افاضلی: ملی‌پوشان برابر عراق تمرکز لازم را نداشتند

هومن افاضلی کارشناس فوتبال کشورمان پس از شکست برابر عراق در مورد عملکرد ویلموتس و شاگردانش صحبت کرد...

به گزارش مدال، هومن افاضلی، مربی پیشین تیم‌ملی فوتبال کشورمان اعتقاد دارد که سرمربی این تیم، هنوز در حال شناسایی بازیکنان است و باید لیگ برتر را ببیند. شاید به دلیل همین عدم آشنایی شاهد شکست ایران برابر عراق بودیم.
هومن افاضلی درباره شکست 2 بر یک تیم‌ملی فوتبال ایران مقابل تیم‌ملی عراق اظهار داشت: سرمربی تیم‌ملی درباره شرایط بازی‌ها در این منطقه، اطلاع چندانی ندارد و به همین دلیل، بازیکنان آمادگی ذهنی و تمرکز لازم برای جنگندگی را نداشتند. تیم‌هایی مثل عراق با چنگ و دندان بازی می‌کنند و اگر شما آمادگی ذهنی نداشته باشید، کارتان از لحاظ تاکتیکی درست نمی‌شود.
«عراق با 120 درصد انرژی بازی می‌کرد و بازیکنان ما در زمین جا خوردند.»، وی ضمن بیان این جمله تصریح کرد: اگر اول بازی جا بزنید، دیگر نمی‌توانید جبران کنید. بازیکنان باید با ذهنیت چنین بازی‌هایی آماده شوند و این وظیفه کادر فنی است. ما مقابل بحرین هم با این مشکل مواجه بودیم و فکر می‌کردیم که بازی آسانی در پیش داریم. در گروه ما، سه تیم قوی حضور دارند و ما هر دو بازی بزرگ گروه در دور رفت را باختیم. این نشان می‌دهد بازیکنان برای چنین دیدارهایی آماده نیستند.
مربی پیشین تیم‌ملی درباره اینکه شاگردان ویلموتس، موقعیت چندانی برای گلزنی نداشتند، خاطرنشان کرد: چون عراقی‌ها می‌جنگیدند و ما پا پس کشیدیم. وقتی از لحاظ ذهنی عقب‌نشینی می‌کنید، حریف بیشتر می‌جنگد و توپ را از شما می‌گیرد. در این صورت خیلی سخت است که بخواهید به بازی برگردید و باید با ذهنیت درستی وارد زمین شوید. سرمربی تیم‌ملی تجربه بازی‌های این منطقه را نداشت و به چنین مسائلی آشنا نبود.
افاضلی با اشاره به آغاز دیرهنگام اردوی تیم‌ملی کشورمان اظهار داشت: اردوی تیم‌ملی باید از جمعه آغاز می‌شد که این اتفاق از روز یکشنبه رخ داد. این یک سیگنال به بازیکن است که دیدار راحتی پیش‌رو داریم و این مسابقه مانند بازی با هنگ‌کنگ و کامبوج است. وقتی بازی را آسان بدانید، کار برای شما سخت می‌شود. ما بازیکنان بسیار خوبی داریم، اما این برای موفقیت کافی نیست.
وی با بیان اینکه تیم‌ملی در دوره ویلموتس، تفاوت‌های خوبی نسبت به کی‌روش داشته است، گفت: اکنون حضور در تیم‌های اروپایی، لزوماً به معنی بازی کردن در تیم‌ملی نیست که این نکته مثبتی است. یکی دیگر از نکات جدید تیم‌ملی این است که هر بازیکنی در تمرینات خوب باشد، در دیدارها بازی می‌کند. این موضوع از عدم شناخت ویلموتس نشأت می‌گیرد.
مربی پیشین تیم‌ملی فوتبال ایران با اشاره دوباره به عدم شناخت ویلموتس نسبت به بازیکنان تصریح کرد: سرمربی تیم‌ملی همچنان در فاز شناسایی بازیکنان است و به همین دلیل، بازیکنان زوج تیم‌ملی در خطوط مختلف با هم هماهنگ نیستند. مثلاً در خط دفاع، یک مدافع باید ضربات اول را بزند و مدافع دیگر باید فضا را پوشش دهد، اما مدافعان ما در این مسابقه نتوانستند از پس این موضوع بربیایند. حتی ابراهیمی و نوراللهی که بازیکنان بسیار خوبی هستند، با هم مکمل نبودند. کادر فنی تیم‌ملی قطعاً دلایل خود را دارد و باید آن را بشنویم.
افاضلی درباره سخت بودن کار ملی‌پوشان ایران گفت: هر مربی زمان می‌خواهد تا بازیکنانش را بشناسد، اما بدشانسی ویلموتس این است که سه تیم قوی در گروه ما حضور دارند و مانند گذشته نیست که راحت از گروه‌مان صعود کنیم. با وجود این مسائل، ویلموتس باید وقت بیشتری در ایران صرف کند و لیگ برتر را حتماً ببیند. مربیان تیم‌ملی در اردوها، زمان کافی برای شناخت بازیکنان ندارند. الان در شرایطی هستیم که زمان کافی نداریم و ممکن است ویلموتس زمانی به شناخت کافی از بازیکنان برسد که دیگر از دور رقابت‌ها کنار رفته‌ایم.
وی با بیان اینکه ایران در دور برگشت باید حتماً بحرین را ببرد و به عراق نبازد، خاطر نشان کرد: از دو بازی بزرگ باقیمانده یعنی عراق و بحرین، باید دستکم چهار امتیاز بگیریم و حداقل به مقام دوم گروه برسیم. باید حتماً بحرین را ببریم و از عراق هم نبازیم. بازیکنان خوبی در اختیار داریم و با دو پیروزی در بازی‌های بزرگ، به مسابقات برمی‌گردیم، اما نه با این ذهنیت. بازی ما با بحرین مانند دیدار ایران با این تیم در زمان بلاژویچ است.

بیشتر بخوانید:

مهاجم اسبق تیم ملی: شجاعی باید زودتر تعویض می‌شد

تگ ها


تیم ملی فوتبال ایران مارک ویلموتس ایران عراق مقدماتی جام جهانی بازی ایران و عراق تیم ملی عراق هومن افاضلی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر لیگ برتر فوتبال ایران فوتبال