افشاریان: پنالتی دربی فقط با VAR قابل تشخیص بود

افشاریان می‌گوید تا زمانی که وی ای آر به ایران نیاید، اتفاقاتی نظیر آنچه در دربی رخ داد، تکرار خواهند شد....

به گزارش "ورزش سه"، خداداد افشاریان رئیس جدید کمیته داوران در شرایطی که صحبت های زیادی در خصوص داوری مطرح شده است، امروز رودرروی خبرنگاران نشست و به سوالات آن ها درباره اتفاقات مختلف این هفته فوتبال ایران پاسخ داد.

* فضای فعلی، سمی و خطرناک است
اشراف دارید که شاید حدود یک هفته ابلاغیه کمیته داوران دست من اومده و باتوجه به این که این یک هفته لیگ به جاهای حساسی نزدیک شده، اتفاقاتی که افتاده، یک خرده به هر صورت اهالی فوتبال را دل نگران کرده و لازم است توضیح بدهم که چه اتفاقاتی رخ داده است. ما برای ۸ بازی لیگ برتر، ۶۹ داور داریم که آمدند یک قضاوت گرفته‌اند و حدود ۱۰۰ نفر هم کمک داور داریم. در واقع داوران باتجربه درست قضاوت نکرده اند. مثلا اکبریان به عنوان داور باتجربه، فقط شش قضاوت داشته. در واقع انگیزه و شادابی را از او گرفته ایم. مثلا از آن طرف داور هم داریم که فقط یک داور گرفته. اینطوری نه آن داور می‌شود و نه این یکی. داوران بزرگ که من با آن ها صحبت کردم، همگی یکطوری خسته هستند و انگیزه ندارند. هرکسی هر زحمتی کشیده، روی چشم من جا دارد و این بیس بسیار سمی و خطرناک است. حالا ما باید چه کار کنیم؟ ما باید کاری کنیم که مثل کشورهای صاحب فوتبال، اروپایی، تعداد داوران و تعداد بازی، سنخیت داشته باشد و ما از داوران کار بکشیم و امکانات بدهیم و آموزش بدهیم.

* برای سال جدید فضا ایده آل خواهد شد
داوران دو سال است نه لباس و کفش گرفته اند و نه آموزش دیده اند. داوری که از نظر شغلی و اقتصادی، ساپورت نمی‌شود، به ما خدمات نمی‌دهد. نمی‌گویم حق داوری را می‌خورد اما روحش جای دیگری است و شاداب نیست که خدمات بدهد. همه تیم‌ها می‌خواهند حق به حقدار برسد اما این اتفاقات وجود دارد. ما باید با این فرمان جلو برویم و بعد در پایان فصل مدرسان و ناظران و داوران را جمع می‌کنیم و یک چیز ایده آل را برای سال جدید به وجود می‌آوریم.

* اکبریان را با مسئولیت خودم برای دربی انتخاب کردم
من دربی را با مسئولیت خودم برای اکبریان گذاشتم. برای من خیلی راحت تر بود آقای بنیادی فر را بگذارم اما باتوجه به این‌که می‎خواستم همه داوران را احیا کنم، آقای اکبریان را گذاشتم چون دپارتمان قبلی به او بازی نداده بود. همه امتیازات او تقریبااز داوران بیشتر بود و من از او حمایت خواهم کرد و هیچ بحثی نیست. بدی اش برای من و خوبی اش برای دیگران. آقای بنیادی فر هم قرار است به جام جهانی برود و بعدا شانس قضاوت دارد. شما یک صحنه که نصف پای امیری رفت روی پای قایدی را بردارید، داوری دیگر چه ایرادی داشت؟ همه کشورهای صاحب سبک داوران را آموزش می‌دهند اما در نهایت به این رسیدند که بازهم وی ای آر باشد. کدام آدم در ورزشگاه دید که آن صحنه پنالتی است؟ کدام مربی و کدام بازیکن؟ من ندیدم حتی در صحنه اول تلویزیون. خود آقای مجیدی می‌داند چه می‌گویم. این پنالتی وی ای آری بود ولاغیر. شک نکنید تا صد سال بعد، همین اتفاق می‌افتد مگر این که وی ای آر بیاید.

ادامه دارد...

تگ ها


خداداد افشاریان پرسپولیس تهران دربی استقلال تهران کمیته داوران لیگ برتر خلیج فارس فوتبال