امباپه فقط با ۱۰۰ میلیون به بارسلونا می آمد

نایب رئیس سابق بارسلونا در مورد بسیاری از ناگفته ها حرف زد. از جدایی مسی و ناکامی در بازگرداندن نیمار تا تصمیمات اشتباه کلان باشگاه در نقل و انتقالات و افتضاح برکناری والورده....

به گزارش "ورزش سه"، کیلیان امباپه ستاره فرانسوی سال ۲۰۱۷ و در موناکو بود که خود را به فوتبال دنیا معرفی کرد. رئال مادرید نخستین باشگاهی بود که برای جذب او تلاشی جدی داشت اما در نهایت او تصمیم گرفت راهی پی اس جی شود.

در همان مقطع بارسا که نیمار را از دست داده بود به دنبال جانشینی برای او می گشت و در نهایت عثمان دمبله را از دورتموند جذب کرد. شایعاتی هم شنیده می شد که امباپه شاید به بارسا برود اما در نهایت این اتفاق رخ نداد و پی اس جی موفق تر از رئال و بارسا ظاهر شد.

خاویر بورداس نایب رئیس سابق بارسا در مورد شانس جذب امباپه گفت:« نیمار به پی اس جی رفته بود و به دنبال جذب یک جانشین خوب برای او بودیم. همان روزها جوزپ ماریا مینگیا(استعدادیاب سابق بارسا) به من زنگ زد و گفت که می توان کیلیان امباپه را جذب کرد. موضوع را برای جوزپ بارتومئو(رئیس وقت) مطرح کردم و او گفت بررسی خواهد کرد.

شخصا با پدر امباپه تماس گرفتم و او گفت که پسرش به رئال نخواهد رفت چون رونالدو، کریم بنزما و گرت بیل در این تیم هستند اما برای پیوستن به بارسا مشکلی ندارد. ما مسی و سوارز را داشتیم ولی نیمار را از دست داده بودیم و مشکلی برای امباپه مطرح نبود.

در نهایت روبرت فرناندز مدیر ورزشی وقت تصمیم گرفت عثمان دمبله را جذب کنیم. او می گفت دمبله در خدمت تیم است ولی امباپه تک روی زیاد دارد. ضمن اینکه چون نیمار یک وینگر بود، قصد داشت به جای او یک وینگر را جذب کند و امباپه بر عکس دمبله، مهاجم نوک بود. گذشت زمان نشان داد که تصمیم او اشتباه بود.»

جذب تیبو کورتوا، موراتا و ارلینگ هالند:« سال ۲۰۱۴ ما قصد داشتیم تیبو کورتوا را جذب کنیم. موضوع جذب او را با ساندرو راسل مطرح کردم ولی در نهایت زوبی زارتا مدیر ورزشی وقت تصمیم به جذب تراشتگن گرفت که البته تصمیم درستی بود. سپس لوئیس انریکه سرمربی باشگاه شد و اونسوئه دستیار او درخواست جذب کلودیو براوو را داد که او هم گلر خوبی بود ولی می شد کورتوا را به جای او جذب کرد.

در مورد موراتا باید بگویم که ما معتقد بودیم لوئیس سوارز به جانشینی خوب نیاز دارد و نمی تواند هر هفته بازی کند و باید استراحت بیشتری داشته باشد. پیشنهاد من موراتا بود و مذاکرات خوبی با او و چلسی داشتیم. موراتا قرضی با بند خرید به بارسلونا می آمد اما سپس اتلتیکو ورود کرد و در نهایت علاقه خود او و ایجنتش به اتلتیکو، معادلات را به هم زد.

ارلینگ هالند را هم من به بارتومئو پیشنهاد دادم ولی او گفت که سبک بازی اش به بارسلونا نمی خورد.»

اخراج ارنستو والورده و جانشینی کیکه ستین:« این یک تصمیم اشتباه از سوی بارتومئو بود. تیم ما صدر جدول بود و در سوپرکاپ علی رغم باخت برابر اتلتیکو نمایشی عالی داشتیم اما والورده اخراج شد و ستین آمد. پس از شکست ۲-۰ در زمین والنسیا با ستین، برخی مسئولان باشگاه می گفتند تغییرات خوبی در تیم دیده اند اما پاسخ من این بود که مگر دیوانه شده اید؟

من هیچ تغییری در تیم نمی دیدم و در نهایت شکست ۸-۲ از بایرن مشخص کرد که اخراج والورده اشتباه بود. درست است که ما با او دو حذف تلخ در لیگ قهرمانان داشتیم ولی شرایط تیم با ستین به مراتب بدتر شد.»

 تلاش برای جدایی مسی در تابستان گفت:« مسی ذاتا یک برنده است و عاشق بارسا ولی پس از شکست ۸-۲ از بایرن و نتایج بد سال های اخیر در لیگ قهرمانان، خسته شد و تقاضای جدایی داد. او آزرده خاطر بود و درکش می کنم اما شیوه ای که برای جدایی انتحاب کرد، زشت و اشتباه بود.

در هر صورت باید پذیرفت که مسی هم انسان است و مثل هر کسی می تواند اشتباه کند. خوشبختانه او در داخل زمین خیلی کم اشتباه می کند. مسی فکر می کرد دورانش در بارسا تمام شده و می خواست در تیمی دیگر به کسب افتخار ادامه دهد اما حالا او را خوشحال و با انگیزه می بینم؛ هرچند هنوز مسی گذشته نیست. 

یکی دیگر از دلایل نارضایتی مسی قضیه نیمار بود. او تصور می کرد ما همه تلاش مان را برای جذب نیمار نکردیم ولی اینطور نبود. ما تابستان گذشته هر کاری کردیم نیمار برگردد و حتی پی اس جی را وادار کردیم پای میز مذاکره بیاید اما در نهایت رقم درخواستی خیلی بالا بود. نیمار حاضر بود از بخش قابل توجهی از دستمزدش بگذرد و حتی بزرگان رختکن نیز خواستند تا بخشی از دستمزدشان را به نیمار اختصاص دهیم اما در نهایت نشد.

البته سپس پاندمی کرونا را شاهد بودیم و مشخصا اگر نیمار را جذب کرده بودیم، الان وضعیت اقتصادی باشگاه بدتر نیز بود.»

تگ ها


اتلتیکو مادرید ارلینگ هالند آلوارو موراتا لیونل مسی پاری سن ژرمن بروسیا دورتموند نیمار کیلیان امباپه تیبو کورتوا چلسی رئال مادرید بارسلونا