افت یک میلیون نفری تماشاگر در فوتبال ایران!

اگر لیگ نوزدهم تا پایان، پشت درهای بسته برگزار شود، احتمالا عددی که به عنوان تعداد تماشاگر ثبت خواهد شد، کمتر از دو میلیون نفر در کل مسابقات خواهد بود....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، لیگ برتر ایران مدت هاست که با کاهش میزان تماشاگر در ورزشگاه روبروست اما حالا به خاطر شیوع ویروس کرونا، احتمالا بیشترین میزان افت در یک سال، به ثبت خواهد رسید. این در حالی است که البته به دلیل فقدان سازوکارهای هوشمند، امکان ثبت دقیق تعداد تماشاگر وجود ندارد و برای بررسی این مولفه، باید به منابع غیررسمی استناد کرد؛ منابعی که تعداد کل تماشاگران در لیگ هجدهم ۲ میلیون و ۹۸۴ هزار نفر یعنی حدود ۱۲ هزار نفر به ازای هر بازی عنوان کردند.

حالا باتوجه به این که مدعیان قهرمانی فصل گذشته، امسال هم وضعیت خوبی دارند، می‌توان متصور شد که میانگین ۱۲ هزارنفری تغییری نسبت به فصل گذشته نداشته باشد. تاکنون ۱۶۸ بازی در لیگ برتر به انجام رسیده که در صورت وجود چنین میانگینی باید کمی بیشتر از دو میلیون نفر بازی های لیگ ایران را از نزدیک تماشا کرده باشند.

اما نکاتی مهم مهم در این باره وجود دارد؛ یک بازی حساس پرسپولیس در مقابل نفت مسجدسلیمان به دلیل قطعی اینترنت مشکلات زیادی را برای بلیت فروشی ایجاد کرد، چند مسابقه حساس ابتدای فصل بدون فروش بلیت در طبقه دوم ورزشگاه آزادی صورت گرفت، در دربی تهران حداقل ۲۰ هزار بلیت فروخته نشد. همچنین میانگین ۱۲ هزار نفری باتوجه به بازی های حساس آخر فصل به ثبت رسیده و در واقع می‌توان گفت که تعداد تماشاگران در بازی های آخر فصل بیشتر هم می‌شود.

باتوجه به این ۴ مشخصه، می‌شود عددی حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار نفر را از ۲ میلیون نفر کم کرد تا به عدد یک میلیون و ۸۰۰-۹۰۰ هزار نفر برای ۲۱ بازی لیگ نوزدهم رسید (که البته سازمان لیگ باید آمار رسمی را منتشر کند). این یعنی اگر کرونا باعث شود تا لیگ نوزدهم تا پایان پشت درهای بسته به انجام برسد، لیگ ایران در آمار کلی یک میلیون کاهش تماشاگر را تجربه خواهد کرد که عدد معناداری است.

این البته در شرایطی است که دست کم دو باشگاه پرطرفدار پرسپولیس و استقلال عملا هیچ سود اقتصادی از بلیت فروشی ندارند و در واقع تنها از تشویق های طرفدارانشان برای غلبه بر حریف استفاده می‌کنند و حالا باید دید که این وضعیت چه تاثیری بر عملکرد سرخابی ها و همچنین تیم های پرهوادار دیگر خواهد گذاشت.

بیشتر بخوانید:
بازیکن کرونا بگیرد، از لیگ برتر خارج می‌شود!
اطلاعیه ستاد کرونا؛ محدودیت فعالیت‌های ورزشی در شهرهای سفید لغو شد 
خیز ۳ میلیون یورویی آنتورپ برای خرید رضایی 

تگ ها


ورزشگاه آزادی فوتبال ایران تماشاگر هوادار لیگ برتر خلیج فارس فوتبال