الگوبرداری برانکو از کی‌روش؛ طارمی مهاجم سایه؟

به گزارش مدال به نقل از خبر ورزشی: مهدی طارمی در پرسپولیس با زدن 18 گل آقای گل شد اما با این وجود در برخی از بازی ها مورد انتقاد قرار گرفت تا جایی که مجبور شد برای برخی از منتقدین علامت هیس بکشد ......

به گزارش مدال به نقل از خبر ورزشی: مهدی طارمی در پرسپولیس با زدن 18 گل آقای گل شد اما با این وجود در برخی از بازی ها مورد انتقاد قرار گرفت تا جایی که مجبور شد برای برخی از منتقدین علامت هیس بکشد. این به خاطر فرصت هایی بود که هدر می داد. از دست دادن موقعیت ها در برخی از بازی ها آزار دهنده بود تا جایی که حتی برانکو هم مجبور به انتقاد شد و در برهه ای گفته بود باید به دنبال یک مهاجم ششدانگ باشم. اما این وضعیت در تیم ملی برای مهدی طارمی وجود ندارد. کمتر دیده شده مهدی طارمی در تیم ملی فرصت از دست دهد و مورد انتقاد واقع شود و هیچ گاه هم دیده نشد که کی روش مطلبی در این باره بگوید.
با وجود سردار آزمون، کریم انصاری فرد و گوچی که همه شان در لیگ های اروپایی خوب گل می زنند مهدی طارمی در تیم ملی ذخیره نشد و در آخرین بازی تیم ملی هم فیکس بازی کرد و گل زد. چرا مهدی طارمی در تیم ملی راحت تر گل می زند و کمتر موقعیت هدر می دهد؟ این به خاطر نگاه متفاوت کی روش به مهدی طارمی است.  
در حالی که برانکو از مهدی طارمی به عنوان مهاجم راس استفاده می کند کی روش از این بازیکن به عنوان مهاجم کاذب یا مهاجم در سایه و یا به عبارتی بال بهره می برد و از او می خواهد از عقب به فضا بزند. در پرسپولیس به این خاطر همه توپ ها به او ختم می شود و او ابتدا باید کنترل توپ کند تا موج دوم حمله شکل گیرد و این توان زیادی را از مهدی طارمی می گیرد. از همه مهم تر مهاجم راس همیشه از سوی مدافعان میانی یا مدافعان کناری مهار و پوشش داده می شود و این کار مهدی طارمی را سخت می کند در حالی وقتی از عقب به فضا می زند می تواند به راحتی فضاهای خالی را برای حرکت انتخاب کند. عین گلی که به تیم ازبکستان زد. شاید به خاطر توانی که از مهدی طارمی در جدال با خط دفاعی حرف گرفته می شود او به هنگام ضربه زنی تمرکز خود را از دست می دهد اما وقتی از عقب به فضا می زند مسیری را برای حرکت انتخاب می کند که مطمئن است به هدف ختم می شود و این کمتر موجب برهم زدن تمرکزش به خاطر دفع توپ از سوی حریف می شود.

شاید به خاطر موفقیت های مهدی طارمی برانکو نگاهش را نسبت به این بازیکن تغییر دهد و در استفاده از این بازیکن مثل کی روش عمل کند. این بهترین کار ممکن برای پرسپولیس و مهدی طارمی است و به نوعی می شود گفت هر بازیکن را برای بازی در پستی ساخته اند.

از این نمونه ها در فوتبال ایران زیاد دیده شده. در برهه ای پرویز مظلومی از امید نورافکن در دفاع چپ استفاده می کرده. اما همین بازیکن در تیم ملی جوانان در جام ملت های آسیا در پست هافبک میانی به میدان رفت و چه بازی های خوبی که از خود به نمایش نگذاشت. در نهایت هم علیرضا منصوریان که این بازی ها را دید به این نتیجه رسید که بهترین پست برای استفاده از امید نورافکن هافبک دفاعی است.

 

تگ ها


اخبار روز پرسپولیس فوتبال