افشاگری بزرگ علیه اسطوره انگلیس بعد از 10 سال

مایکل اوون ستاره سال‌های نه چندان دور تیم ملی انگلیس به تازگی جزئیاتی از اختلاف ده ساله خود با آلن شیرر اسطوره فوتبال این کشور را افشا کرد....

مایکل اوون ستاره سال‌های نه چندان دور تیم ملی انگلیس به تازگی جزئیاتی از اختلاف ده ساله خود با آلن شیرر اسطوره فوتبال این کشور را افشا کرد.

به گزارش مدال؛ «مایکل اوون» و «آلن شیرر»؛ دو ستاره، دو چهره محبوب که در میدان و با پیراهن نیوکاسل دو دوست صمیمی و نزدیک بودند و همکاری فوق‌العاده‌ای داشتند اما زمانی که شیرر در فصل 09-2008 هدایت نیوکاسل را با ماموریت نجات تیم از سقوط برعهده گرفت، رابطه او و اوون دستخوش تغییرات شد. مایکل اوون در کتاب خود با نام «Reboot» که به زودی منتشر خواهد شد درباره این اتفاق نوشته است: «متاسفانه این اختلاف تا امروز ادامه دارد. هر چه بیشتر به آن فکر می‌کنم، بیشتر متوجه دلیل رفتار آلن و اینکه چرا از هر فرصتی برای بدنام کردن من استفاده می‌کرد، می‌شوم! هیچ زمانی احساس نکردم که او به شرایط طور دیگری نگاه می‌کند. ساده‌تر بگویم؛ درباره پایان حضور من در تیم نیوکاسل دروغ‌ها و حرف‌های مفت بسیاری زده شد.»

اوون و شیرر زوج خط حمله تیم ملی انگلیس بودند و با هم رابطه خوبی داشتند. این رابطه خوب با انتقال اوون به نیوکاسل نزدیکتر هم شد اما در نقطه‌ای آنها راهشان را از یکدیگر جدا کردند.

شیرر که اسطوره باشگاه نیوکاسل بود در فصلی عجیب و پر از تغییرات، به عنوان سرمربی نیوکاسل برگزیده شد؛ «کوین کیگان» در ابتدای فصل پس از ناهماهنگی با هیئت مدیره از سمتش استعفا داد، «جو کینیر» - جانشین او - به دلیل بیماری مجبور به کناره‌گیری شد، «کریس هیوتون» و «کولین کالدروود» هم با عملکرد ضعیف خود نیوکاسل را به سمت سقوط سوق دادند تا شانس در خانه شیرر را بزند.

زمان که آلن روی کار آمد، تجربه مربیگری نداشت و اوون با ذکر همین نکته می‌گوید که برای شیرر انتقاد از من آسان‌تر از آن بود که به نداشتن دانش مربیگری اعتراف کند: «او به عنوان ناجی به سنت جیمز پارک بازگشت. اگر موفق می‌شد، داستان شکوهمندی بود اما او ناکام ماند. نیوکاسل سقوط کرد. شاید برای او سرزنش کردن مایکل اوون راحت‌تر از یافتن نواقص مربیگری خودش بود.»

اما داستان سقوط نیوکاسل نیز عجیب بود؛ نیوکاسل تا روز آخر برای بقا جنگید و برای ماندن در لیگ برتر انگلیس تنها به یک تساوی در خانه استون ویلا احتیاج داشت و مایکل اوون در همان مسابقه دچار درد شدیدی شد: «به او گفتم که کاملاً آماده نیستم اما می‌توانم بازی کنم. هنگامی که اتاقش را ترک کردم صحبت‌هایی داشت که مطمئن بودم او با خود تصور کرده من فکر قرارداد بعدی‌ام هستم‌. من احمق نیستم! هم او و هم من می‌دانستیم من چند هفته دیگر بازیکن آزاد خواهم شد. تقریبا سه ماه بعد متوجه عصبانیت او از خودم شدم. او به همه تفکرش درباره من را می‌گفت!»

هرچه بود نیوکاسل آن شب با گل به خودی «دیمین داف» شکست خورد و پس از 16 سال حضور در لیگ برتر به چمپیونشیپ سقوط کرد. پس از مسابقه اوون حتی به مربیگری شیرر و آمارش در آن زمان کنایه زد و حالا پس از گذشت یک دهه هنوز هم با صحبت نکرده‌اند.

بیشتر ببینید:

خلاصه بازی نیوکاسل ۱ - ۱ واتفورد، هفته چهارم لیگ جزیره /ویدیو