افشای اسناد جدید از فساد مالی فیفا در دوران بلاتر

سپ بلاتر سال ها ریاست فیفا را برعهده داشت ولی با رسوایی مالی از سمت خود کنار رفت....

به گزارش مدال، زمانی که جانی اینفانتینو به عنوان جانشین سپ بلاتر، رئیس فیفا شد، سعی کرد که وجهه این سازمان را پاک کند چرا که فساد در دوره قبلی موج می زد. اینفانتینو در سال ۲۰۱۶ گروهی را ملزم کرد تا لیست همه هزینه ها از اواخر سال ۲۰۰۵ تا سال ۲۰۱۵ را منتشر کنند و مشخص کنند که مدیران سازمان جهانی فوتبال چه میزان دریافتی داشته اند.

 نتیجه این گزارش در فوریه ۲۰۱۷ منتشر شد و حالا نشریه فرانسوی لوموند توانسته به این اسناد طبقه بندی شده و محرمانه دسترسی پیدا کند. بر اساس این گزارش، فیفا هرگز معیاری برای تائید هزینه ها نداشته و به مدیران خود این اجازه را می داده تا بدون ثبت جزئیات و سود هزینه ها، مخارج بانکی خود را انجام بدهند. دلویته گزارش داده است که بسیاری از اعضای کمیته اجرایی یوفا سالانه بیش از ۳۰۰ هزار دلار حقوق دریافت می کرده اند و از سویی خیلی راحت به آنها اجازه هزینه داده می شده است.

شرایط برای چهار نفر خاص تر بوده است. ژروم والکه فرانسوی، دبیرکل اسبق فیفا ماه ها پیش از مسابقات جام جهانی در ریودوژانیرو (می تا دسامبر ۲۰۱۳) در یک آپارتمان شیک اقامت می کرده است که فیفا برای این آپارتمان ۲۳۲.۸۰۰ دلار پرداخته است. والکه بین سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۵ مبلغ ۳۱.۳۹۶ دلار برای خرید لباس، نوشیدنی و گل از فیفا دریافت کرده است. البته والکه می گوید که همه این هزینه ها توسط حسابداری فیفا تائید شده است.

عیسی حیاتو رئیس اسبق کنفدراسیون فوتبال آفریقا برای هزینه های پزشکی خود ۲۱۷.۳۲۲ دلار از فیفا دریافت کرده و ورواوی ماکودی تایلندی نیز بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵  مبلغ ۳۰۹.۸۶۸ دلار به عنوان کمک هزینه برای فدراسیون فوتبال این کشور از فیفا گرفته است. فیفا همچنین مبلغ ۲۲.۸۲۷ دلار تحت عنوان "هزینه های خصوصی" به رینالد تماری از تاهیتی پرداخته است. 

بیشتر بخوانید:
شوک به تاتنهام و مورینیو؛ سون زیر تیغ جراحان
ستاره رئال در خطر از دست دادن ال کلاسیکو 

تگ ها


فیفا سپ بلاتر فوتبال جهان فوتبال