افاضلی: جام جهانی برای ستاره‌ها کوچک است/در قهرمانی فرانسه شک ندارم

هومن افاضلی سرمربی فصل پیش نفت تهران به بهانه جام جهانی 2018 روسیه گفت و گویی را با خبرنگار مدال داشت و به سوالاتی در مورد کیفیت و تیمهای حاضر در نیمه نهایی پاسخ داد که در زیر می خوانید: * بازی نیمه نهایی بین فرانسه و بلژیک را چطور دیدید؟ فرانسه درحد یک تیم قهرمان ظاهر شد؟ - کیفیت بازی نیمه نهایی از لحاظ فنی فوق العاده بو ......

هومن افاضلی سرمربی فصل پیش نفت تهران به بهانه جام جهانی 2018 روسیه گفت و گویی را با خبرنگار مدال داشت و به سوالاتی در مورد کیفیت و تیم‌های حاضر در نیمه نهایی پاسخ داد که در زیر می خوانید:

* بازی نیمه نهایی بین فرانسه و بلژیک را چطور دیدید؟ فرانسه درحد یک تیم قهرمان ظاهر شد؟

- کیفیت بازی نیمه نهایی از لحاظ فنی فوق العاده بود و تمام خصلت‌های لازم که تیم‌ها باید در این سطح ارائه کنند در هر دو تیم وجود داشت. اختلاف فرانسه و بلژیک بسیار کم و جزئی بود. بازیکنان با کیفیت‌های عالی در قالب تیمی بازی می‌کردند بر خلاف تیم های ایرانی مثل نفت تهران فاصله کیفی بازیکنان بسیار کم بود و آنها با کیفیت عالی بازی می‌کردند. فرانسه در ابتدای جام خوب شروع نکرد اما بازی به بازی بهتر شد، از بعد از بازی با آرژانتین در حد یک مدعی قهرمان ظاهر شد.

* کیفیت این دوره از مسابقات نسبت به ادوار گذشته چگونه بود؟

- آن چیزی که مشهود بود تغییر سبک تیم‌ها از این حیث بود که دیگر با یک سبک مشخص نمی‌توانند برنده باشند. بلکه باید تنوع بازی داشته باشند. البته این نشان داد که کیفیت تیم‌های ملی و باشگاهی متفاوت است و نیازمندی‌ها و نوع مربی گری متفاوتی را دارد. به هرحال از لحاظ کیفی جام جهانی فوق العاده بود ،تیم‌هایی که به یک سبک بازی می کردند حذف شدند و تیم‌هایی که متنوع بازی می کردند صعود کردند. همچنین در این دوره ستاره‌هایی تاثیر گذار بودند که در قالب تیمی بازی می‌کردند.

* با توجه به حذف تیم‌های بزرگ و صعود تیم هایی که انتظار نمی‌رفت، می‌شود این جام را جام شگفتی‌ها نامید؟

- برای هواداران شگفتی بود ولی در مجموع این جام نشان داد تمام صحبت‌هایی که در این سال‌ها انجام شده در این جام جنبه عملی پیدا کرد ، یعنی تیم‌های ملی  که بازیکنان‌شان در باشگاه‌های بزرگ کار می‌کنند به لحاظ انگیزه اشباع شده‌اند، در واقع این بازیکنان که هم درآمد هنگفت دارند وهم قهرمانی‌های متعدد دیده اند، در جام جهانی نتوانستند به خوبی ظاهر شوند. این مسئله نشان دهنده این است که فشار باشگاهی روی بازیکنان زیاد است و اگر دنیا می‌خواهد که تیم‌هایی بزرگ مثل گذشته باشند باید تعداد بازی‌های باشگاهی را کم کنند. با این فشاری که روی بازیکنان در تیم‌های بزرگ است ، نمی‌توانند در تورنمنت بزرگی مثل جام جهانی کیفیت اصلی خود را نشان دهند.

* نظرتان در مورد بازی امشب چیست؟ کدام تیم شانس صعود به فینال را دارد؟

- امشب بازی نزدیکی را شاهد خواهیم بود، اما چالش بزرگ برای تیم کرواسی خواهد بود به دلیل اینکه این تیم دو بازی 120 دقیقه‌ای انجام داده و در سمت مقابل انگلیسی قرار دارد که بازیکنانش و لیگ کشورش به قدرت بدنی فوق العاده معروف هستند.در ضمن آنها تا به این جای کار بازی 120 دقیقه‌ای نداشته اند، قاعده این است که شانس‌شان برای صعود انگلیسی ها بیشتر باشد. علی رغم اینکه من فکر می کنم تیم کرواسی کیفیت بهتری نسبت به انگلیس دارد. درنهایت فکر می‌کنم فرانسه قهرمان شود.

تگ ها


جام جهانی 2018 WC Qualification Africa فوتبال