اعتراض پرسپولیسی‌ها به قضاوت فغانی/پنالتی بود یا نبود؟

قضاوت فغانی در بازی های پیاپی نساجی و حضور متعددش در شهر قائمشهر،او را به نوعی تبدیل به داور ثابت بازی‌های خانگی این تیم کرده است....

قضاوت فغانی در بازی های پیاپی نساجی و حضور متعددش در شهر قائمشهر،او را به نوعی تبدیل به داور ثابت بازی‌های خانگی این تیم کرده است.

به گزارش مدال، علیرضا فغانی برای چندمین بار داور بازی‌های نساجی در قائمشهر شد. حسابش از دست‌مان در رفته اما نیم‌فصل اول فقط چهار بار فغانی در قائمشهر برای نساجی سوت زده و به نوعی تبدیل به داور ثابت بازی‌های خانگی این تیم شده است. عصر جمعه و برای بازی حساس با پرسپولیس هم فغانی داور مسابقه نساجی با سرخ‌های تهران شد و قضاوت پرحرف و حدیثی داشت. داور مشهور فوتبال ایران که در جام جهانی هم قضاوت‌های خوبی داشت یک بار در نیمه اول و یک بار در نیمه دوم از موقعیت‌های مشکوک به پنالتی برای پرسپولیس گذشت و نزدیک بود بازی در دقایق پایانی به جنجال کشیده شود که با اخراج یکی از مربیان پرسپولیس غائله ختم به خیر شد اما این می‌تواند شروع ماجراهای تازه باشد.

در صحنه اول در دقیقه 31 بازی پاس در عرض سعید کریمی و شوت سروش رفیعی بعد از برخورد به گولسیانی دفع شد که در این صحنه بازیکنان پرسپولیس اعتقاد به برخورد توپ با دست مدافع نساجی داشتند. در صحنه دوم و در دقیقه 78 هم مهدی ترابی پشت مدافعان نساجی صاحب توپ شد اما در برخورد با عبدالله زاده روی زمین افتاد و توپ در اختیار رضایی قرار گرفت که در این صحنه بازیکنان پرسپولیس اعتقاد به خطای پنالتی داشتند اما فغانی به سود نساجی سوت زد. در این صحنه زانوی ترابی زخم شدیدی برداشت و او بعد از چند دقیقه مداوا به زمین برگشت اما بازی السد را از دست داد.
بعد از پایان مسابقه با اینکه پرسپولیسی‌های زیادی مصاحبه نکردند اما برانکو و چند نفر از بازیکنانش به قضاوت فغانی معترض بودند و همه یک جمله مشترک در مصاحبه‌های‌شان دیده می‌شد: «دو پنالتی ما را نگرفتند.»
از آنجایی که علیرضا فغانی مشهور داور این مسابقه بود پرسپولیسی‌ها به داور حمله نکردند اما به قضاوت او معترض بودند.
علی علیپور در مصاحبه‌اش گفت: «باید از این مساله ناراحت باشیم. چهار هفته است که پنالتی ما را نمی‌گیرند و کسی هم نیست که حرفی بزند.»
محسن خلیلی هم در مصاحبه‌ای گفت: «امروز تأسف خوردیم، چرا که بهترین داور انتخاب شده بود اما شرایط خوب نبود. شب گذشته و در جلسه هماهنگی خوشحال بودم که فغانی داور است و خیال‌مان از این موضوع راحت بود اما صحنه‌هایی که رقم خورد، چیز دیگری را نشان می‌داد. در دقیقه 30 بازی یک پنالتی صددرصد و اخراج مدافع نساجی گرفته نشد. همچنین در نیمه دوم روی ترابی خطای پنالتی شد. باید به اخطار بی‌مورد به کامیابی‌نیا هم اشاره کنم. روی صحنه‌ای که فغانی پنالتی نگرفت از لفظ بدی علیه بازیکن ما استفاده کرد و به او با عبارت «برو بابا» حرف زد.»
خلیلی ادامه داد: «نمی‌شود که سر تیم ما در هر بازی بریده شود. تیم ما از فشردگی مسابقات ضربه می‌خورد و به همین دلیل بازیکنان خسته هستند و مصدوم می‌شوند. اگر در این شرایط از داوری هم ضربه بخوریم اتفاق خوبی نیست. نمی‌دانم چرا از حواشی یا داوری ضربه می‌خوریم به هر حال امیدوارم به این مسائل رسیدگی شود.»
در عین حال نظرات کارشناسان داوری هم در این خصوص متفاوت بود. سعید مظفری‌زاده گفت: دقیقه 30 ضربه بازیکنان پرسپولیس در محوطه جریمه در حالی به دست بازیکنان نساجی برخورد کرد که دست این بازیکن در شرایط کاملا طبیعی قرار داشت و تصمیم فغانی برای ادامه بازی کاملا درست بود. در دقیقه 77 هم مهدی ترابی که در یک موقعیت تک به تک قرار داشت و در تقابلی که با مدافع نساجی ایجاد کرد، تعادل خود را از دست داد که با توجه به تصاویر تلویزیونی هیچ برخوردی به وجود نیامد و تصمیم داور درست به نظر می‌رسید.»

حسین عسگری گفت: «ابتدا باید بگویم که کیفیت دوربین ورزشگاه شهید وطنی به قدری بد بود که حتی تشخیص صحنه‌های رخ داده در تصویر آهسته هم امکان نداشت. من نمی‌دانم دیگر چه بلایی باید سر فوتبال ما بیاید تا بازیکن‌ها یادشان باشد که بیهوده اعتراض نکنند. در نیمه اول که صحنه مشکوکی در محوطه جریمه نساجی رخ داد، تصاویر تلویزیونی به ما اجازه نمی‌دهد درباره آن با قاطعیت صحبت کنیم. به نظر من حالت دست مدافع نساجی عادی بود و شدت ضربه به قدری بود که نمی‌توان آن را خطای هند گرفت. البته فغانی بهترین داور این مملکت و آسیا است اما دلیل نمی‌شود که اشتباه نداشته باشد. در نیمه دوم هم مهدی ترابی در محوطه جریمه متوقف شد اما دوربین به ما نشان نمی‌داد که آیا بازیکن نساجی او را شارژ کرده است یا نه. تنها نکته‌ای که می‌توان گفت این است که دروازه‌بان نساجی روی او خطایی انجام نداده است. البته پس از این صحنه بیرانوند و حسینی اعتراض زیادی به داور داشتند که فغانی به خوبی آنها را مدیریت کرد.»

حیدر سلیمانی دیگر کارشناس داوری گفت: «بارندگی شدید روی دید داور تاثیر گذاشت و باعث شد علیرضا فغانی در حد و اندازه خودش ظاهر نشود و پنالتی پرسپولیس را نبیند. دقیقه 31 در داخل محوطه جریمه نساجی، توپ شوت شده به دست ولسیانی برخورد کرد و داور باید اعلام پنالتی می‌کرد اما داور ادامه بازی داد و بازیکنان پرسپولیس نسبت به تصمیم داور اعتراض داشتند. در دقیقه ٥٧ بازیکنان پرسپولیس اعتقاد به پنالتی داشتند اما در تصاویر تلویزیونی واضح نیست که آیا توپ به دست مدافع نساجی برخورد کرده یا خیر. اگر توپ به دست مدافع نساجی برخورد کرده باشد داور باید اعلام پنالتی می‌کرد. در دقیقه ٧٨ هم مهدی ترابی درون محوطه جریمه نساجی به دلیل لغزندگی زمین سرنگون شد و اعتراض بازیکنان پرسپولیس بی‌مورد بود. اگر مدافع با دست هل داده باشد مهاجم به طرف جلو سرنگون می‌شود که ترابی به حالت نشستن افتاد.»

نوذر رودنیل هم گفت: «یکی از فاکتورهای سختی بازی شرایط جوی است. بارش شدید باران در این مسابقه کار داور را برای قضاوت سخت کرد و در چنین شرایطی تشخیص خطاها برای داور مشکل می‌شود. زمین چمن مصنوعی ورزشگاه قائمشهر هم وضعیت مناسبی نداشت هرچند که این چمن مصنوعی بود. در دقیقه ۳۱ مسابقه توپ ظاهراً به دست بازیکن نساجی در محوطه جریمه برخورد کرد اما تصویربرداری افتضاح تلویزیونی چیزی را نشان نداد که بتوانیم در این مورد اظهارنظر کنیم. بزرگترین اتفاق مسابقه در دقیقه ۷۸ رخ داد. مدافع نساجی روی مهدی ترابی مرتکب خطای پنالتی شد اما متأسفانه فغانی این پنالتی را ندید. کمک داور اضافه پشت دروازه هم به او کمک نکرد. بنابراین باید گفت فغانی حداقل یک پنالتی در این مسابقه برای پرسپولیس اعلام نکرد ضمن اینکه در سایر دقایق مسابقه کارت‌های زردی که به بازیکنان نشان داد درست بود و خطاهایی هم که تشخیص داد با تصمیم صحیح انجام شد.»