اعلام وضعیت جنگی با ایمیل فدراسیون والیبال؟/ نامه خطرناک!

باز هم یک قرارداد دردساز دیگر در والیبال و باز هم پای پول در میان است و البته تیم شهرداری ارومیه...

به گزارش مدال، علی شفیعی در کوران لیگ ملت‌‌ها اعلام کرد به لیگ فرانسه پیوسته و فصل پیش رو را در این لیگ بازی خواهد کرد. اظهار نظری که تنها تا مسابقات انتخابی المپیک اعتبار داشت و شفیعی پس از بازگشت به ایران، ساز جدایی را کوک کرد. شنیده‌‌ها حاکی از آن بود که شهرداری ارومیه که با درخواست فسخ قرارداد موسوی مواجه شده، پیشنهاد خوبی به شفیعی داده و این بازیکن را از رفتن به فرانسه منصرف کرده است.
چند هفته‌ای از مطرح شدن این ماجرا می‌‌گذرد و اینطور به نظر می‌رسید که شفیعی رضایتنامه‌اش را گرفته و به ارومیه خواهد رفت تا اینکه روز شنبه سایت معتبر world of volley در گزارشی به این ماجرا پرداخت و مصاحبه‌‌ای با رئیس باشگاه پوتیه فرانسه انجام داد.
این سایت مطرح نوشت:
علی شفیعی، مدافع وسط تیم ملی والیبال ایران، می‌توانست نخستین بازیکن ایرانی تاریخ لیگ فرانسه باشد. او با تیم «پوتیه» برای یک سال به توافق رسیده بود ولی به گفته «کلود برار» رئیس باشگاه پوتیه، این انتقال از سوی مقامات ایرانی، متوقف شد.
برار، رئیس باشگاه پوتیه به روزنامه «لا نوول ریپابلیک» گفت: «ما یک نامه رسمی دریافت کردیم که به ما می‌گفت، شفیعی حق ترک ایران را به خاطر اعلام وضعیت جنگی ندارد. در این گزارش‌ آمده که آمریکا به خاطر حمله به 2 نفتکش در خاورمیانه، ایران را مقصر دانسته است. همین موضوع باعث شده تا تنش سیاسی بین 2 کشور ایران و آمریکا به حوزه والیبال هم کشیده شود.»
باشگاه پوتیه که 2 بار به عنوان قهرمانی لیگ فرانسه و جام حذفی رسیده، قصد دارد از طریق فدراسیون جهانی والیبال، احقاق حق کند.
رئیس باشگاه پوتیه ادامه داد: «شفیعی قرارداد یکساله‌ای با ما بست و ما در این مورد درخواست غرامت خواهیم کرد. ما همچنین بررسی می‌کنیم که او در فصل آینده در لیگ ایران بازی خواهد کرد یا خارج از این کشور. اگر او در کشوری خارجی بازی کند، ما این مسأله را تحت پیگرد قرار خواهیم داد. این شرایط به ما آسیب جدی وارد کرده است چون او بازیکن خیلی خوبی است.»
رئیس سازمان لیگ: از ماجرای شفیعی بی‌خبرم!
منوچهر پورحسن رئیس سازمان لیگ فدراسیون فوتبال درباره ادعای تیم فرانسوی درباره نامه رسمی فدراسیون به ایران ورزشی گفت: «از چنین نامه‌‌ای کاملاً بی‌خبرم و فکر نمی‌کنم فدراسیون چنین نامه‌ای زده باشد. فدراسیون تنها یک ایمیل دارد که آن هم در اختیار کمیته روابط بین‌الملل است که البته با اجازه و تأیید مستقیم رئیس فدراسیون فعالیت می‌کند.»
او ادامه داد: «تنها دو نامه به فدراسیون آمده. یکی اینکه محمد موسوی خواسته تا با ارومیه فسخ کند و به لهستان برود. درباره شفیعی هم درخواست شده تا بتواند به ارومیه بپیوندد اما هنوز هیچ اقدامی برای عقد قرارداد او صورت نگرفته است.»
تکذیب ادعای فرانسوی‌‌ها
مدیربرنامه علی شفیعی نیز در خصوص اظهارات مسئولان باشگاه فرانسوی گفت: «علی شفیعی تنها یک پیش‌قرارداد با باشگاه پوتیه امضا کرده و حتی به این کشور سفر هم نکرده بود. کارت بازی شفیعی هم صادر نشده و او حق جابه‌جایی داشت. باشگاه فرانسوی هیچ ادعایی نمی‌تواند در این مورد داشته باشد.»
او ادامه داد: «اظهارنظر فرانسوی‌ها و دخالت سیاست با ورزش هم کذب محض است. اصلاً نامه‌ای با این مضمون به باشگاه فرانسوی ارسال نشده است. علی شفیعی از فدراسیون والیبال خواسته بود تا نامه‌ای به باشگاه پوتیه ارسال کنند و در آن قید کنند که به دلیل مشکلات خانوادگی نمی‌تواند طولانی مدت از ایران خارج شود. به هر حال کاری که شفیعی انجام داده هیچ مشکل قانونی ندارد؛ ضمن اینکه اصلاً بحث‌های مالی مطرح نبود و او فقط به دلیل برخی مشکلات خانوادگی نتوانست به فرانسه برود.»
چه کسی ایمیل زده است؟
فدراسیون که فعلاً زیر بار این ایمیل نمی‌رود و نماینده بازیکن هم ادعای تیم فرانسوی را تکذیب می‌کند. با این حال اگر صحبت‌های تیم فرانسوی صحت داشته باشد و بر اساس مستندات به فدراسیون جهانی اعتراض کند، چه کسی پاسخگو خواهد بود؟ «وضعیت جنگی» که در توصیف مشکل شفیعی برای لژیونر شدن عنوان شده به چه معناست؟
مدیربرنامه‌های شفیعی که گفته از فدراسیون خواسته‌اند تا به این باشگاه فرانسوی نامه بزند و مشکل خانوادگی را بهانه نیامدن این بازیکن کند. پس یعنی نهاد دیگری به جز فدراسیون نمی‌توانسته این نامه را بزند.
با این حال باید دید در روزهای آینده، اعتراض تیم فرانسوی به کجا خواهد رسید. قطعاً برگه‌ای که شفیعی امضا کرده، اعتبار قانونی داشته که ثبت قرارداد او با شهرداری ارومیه را معلق گذاشته است. پس قطعاً او باید بتواند رضایت تیم پوتیه را بگیرد اما نه به این شیوه و ایمیل‌های عجیب و غریب. ایمیل خطرناکی که اگر پیگیری شود، با توجه به نکات سیاسی که در خود دارد، حتی می‌تواند به یک مسأله امنیتی و بغرنج تبدیل شود.

بیشتر بخوانید:

ماجرای چک‌های بازیکنان استقلال

تگ ها


اخبار والیبال تیم جوانان والیبال ایران شهرداری‌ـــارومیه علی شفیعی فدراسیون والیبال ایران والیبال