اقدام شایسته کمیته المپیک در بدترین شرایط/ کرونا را هدیه نکنید!

اهالی ورزش به بهانه کرونا و با وجود در پیش بودن بازی‌های توکیو حرکتی محتاط و کُند در برگزاری برنامه‌های المپیکی دارند با این حال اما برگزاری مناسبت ها و رفت و آمدهای غیرضروری ادامه دارد....

به گزارش خبرنگار مهر، کرونا همچنان جمعیت زیادی از افراد را به خود مبتلا می کند و در بسیاری موارد هم جان مبتلایان را می گیرد. اینگونه تاخت و تاز این ویروس منحوس وضعیت اکثر مناطق کشور را قرمز و رفت و آمد در آنها را مشروط کرده است.

به خاطر این شرایط در بسیاری حوزه ها فعالیت های محیطی همچنان به صورت محدود پیگیری می شود مانند ورزش که بعد از چندماه هنوز و با وجود مجوزهای صادر شده برای رشته های مختلف هنوز به طور کامل سرپا نشده حتی در بخش المپیک که قاعدتا باید محور تمام فعالیت ها و تصمیم گیری ها باشد.

مردادماه سال آینده یعنی کمتر از ۱۰ ماه دیگر بازی های ۲۰۲۰ توکیو برگزار می شود با این حال نه از اردوی المپین ها خبری است و نه از برنامه های جانبی پیرامون این بازی ها؛  با این حال اما برگزاری مناسبت ها و رفت و آمدهای غیرضروری که فوریت زمانی هم ندارند به قوت خود باقی است!

از جمله نهادهای پیش‌رو در برگزاری این مناسبت ها هم کمیته ملی المپیک است. این کمیت در ادامه مراسم ها و برنامه های چندماه و چند هفته اخیر خود، برای روز شنبه هم برگزاری مراسم رونمایی از تندیس های پنج چهره ماندگار ورزشی را در برنامه دارد.

نمونه این مراسم طی ماه های گذشته بسیار باشکوه و پُرتعداد در محل کمیته ملی المپیک برگزار شد. از همین رو پیش بینی می شود که برای انجام بدون کم و کسر مراسم روز شنبه هم برنامه ریزی زیادی شده باشد به خصوص که از محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه همراه با وزیر ورزش و معاونانش، اعضای هیات اجرایی و ... هم دعوت شده است.

این در حالی است که قرار بود از مهرماه برگزاری نشست های تخصصی با فدراسیون های المپیکی و با اولویت مدال آوری در کمیته ملی المپیک از سر گرفته شود اما به خاطر کرونا و بحرانی که ایجاد کرده هنوز خبری از این نشست ها نشده است. به هر حال در چندماه اخیر کرونا جان برخی تصمیم گیرندگان ساختمان کمیته ملی المپیک را تهدید کرد و قطعا این مسئله در دست به عصا شدن آنها برای آغاز برنامه های المپیکی بی تاثیر نیست اما با این وجود چطور اقدام به برگزاری مراسم هایی می شود که به طور حتم رعایت پروتکل های بهداشتی و به خصوص فاصله گذاری اجتماعی در آن شدنی نیست کمااینکه در دیدارهای هفته گذشته وزیر ورزش هم توجهی به این اصول نشد.

به بهانه کرونا و شاید هم با در نظر گرفتن مبتلا شدن برخی مدیران وزارت ورزش چند ماهی است که از پیگیری مجامع انتخاباتی فدراسیون ها خبری نیست - هماهنگی برای برگزاری مجمع هفته گذشته فدراسیون ورزش های دانشگاهی با وزارتخانه مربوطه بود - اما وزیر همین وزارتخانه طی روزهای گذشته بعد از بازدید از نمایشگاه تجهیزات ورزشی که اتفاقا با حاشیه های زیادی هم همراه بود از نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس و غرفه مشترک بسیج ورزشکاران و وزارت ورزش هم بازدید کرد. در هیچ یک از این بازدیدها هم فاصله گذاری اجتماعی به صورت دقیق مد نظر قرار نگرفت.

در هر صورت اینگونه رفتارهای دوگانه در مواجه با کرونا حکایت از «یک بام و دو هوا» دارد و اینکه کرونا برای فعالیت های اردویی و تمرینی لازم بازدارنده است اما مانع برگزاری مراسم های نمایشی نمی شود. مراسم هایی که تاخیر در برگزاری آنها هیچ تاثیری در عملکرد هیچ ورزشکار و فدراسیونی هم ندارد اما به هر حال می تواند بازگوی عدم رکورد و ایستایی در ایام کرونا باشد اما بدون توجه به تبعات احتمالی که می تواند به دنبال داشته باشد.

تگ ها


کمیته ملی المپیک سید رضا صالحی امیری ویروس کرونا محمدباقر نوبخت وزیر ورزش و جوانان