افسوس فرصت از دست رفته؛ وقتی تیم ملی بی‌حریف می‌شود!

ایران در این سال حدود 6 بازی دوستانه ملی را از دست داده و به جز سوریه و کره جنوبی با هیچ کشور دیگری بازی تدارکاتی نداشته است...

به گزارش مدال، کارنامه نسل فوتبالیست‌های دهه شصت ایران را که مرور کنید، اولین چیزی که در آن جلب توجه می‌کند تعداد ناچیز بازی‌های ملی ستارگان آن روزهاست. تعداد بازی‌های ملی اغلب فوتبالیست‌های مشهور این دهه، در عدد 20 و 30 متوقف مانده است. به این اسامی و تعداد بازی‌های ملی‌شان نگاه کنید: شاهرخ بیانی 31 بازی، فرشاد پیوس 34 بازی، حمید علیدوستی و ناصر محمدخانی 27 بازی ملی. حتی محمد پنجعلی که برای سال‌های نسبتاً طولانی مدافع وسط ثابت تیم ملی بود، نتوانسته در تعداد بازی‌های ملی از عدد 45 عبور کند. اینکه چرا در آن مقطع کسی نمی‌توانست در تیم ملی عضو باشگاه «صدتایی»‌ها بشود، یک دلیل ساده داشت؛ در آن سال‌ها خبری از بازی‌های دوستانه متعدد نبود.
آنهایی که امروز به سن میانسالی رسیده‌اند، خوب به خاطر دارند که شرایط خاص آن روزها مانع از آن می‌شد که تیم ملی ایران بازی‌های دوستانه به مفهوم امروزی برگزار کند و وقتی یک تورنمنت مهم پیش رو بود، بازی با تیم‌های باشگاهی مثل دینامو درسدن، لکوموتیو لایپزیگ، ارتش چین یا تیم‌های باشگاهی شوروی سابق، نهایت تدارکی بود که برای تیم ملی فراهم می‌شد. و حالا در سال 98 انگار که بازگشتی ناخواسته به آن دوران داریم؛ تیم ملی حریفی برای بازی‌های دوستانه پیدا نمی‌کند و به سادگی «روزهای فیفا» را از دست می‌دهیم. فصل فوتبالی ملی در سال 2019 این هفته به پایان می‌رسد و تیم ملی ایران در این سال، یک رکورد ویژه در از دست دادن بازی‌های ملی بجا گذشته. اگر دو فیفادی در فروردین که کارلوس کی‌روش رفته بود و تیم ملی هنوز مربی نداشت را درنظر بگیریم، ایران در این سال حدود 6 بازی دوستانه ملی را از دست داده و به جز سوریه و کره جنوبی با هیچ کشور دیگری بازی تدارکاتی نداشته است. این ضعیف‌ترین کارنامه بازی‌های ملی در سال‌های اخیر است. فدراسیونی که از فراهم کردن بازی‌های دوستانه برای تیم ملی عاجز است، گرجستان و بنگلادش پیشنهادش را نمی‌پذیرند و البته پای حرف که باشد، از بازی دوستانه با تیم ملی برزیل یک قدم عقب‌تر نمی‌آید! تنها خاصیت روزهای فیفا در این مقطع، فرصتی برای تیم‌های باشگاهی است که با فراغ بال و آسودگی بیشتر، تمرینات خود را دنبال کنند.
نتیجه این بی‌تدبیری در تدارک دیدن بازی‌های تدارکاتی، در آوردگاه‌هایی مثل عراق آشکار می‌شود؛ تیم ملی با ترکیبی به زمین می‌رود که پیش از آن هیچ وقت در یک بازی دوستانه آزمایش نشده و از مجموع اتفاقاتی که در زمین می‌افتد، می‌شود حدس زد که حتی سرمربی تیم ملی هم شناخت عمیقی از بازیکنان تیم ملی ندارد. فردا در روزی که چهار حریف تیم ملی ایران، بازی رسمی برگزار می‌کنند و ایران با قرعه استراحت روبه‌رو شده، تیم ملی واقعاً «استراحت» می‌کند. بی‌هیچ بازی دوستانه یا اردو و برنامه مشخصی. فقط کاش این استراحت‌های طولانی، به بهای از دست رفتن رویای حضور در جام جهانی 2022 تمام نشود.

بیشتر بخوانید:

یورو اسپورت: فردا تیم ملی ایران با لیبریا دیدار می کند!

 

تگ ها


تیم ملی فوتبال ایران فیفا دی فوتبال