افشاردوست: آلکنو گزینه بهتری از کاستلانی است

دبیر سابق فدراسیون والیبال بعد از جلسه کمیته فنی گفت: به لحاظ رزومه، آلکنو قابل مقایسه با کاستلانی نیست....

به گزارش "ورزش سه"، اعضای کمیته فنی و اتاق فکر انتخاب سرمربی تیم ملی، امروز در سومین نشست خود با اکثریت آرا «ولادیمیر آلکنو» و «دانیل کاستلانی» را برای هدایت تیم ملی والیبال ایران در لیگ ملت‌های سال ۲۰۲۱ و بازی‌های المپیک توکیو انتخاب کردند تا در نهایت یکی از آن ها بعد از مذاکره با فدراسیون روی نیمکت ایران بنشیند. 


محمود افشادوست که به عنوان بازیکن و مربی در تیم ملی فعالیت کرده و هم اکنون هم عضو کمیته فنی است، در ارزیابی جلسه امروز، با بیان این که دامنه انتخاب فدراسیون برای انتخابی سرمربی تیم ملی محدود شده است، به سایت فدراسیون گفت: از بین ۵ گزینه مدنظر کمیته فنی، ۳ گزینه با باشگاه‌های خود قرارداد داشتند و نمی‌توانستند به فدراسیون ایران پاسخ مثبت بدهند. در نهایت، کاستلانی و آلکنو به عنوان ۲ گزینه نهایی باقی ماندند. در دنیای والیبال، این ۲ مربی به لحاظ رزومه و سوابق کاری با هم قابل مقایسه نیستند. آلکنو توانسته انواع و اقسام مدال‌ها را در بخش‌ها و رده‌های مختلف سنی در مسابقات مختلف اروپایی، جهانی و المپیک به دست بیاورد. گل سرسبد افتخارات او، کسب مدال طلای المپیک است. طبیعی است که به لحاظ رزومه، آلکنو قابل مقایسه با کاستلانی نیست.


این عضو کمیته مربیان آسیا در ادامه با بیان این که آلکنو اشراف خوبی نسبت به تیم ملی والیبال ایران دارد، گفت: آلکنو اطلاعات خوبی درخصوص تیم ملی و بازیکنان ایران دارد. در خصوص راندمان دریافت اول، حمله و سرویس و… او در برنامه ارائه‌ شده‌اش به فدراسیون، آنالیزهای خوبی از تک تک بازیکنان و بخش‌های مختلف داده بود و این موضوع نشان می‌دهد که به تیم ملی ما اشراف کامل دارد و بازیکنان و والیبال ما را می‌شناسد. فکر می‌کنم در شرایط فعلی، آلکنو با توجه به این که سابقه خوبی از حضور در المپیک و شناخت فضای آن دارد، گزینه بهتری برای تیم ملی ایران باشد.


وی برنامه‌های کاستلانی را بیش‌تر متمرکز بر مسائل روحی و روانی بازیکنان دانست و گفت: کاستلانی هم مربی خوبی است. البته او همچون ولاسکو، برنامه ۴ ماهه به تیم ملی نداده ولی برنامه‌هایش را به صورت سرفصلی ارائه کرده بود. اما آلکنو برنامه ۴ ماهه داده بود و به صورت ریز به برنامه‌هایش پرداخته بود. کاستلانی بیش‌تر روی مسائل روحی و روانی بازیکنان متمرکز شده بود و البته این هم یک سبک مدیریت است که شاید مربیان آرژانتینی این‌ سبک را بیش‌تر در دستور کارشان دارند. ولاسکو هم به مسائلی روحی خیلی اهمیت می‌داد و شاید کاستلانی نیز رهرو راه او باشد. 


یکی از نکات چشم‌گیر برنامه آلکنو، پیشنهاد تشکیل گروه با مربیان لیگ برتری ایران برای استفاده از تجربیات آن‌هاست که افشاردوست این پیشنهاد را هوشمندانه دانست و ادامه داد: آلکنو پیشنهاد بسیار هوشمندانه‌ای برای تعامل با مربیان داخلی داده و کاملا هم حرفش درست است. در این مقطع، نیاز است که او از تک تک مربیان والیبال ایران اطلاعات مربوط به بازیکنان را بگیرد. سطح فنی مربیان ما بالاست و بنابراین آلکنو به راحتی می‌تواند از تجربه و توان فنی آنان استفاده کند. قطعا مربیان هم کمک می‌کنند و به روزترین اطلاعات درباره بازیکنان را در اختیار او قرار می‌دهند.


توانایی فراهم کردن دیدارهای تدارکاتی با تیم‌های بزرگ دنیا و برگزاری اردو در نقاط خوب دنیا، یکی دیگر از نقاط قوت رزومه کاری آلکنوست که عضو هیات رئیسه و کمیته فنی فدراسیون والیبال هم این موضوع را تایید کرد و گفت: آلکنو کسی است که مدال طلای المپیک را دارد. بنابراین در والیبال دنیا صاحب اعتبار است. طبیعی است که وقتی او سرمربی تیم ملی ایران شود، به لحاظ برگزاری اردوها یا درخواست بازی‌های دوستانه، می‌تواند با بسیاری از کشورها رایزنی کند. البته کاستلانی هم جزو بزرگان والیبال دنیا بوده و اعتبار خوبی دارد اما قطعا در حوزه مربی‌گری و تجربه کسب مدال به‌خصوص در المپیک، من فکر می‌کنم آلکنو خیلی موفق‌تر است. المپیک میدانی بسیار بزرگ است که هر مربی را برای کارکردن وسوسه می‌کند؛ هم برای مربیانی که به دنبال کسب مدال مجدد در المپیک هستند و هم برای مربیانی که در این عرصه کسب مدال نکرده‌اند و دوست دارند برایشان اتفاق بیافتد. در نهایت امیدوارم در مذاکرات، شرایط به گونه‌ای باشد که بهترین انتخاب برای تیم ملی ایران رقم بخورد.

تگ ها


تیم ملی والیبال ایران والیبال محمود افشار دوست