم زدند و پس از آن همکاری آن‌ها در کسوت سرمربی و دستیار ادامه پیدا کرد. این دو امشب در آغوش هم گریستند و افتخاری دیگر را جشن گرفتند.

ستاره گریان دیگر زمین جان لوئیجی دوناروما بود. گلر  سابق میلان که پس از یک فصل پرفشار در نهایت نتوانست بر سر تمدید قرارداد به توافق برسد و میلان با او قطع همکاری کرد. دوناروما که از سوی هواداران میلان به پول پرست متهم شده و در طول رقابت ها نیز از نیش کنایه ها در امان نبود، تورنمنتی فوق العاده را پشت سر گذاشت و یک تنه ایتالیا در نیمه نهایی و فینال پیروز میدان کرد.

او برابر اسپانیا با مهار دو پنالتی قهرمان تیمش شد و امشب نیز سه پنالتی بازیکنان انگلیس را گرفت تا نقش اول را در قهرمانی آتزوری ایفا کند. او بهترین بازیکن زمین نیز شناخته شد و در پایان بغضش شکست و شروع به گریه کرد.

شبی تاریخی برای دوناروما و روبرتو مانچینی به ثبت رسید؛ دو شخصیتی که حالا در قلب ایتالیایی ها جای دارند و نقش اول قهرمانی آتزوری لقب گرفته اند.

تگ ها


آث میلان روبرتو مانچینی یورو ۲۰۲۰ تیم ملی ایتالیا جان لوئیجی دوناروما