اعلام زمان دیدار استقلال و پرسپولیس

دربی بزرگ پایتخت، در آخرین روزهای سال 1400 برگزار می شود. دیداری که اگر برنده داشته باشد، می تواند تا حدود زیادی تکلیف قهرمان امسال را مشخص کند....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، برنامه دیدارهای هفته بیست و سوم رقابت های لیگ برتر فوتبال ایران اعلام شد و طی آن، دو تیم استقلال و پرسپولیس در یکی از حساس ترین شهرآوردهای سالهای اخیر، از ساعت 19 روز پنج شنبه 26 اسفند در استادیوم آزادی تهران به مصاف هم می روند.

هر چند که تا زمان برگزاری این بازی، دو تیم می بایست در 5 دیدار به میدان بروند و لغزش هر کدام از سرخابی های پایتخت می تواند باعث فاصله گرفتن تیم دیگر شود، اما در صورتیکه استقلال و پرسپولیس با همین فاصله امتیازی تا آن زمان پیش بروند، قطعا دربی مذکور یکی از حساس ترین شهرآوردهای سال های اخیر فوتبال ایران خواهد بود که می تواند تکلیف قهرمان لیگ بیست و یکم را روشن کند.

برگزاری دیدار دو تیم، آخرین دربی قرن نیز محسوب می شود. استقلال و پرسپولیس در فاصله 3 روز تا سال جدید و ورود به قرن 14 هجری شمسی، به مصاف هم می روند. البته این بازی، دیرهنگام ترین شهرآورد دو تیم در یک سال تقویمی محسوب نمی شود. سرخابی ها پیش از این و در تاریخ 27 اسفند 1354 به مصاف هم رفته اند که نتیجه دیدار دو تیم با تساوی یک – یک به پایان رسید.

استقلال و پرسپولیس تاکنون 9 بار در آخرین ماه سال به مصاف هم رفته اند که می توان گفت اسفند، ماه مورد علاقه آبی های پایتخت است چرا که آنها 5 بار در این ماه موفق به غلبه بر حریف دیرینه خود شده اند.

* نخستین بار و در تاریخ 11 اسفند 1352 دو تیم به مصاف هم رفتند که استقلال با 2 گل علی جباری به پیروزی رسید.


* دومین بار و در تاریخ 27 اسفند 1354 دیدار دو تیم برگزار شد که با گل های مژدهی برای استقلال و خوردبین برای پرسپولیس با تساوی یک – یک به پایان رسید.


* سومین جدال سرخابی ها در 19 اسفند 1367 و از مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی برگزار شد که پس از تساوی دو تیم در وقت های عادی، با برتری 4 بر 2 پرسپولیس در ضربات پنالتی به پایان رسید.


* دربی چهارم آخر سال دو تیم در 15 اسفند 1370 به انجام رسید که استقلال با 2 گل صمد مرفاوی و صادق ورمزیار برنده از زمین خارج شد.


* پنجمین شهرآوردی اسفندی نیز در هشتمین روز از آخرین ماه سال 1378 به انجام رسید که پرسپولیس با 2 گل مهدی هاشمی نسب و پایان رأفت از سد استقلال گذشت.

* یک سال بعد و در پنجم اسفند 1379 استقلال با تک گل علیرضا اکبرپور از سد رقیب دیرینه خود گذشت.


* هفتمین دوئل دو تیم در اسفندماه، در سال 1383 برگزار شد که استقلال در دیداری فراموش نشدنی با یک کامبک دیدنی، 3 بر 2 از سد پرسپولیس گذشت. رضا عنایتی، محمود فکری و پیروز قربانی در دقیقه 93 برای استقلال گلزنی کردند. شیث رضایی و سهراب انتظاری نیز در سمت مقابل موفق به گلزنی شدند.


* هشتمین شهرآورد اسفندی نیز در سال 1384 با تساوی به پایان رسید.


* نهمین و آخرین باری که دربی در آخرین ماه سال برگزار شد، استقلال در 10 اسفند 1396 با تک گل وریا غفوری از سد پرسپولیس عبور کرد.

درحال حاضر و در جدول رده بندی، استقلال با 3 امتیاز اختلاف نسبت به پرسپولیس در صدر جدول قرار دارد و باید دید تا زمان برگزاری دربی تهران، اختلاف امتیازی دو تیم در جدول رده بندی به چه صورت خواهد بود.

تا قبل از آخرین دربی قرن، استقلال به مصاف تیم های تراکتور، فجرسپاسی، نساجی، گل گهر و صنعت نفت می رود. پرسپولیس نیز باید با آلومینیوم، گل گهر، مس رفسنجان، صنعت نفت و نفت مسجدسلیمان دیدار خواهد کرد

تگ ها


فوتبال ایران پرسپولیس استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال