الفبای مشترک مدیران پرسپولیس و نگرانی هواداران

هواداران پرسپولیس برخلاف هجمه‌ای که این روزها از سوی رقبا در خصوص حمایت بیرونی متحمل می‌شوند، بزرگترین مطالبه آنها توجه وزارت به بحث مدیریتی تیم است....

به گزارش "ورزش سه"، باشگاه پرسپولیس در شرایطی اکنون چهارمین قهرمانی خود را به دست خواهد آورد که طی همین مدت پرتکرارترین تغییرات را متوجه پست مدیریت دیده است. چهار قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر با چهار مدیرعامل به دست آمده است و علی اکبر طاهری، حمیدرضا گرشاسبی، ایرج عرب و در نهایت رسول پناه شانس چسباندن این سنجاق افتخار به سینه خود را داشته‌اند.

اما مسلما نگاهی موشکافانه به عملکرد مدیریتی و میراثی که بر جا گذاشته‌اند، نشان می‌دهد که هر کدام از آنها تا چه حد در موفقیت‌های تیم سهیم بوده یا اینکه برای مدیر بعدی دردسر ایجاد کرده‌اند.

طاهری را همه هواداران و حتی بازیکنان پرسپولیس یک مدیر برنامه مدار و با دیسیپلین بالا به یاد می‌آورند. مدیری که پای نتایج برانکو ایوانکوویچ ماند و در نهایت ماحصل آن موفقیت طولانی مدت سرخ‌ها شد. او در بحث درآمدزایی (قرارداد ۳ ساله با سامانه)، ایجاد بستر تمرینی (دریافت ورزشگاه شهیدکاظمی و بهسازی آن) و در نهایت ثبات در تیم (تمدید قرارداد و موفقیت در نقل و انتقالات) و البته موضوع مالیات باشگاه همواره با کارنامه مثبتی یاد می‌شود.

حمیدرضا گرشاسبی نیز توانست در بحث مدیریت ماجرای محرومیت نقل و انتقالاتی پرسپولیس، دستیابی به قهرمانی و حضور در فینال آسیا، عملکرد مثبتی از خود به جا بگذارد و البته بحث تمدید قرارداد با بازیکنان هرچند با حرف و حدیث زیادی مطرح می‌شود اما موضوعی است که باعث محبوبیت او بین هواداران شده است.

بعد از طاهری و گرشاسبی، نوبت به ایرج عرب بود که او نیز مدیریت باشگاه را عهده دار شود. عرب نیز توانست در زمان حضور خود در صندلی مدیریت مطالبات زمان خود را به برانکو پرداخت کند (۵۰۰هزار یورو) و همچنین بعد از جدایی برانکو نیز با انتخاب زودهنگام سرمربی و تمدید با تمامی نفرات تیم و جذب چند مهره قابل اتکا، مانع از تخریب تیم شد. با این حال او که برخلاف همگان مدعی بود برانکو راهی برای جدایی از این تیم ندارد و با جمله "پول برانکو حاضر است و دوشنبه بیاید بگیرد" علیرغم قهرمانی دوگانه با تیم و حفظ تیم از درجه محبوبیت بین هواداران دور شد و همگان او را دلیل جدایی سرمربی پرافتخار تیم خود می‌دانند.

اما اکنون اوضاع به بدترین شکل ممکن برای این تیم پیش می‌رود. بعد از استعفای عرب و حضور انصاریفرد که در نهایت با ریخت و پاش‌های زیادی همراه شد و عدم توجه به پرونده‌های خارجی باشگاه اکنون دردسر بزرگتری پیش پای آنها قرار دارد، رسول پناه نیز نتوانسته به عنوان یک مدیر باری از دوش سرخ‌ها بردارد.

رسول پناه که هیچگاه نتوانسته به درجه‌ای از محبوبیت بین هواداران این تیم دست یابد، تنها با اتکا به منبع مالی که پیش از این از سوی مدیران قبلی برای تیم تدارک دیده شده، به رتق و فتق امور پرداخته و این در حالیست که پرونده‌های بزرگی همچون برانکو و دستیارانش، گابریل کالدرون، ماریو بودیمیر، یحیی گل محمدی و شهر خودرو با هیچ اقدام مثبتی از سوی او همراه نبوده و همین موضوع نگرانی را بین هواداران تیم برای آینده افزایش داده است.

رسول پناه ادبیات مدیر سابق را در خصوص برانکو "دوشنبه بیاید" را تبدیل به " مشکلی نیست" کرده است و البته با توجه به شواهدی که وجود دارد مسلما مشکل بزرگی پیش روی سرخ‌ها قرار دارد که می‌تواند کاخ موفقیت ۵ سال اخیر آنها را به سمت نابودی نیز پیش ببرد.

اکنون در روزهایی که بزرگترین هجمه بعد از چهارمین قهرمانی پیاپی پرسپولیس متوجه این تیم می‌شود، آنها بزرگترین دغدغه خود را در خصوص مدیران تیم و انتخابی که از سوی وزارت ورزش صورت گرفته می‌بینند. جایی که این تیم تنها سه عضو در هیات مدیره خود می‌بینند و چندی پیش نیز یحیی گل محمدی به طور واضح از اختلاف میان آنها پرده برداشت و حتی تهدید کرد در صورت تداوم این شرایط اتفاقات ناگواری در آینده پیش پای آنها قرار خواهد داشت. باید دید در روزهایی که هیات مدیره استقلال بارها با آزمون و خطای صورت گرفته در نهایت به حالت تکمیل درآمده، چه زمانی وزارت ورزش در خصوص این باشگاه نیز تصمیم خواهد گرفت تا در نهایت در حد زیادی دغدغه کادرفنی، بازیکنان و هواداران تیم را کاهش دهد.

تگ ها


مهدی رسول پناه پرسپولیس تهران