اصفهانیان: به داوران پراشتباه قضاوت داده نمی‌شود

فریدون اصفهانیان، رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: آیا یکباره شده تیمها بگویند اشتباهات داوری به سودشان رقم خورده است؟ به گزارش مدال، فریدون در مورد اشتباهات داوران لیگ برتری و اعتراض مربیان، بازیکنان و هواداران به داوری ......

فریدون اصفهانیان، رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: آیا یک‌باره شده تیم‌ها بگویند اشتباهات داوری به سودشان رقم خورده است؟

به گزارش مدال، فریدون در مورد اشتباهات داوران لیگ برتری و اعتراض مربیان، بازیکنان و هواداران به داوری‌ها گفت: در جام جهانی 2018 دیدید که از سیستم VAR استفاده شد. معنایش این است که اشتباهات در جام جهانی هم وجود دارد. در ابتدای فصل، کلاس‌های آموزشی برگزار کردیم و مدرس جام جهانی که برای داوران حاضر در جام جهانی تدریس کرده بود را، آوردیم. انتظار داریم با توجه به آموزش‌های پیش فصل، داوران در زمین درست و خوب قضاوت کنند، اما به دلیل عدم تمرکز باعث اشتباهاتی می‌شوند.

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال با بیان اینکه اشتباهات داوری عمدی نیست خاطرنشان کرد: انسان جایز الخطاست و هر کسی می‌تواند اشتباه کند. با دستوری که مهدی تاج داده، قرار شده مقدمات حضور سیستم‌های VAR فراهم شود. کره‌جنوبی برای یک خرید یک سِت از این دستگاه‌ها، 300 هزار دلار پول داده است. خرید و تهیه این سیستم‌ها، پول و آموزش می‌خواهد. باید همکاری صدا و سیما، فدراسیون فوتبال و دوربین‌های جداگانه در ورزشگاه داشته باشیم تا داوران هم در امر داوری، قضاوت خوبی پشت سر بگذارند.

اصفهانیان در مورد اینکه با اشتباهات داوری صدای اعتراض همه در آمده، گفت: قبول دارم اشتباهاتی رخ داده، اما یک بار شده که بگویند داوری هم به سودمان رقم خورده است؟ آیا تیمی نبوده که از داوری سود برده باشد؟ چرا هیچ موقع نمی‌گویند پنالتی گرفته شده برای‌شان، اشتباه بوده است؟ یا نمی‌گویند پنالتی که گرفتند، درست بوده است؟ آقای مربی، بازیکن و سرپرست، بارها گفته‌اند از داوری ضربه خورده‌اند و ما هم یکسری از اشتباهات را قبول داریم، اما آیا اتفاق افتاده که یک بار بگویند داوری به سود ما هم بوده است؟

وی ادامه داد: داور ممکن است در زمین اشتباه کند همانطور که مربی در تعویض‌هایش یا بازیکن در زدن ضربه اشتباه می‌کند. به دنبال این هستیم که داوران کنار خط افزایش پیدا کنند، اما امکانات نداریم و فدراسیون باید هزینه کند. اگر دو داور کنار دروازه‌ها داشته باشیم، به داور وسط کمک خواهند کرد.

رئیس کمیته داوران در واکنش به اعتراض علی دایی به قضاوت حسین زرگر و همچنین استقلال به رضا کرمانشاهی گفت: دایی و همه از مربیان استقلال، پرسپولیس تا دیگر تیم‌ها گرفته، بر گردن فوتبال ما حق دارند. از آنها به خاطر اینکه انتقادهایی مطرح می‌کنند، تشکر کرده و می‌پذیریم. تلاش‌مان این است که داورانی در حد و اندازه بازی‌ها به مسابقات بفرستیم، اما برخی مواقع داوران قضاوت‌های بیرون از کشور دارند.

اصفهانیان تصریح کرد: زمانی داوران هِدست نداشتند، اما آنها را خریداری کردیم تا داوران در زمین با هم ارتباط داشته باشند. برای داوران آمادگی جسمانی در نظر گرفتیم، ساعت آماده کردیم و کارهای دیگری انجام دادیم. آموزش‌های از راه دور داریم، کلیپ‌های آموزشی می‌فرستیم، اما باز هم اشتباهاتی رخ می‌دهد که دیگر نمی‌دانم چه کار باید کنیم!

وی در پاسخ به این سؤال که آیا محرومیت‌هایی برای داورانی که اشتباه کرده‌اند، در نظر گرفته می‌شود یا نه، گفت: همانطور که داوران تشویق می‌شوند، طبیعی است به کسانی که پراشتباه بوده یا اشتباه تأثیرگذار داشته‌اند، قضاوت داده نمی‌شود یا در لیگ‌های پایین قضاوت خواهند کرد.

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال در ادامه گفت‌وگوی خود با تسنیم درباره اتفاقات دیدار بادران و استقلال جنوب و حمله برادر مهدی پاشازاده به داور گفت: این اتفاقات نباید در ورزشگاه‌های ما بیفتد، آنهایی که مسئول برگزاری مسابقه هستند، باید امنیت این دیدار را برعهده بگیرند. هر اتفاقی در ورزشگاه‌ها بیفتد، باید داور را تا رختکن همراهی کنند.

اصفهانیان با ابراز تأسف از اتفاقات رخ داده در این دیدار عنوان کرد: در مستطیل سبز، داور تصمیم گیرنده است، اما بیرون از زمین، حراست، نیروی انتظامی و مسئولان امنیتی باید امنیت را برقرار کنند. کجای دنیا چنین اتفاقاتی می‌افتد؟ داور هر اشتباهی کند، باید افراد دیگری به اشتباهات او ورود کنند. مسئولان برگزاری بازی باید از داور حمایت کنند. مسئولان امنیتی نباید اجازه دهند به داور هتک حرمت شود.

وی در رابطه با اظهارات محسن ترکی که از او در کمیته داوران انتقاد کرده است، گفت: افراد برخی مواقع، صحبت‌هایی می‌کنند و سپس می‌گویند از حرف‌های‌شان برداشت و تفسیر دیگری شده است. ترکی جزو مجموعه فدراسیون فوتبال بوده و خارج از آن نیست. باید با او صحبت کنیم و اگر تصمیمی گرفته شود، با فدراسیون فوتبال در میان می‌گذاریم. ترکی نظرش را گرفته و اگر موضوعی بود، بررسی می‌کنیم.

تگ ها


فوتبال