الکساندر نوری: عاشق ایران هستم

سرمربی وردربرمن آلمان از علاقه خود به ایران می گوید و دایی، کریمی، هاشمیان و مهدوی کیا را بازیکنان فوق العاده تاریخ این کشور می داند ......

 سرمربی وردربرمن آلمان از علاقه خود به ایران می گوید و دایی، کریمی، هاشمیان و مهدوی کیا را بازیکنان فوق العاده تاریخ این کشور می داند.
 

 

به گزارش مدال به نقل از "ورزش سه"، الکساندر نوری در گفت وگوی اسکایپی با برنامه فوتبال 120 پیرامون حضورش در فوتبال آلمان، آغاز کارش در مربگیری، حضور در وردربرمن و همچنین علاقه اش به ایران صحبت کرد که مشروح آن را در زیر می خوانید:

 


* کجا متولد شدید؟

در شهر کوچکی در نزدیکی هامبورگ به دنیا آمدم و بزرگ شدم؛ پدرم در دهه 70 برای تحصیل رشته شیمی به آلمان آمده بود که در همین کشور ازدواج کرد و من و خواهرم در آلمان متولد شدیم؛ به دلیل اینکه پدرم در اولدنبورگ درس می خواند و کار می کرد و از ما دور بود فرصت یاد گرفتن زبان فارسی نداشتیم و از اول آلمانی صحبت کردیم؛ پدرم متولد رشت و بزرگ شده تهران هستند.

 

* تاکنون به ایران سفر کردید؟

شانس دو بار آمدن به ایران را داشتم؛ بار اول در سال 1985 بود که 6 سال سن داشتم و دومین دفعه سال 2005 به ایران سفر کردم؛ تاکنون به تهران، شیراز و اصفهان رفتم و شانس این را داشتم گنجینه های بزرگ و زیبایی را در ایران ببینم؛ عاشق ایران هستم و تحت تاثیر فرهنگ و مردم خون گرم این کشور قرار گرفتم؛ زبان فارسی را خیلی دوست دارم و از زمانی که در ایران بودم خیلی لذت بردم.

 


* سال 2005 و زمان مقدماتی 2006 بحث حضورتان در ایران هم شنیده شده بود.

در کمپی که ایران نزدیک شهر لندن برپا کرده بود به تیم ملی دعوت شده بودم تا به اردو بروم ولی به علت مصدومیت حضورم در آن اردو منتفی شد و آن تنها تماسی بود که با تیم ملی داشتم.

 


* بازی های تیم ملی را دنبال می کنید؟
البته؛ در جام جهانی 2006 آلمان تمام بازی های ایران را دیدم و هنوز هم طرفدار تیم ملی هستم و نتایج را دنبال می کنم؛ با وحید هاشمیان دوست خوبم در تماس هستم و علاقه زیادی به تیم ملی ایران دارم.


* چطور مربی شدید و حالا در بوندس لیگا آلمان هدایت تیمی مثل وردربرمن را عهده دار هستید؟
راستش را بخواهید این نتیجه تلاش و سخت کوشی خودم بود؛ وقتی به فعالیتم به عنوان بازیکن خاتمه دادم خیلی هدف مند دنبال مربیگری رفتم؛ در 31 سالگی تحصیلاتم تمام شد و به عرصه مربیگری ورود پیدا کردم؛ مطالعات تئوریک درمورد مربگیری داشتم و محتوای کلاس هایی که شرکت می کردم همیشه در همین ارتباط بود؛ مجوزهای لازم در فدراسیون فوتبال آلمان را گرفتم و به حرفه خودم که مربیگری است وارد شدم.
از یک باشگاه کوچک نوجوانان و زیر 17 سال برمن شروع کردم، بعد کمک مربی تیم اول شان که در لیگ چهارم بود شدم و با توجه به اینکه آن تیم خوب بازی نمی کرد من این فرصت را به عنوان سرمربی پیدا کردم که در 6 مسابقه پایانی فصل خودم را نشان دهم؛ بعد از اخراج مربی قبلی و آمدن من پنج بازی را بردیم و اینطور بود که اعتماد باشگاه به من جلب شد و توانستیم از سقوط تیم جلوگیری کنیم؛ همین مسئله موجب شد باشگاه به من اعتماد کند و برای فصل جدید بازیکن بگیریم؛ بعد به عنوان مربی و تمرین دهنده تیم بازیکن جدید جذب کردیم و ادامه دادیم؛ آنجا بود که از طرف برمن مورد درخواست آنها واقع شدم و مذاکرات را آغاز کردم.

 

 

 

 


* سه بازی اخیر نتایج خوبی داشتید و جو رسانه های آلمانی هم به سود شما بود.
تیم خیلی سخت کوشی داریم و هدفمان را برای بازیکنان مشخص کردیم که همه خیلی خوب کار می کنند؛ سعی می کنم به بازیکنان نزدیک باشم و همیشه در تمام احساس ها و هیجان ها با بازیکنان سهیم می شوم تا من را جزء خودشان حساب کنند.

 


* چه نظری راجع به حضور کارلوس کی روش در تیم ملی ایران دارید؟
فکر می کنم کی روش خیلی خوب کار کرده و ایران شانس صعود از گروه به جام جهانی را دارد؛ نتایج خوبی گرفتند و آرزوی موفقیت برای تیم ملی ایران دارم؛ فکر می کنم این تیم آینده خوبی در فوتبال ایران دارد.

 

 


* کدام فوتبالیست های ایرانی را از قدیمی ها تا حالا دوست دارید؟
بازیکنان زیاد و شخصیت های فوق العاده ای در فوتبال ایران بودند که همین موجب می شود این سوال سخت را نتوانم درست جواب بدهم؛ علی دایی، علی کریمی، وحید هاشمیان، مهدی مهدوی کیا بازیکنان فوق العاده ای بودند.

 


* کدام شهر ایران را بیشتر دوست دارید؟
تهران

 


* کدام غذای ایرانی؟
فسنجان

 


* ازدواج کردید؟
بله؛ دو فرزند دارم که نام هایشان ایرانی است؛ آریان و مینو.

تگ ها


فوتبال