اعزام مشروط کاروان ایران به پارالمپیک توکیو با پرواز «چارتر»

به گفته سرپرست کاروان ایران در پارالمپیک ۲۰۲۰ هنوز در مورد چگونگی اعزام این کاروان به توکیو تصمیم نهایی اتخاذ نشده اما اجرای رویه همیشگی برای استفاده از پرواز «چارتر» مشروط خواهد بود....

به گزارش خبرنگار مهر، کمیته ملی پارالمپیک طی سال‌های گذشته همواره با بهره گیری از تسهیلات پرواز چارتر شرایط ویژه ای را برای اعزام کاروان خود به محل برگزاری بازی‌ها فراهم کرده است کمااینکه کاروان‌های ایران در بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ و بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ از طریق پرواز چارتر به لندن و اندونزی اعزام شدند.

اعزام اینگونه ورزشکاران جانباز و معلول به محل برگزاری بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ اما قطعی و صد درصد نیست چراکه کمیته ملی پارالمپیک انجام آن را مشروط به برخی قوانین و تصمیم گیری ها کرده است.

هادی رضایی سرپرست کاروان ایران در بازی‌های پارالمپیک توکیو در گفتگو با خبرنگار مهر و توضیح این موضوع گفت: اعزام کاروان ایران به پارالمپیک برزیل از طریق امارات انجام شد اما در کل کمیته ملی پارالمپیک استفاده از پرواز چارتر برای حضور در بازی‌های پارالمپیک یا آسیایی را تجربه کرده است. استفاده از این پرواز جزو گزینه‌های مورد نظر برای چگونگی اعزام به توکیو است اما به صورت مشروط.

وی تصریح کرد: ترکیب کاروان ایران و اینکه در نهایت اعزام چه تعداد ورزشکار به توکیو نهایی می‌شود، عاملی تعیین کننده در این زمینه خواهد بود. بارها اعلام شده که طبق مصوبه ستاد بازی‌های پارالمپیک تنها کسب سهمیه ملاک اعزام ورزشکار به توکیو نخواهد بود بلکه در این زمینه گروه بندی ورزشکاران و موقعیت آنها به لحاظ شانس مدال طلا، نقره و برنز یا قهرمانی در آسیا را در هم در نظر می‌گیریم.

سرپرست کاروان اعزامی به بازی‌های پارالمپیک توکیو تاکید کرد: شاید ترکیب نهایی برای اعزام به توکیو به اندازه‌ای باشد که نیمی از ظرفیت هواپیما را هم اشغال نکند. بنابراین این موضوع عاملی تعیین کننده در تصمیم گیری خواهد بود.

رضایی یادآور شد: از طرفی کمیته بین المللی پارالمپیک (IPC) برای هر دوره بازی‌های پارالمپیک قوانین خاص خود را دارد. IPC و برگزار کنندگان بازی‌های توکیو قاعدتاً برای برگزاری این بازی‌ها هم قواعد ویژه ای را لحاظ خواهند کرد به خصوص با در نظر گرفتن کرونا و شرایطی که این ویروس بر بازی‌ها حاکم می‌کند.

به گفته وی، ترکیب کاروان اعزامی به توکیو و قوانین کمیته بین المللی پارالمپیک و برگزارکنندگان بازی‌ها در کنار تصمیم گیری های فنی در مجموعه کمیته ملی پارالمپیک سه عاملی است که در چگونگی اعزام کاروان به توکیو و استفاده از پرواز چارتر برای آن تاثیر خواهد داشت.

سرپرست کاروان اعزامی به پارالمپیک توکیو با بیان اینکه در حال حاضر ترکیب این کاروان متشکل از ۵۳ ورزشکار از ۹ رشته است، تصریح کرد: رشته‌هایی هستند که رقابت‌های انتخابی در آنها ادامه دارد مانند دوومیدانی؛ بنابراین احتمال اضافه شدن تعداد سهمیه‌های کاروان پارالمپیک وجود دارد اما در عین حال احتمال ریزش هم دور از ذهن نیست.

وی با یادآوری سیاستی که کمیته ملی پارالمپیک برای اعزام کاروان ایران به توکیو تصویب کرده، گفت: ورزشکاران اعزامی به توکیو زیر ذره بین دائمی بخش فنی کمیته ملی پارالمپیک هستند. وضعیت این ورزشکاران به لحاظ رکوردی مدام در حال ارزیابی است. نتایج این ارزیابی در اعزام قطعی ورزشکاران تاثیر گذار است. برای اجرای این سیاست با هیچ تیم و ورزشکاری هم تعارف نداریم کمااینکه پیش از این هم آن را اجرا کرده‌ایم.

رضایی همچنین در مورد شرایط محتمل برای واکسیناسیون کاروان پارالمپیک توکیو به خبرنگار مهر گفت: برای نخستین بار کشور میزبان بازی‌های المپیک و پارالمپیک از سیستم واحد برای برگزاری این دو رویداد بهره گرفته است. بنابراین هر مسئله‌ای که در رابطه با المپیک تصویب شود برای پارالمپیک هم اجرایی خواهد شد از جمله واکسیناسیون یا قرنطینه ورزشکاران.

سرپرست کاروان پارالمپیک تاکید کرد: در صورتی که مجهز کردن کشورهای شرکت کننده در المپیک به واکسن کرونا مصوب شود این قاعده قطعاً در مورد کاروان‌های پارالمپیک هم اجرایی می‌شود. اینگونه نیست که ما درخواستی را مطرح کنیم. تصمیمات کمیته ملی المپیک و کمیته بین المللی پارالمپیک در این زمینه تعیین کننده است.

تگ ها


هادی رضایی کمیته ملی پارالمپیک بازیهای پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو بلیط چارتری