۳ امتیازی که استقلال را نایب قهرمان می کند

استقلال مسابقات را بعد از تعطیلی طولانی به خاطر شیوع ویروس کرونا خوب شروع نکرد اما در آخرین مسابقه سه امتیاز با ارزش را از بازی برابر پارس جنوبی گرفت....

به گزارش" ورزش سه"پیروزی در جم، در این مقطع از فصل برای استقلال از نان شب واجب‌تر بود. در هفته‌هایی که رقبای مستقیم آبی‌ها در کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا، پر نوسان هستند و هیچ‌کدام به میانگین ۲ امتیاز برای هر بازی نمی‌رسند، این ۳ امتیاز استقلال را به رده دوم جدول رساند.


در هفته‌های بعد از وقفه کرونایی، در میان تیم‌هایی که شانس آسیایی شدن دارند، سپاهان، شهرخودرو و تراکتور، هیچ‌کدام آنقدر مقتدر نبوده‌اند که جایگاه تضمین شده‌ای در میان سه تیم بالای جدول داشته باشند. فولاد هم که پرشتاب به سوی بالای جدول می‌تاخت، با غافلگیری در ده دقیقه پایانی مقابل نساجی، موقتاً ترمزش کشیده شد. در واقع استقلال باید از محمود فکری و شاگردانش ممنون باشد که یکی از رقبا را عقب نگه داشت.


فراتر از جایگاه فعلی استقلال در جدول، برد روحیه‌بخش مقابل پارس جنوبی پیش از رویارویی با سپاهان، به شاگردان فرهاد مجیدی کمک می‌کند که لیگ را با شرایط روانی بهتری دنبال کنند. فرهاد مجیدی در دورانی که بعد از اخراج شفر، مربی موقت استقلال شد تیمش را با سیستم ۲-۴-۴ به میدان می‌فرستاد و حالا بعد از اینکه تکلیفش را با خودش مشخص کرد و رودربایستی را کنار گذاشت، بار دیگر به همان فرم مورد علاقه خودش برگشته. در شکل جدید استقلال، تکلیف بعضی پست‌ها مشخص شده؛ چشمی و غلامی در دفاع میانی، وریا و زکی‌پور در راست و چپ خط دفاعی، ریگی و علی کریمی در مرکز خط میانی، شیخ دیاباته و مهدی قایدی یا ارسلان مطهری در خط حمله اما در دو پست هافبک راست و چپ، بازیکنانی که در این سه بازی آزمایش شده‌اند هیچ‌کدام آنقدر فوق‌العاده نبوده‌اند که جایگاهی تضمین شده در ترکیب اصلی داشته باشند.


فرشید اسماعیلی که حالا تبدیل به یکی از باسابقه‌های استقلال شده، بعد از سپری کردن دوران طولانی مصدومیت، هنوز به سطحی که در گذشته از او دیده بودیم، برنگشته. در مورد اسماعیلی این نکته قابل توجه است که گاهی برای اینکه نشان دهد چقدر مؤثر است، در طول بازی، انتخاب‌های ساده را رها می‌کند و کار را برای خودش و تیمش سخت می‌کند. این «خودنمایی» بیش از اینکه به فرشید اسماعیلی کمک کند، به او لطمه می‌زند. فرهاد مجیدی باید در ادامه فصل هافبکش را توجیه کند که نیازی نیست هروقت صاحب توپ می‌شود، کار عجیب و غریبی انجام دهد و گاهی با یک پاس بغل پای ساده، می‌تواند به تیمش کمک کند. در پست هافبک چپ هم میلیچ و رضاوند آزمایش شده‌اند که وضعیتی مشابه با سمت راست دارند. در بازی مقابل پارس جم و در روزی که دو هافبک میانی استقلال (کریمی و ریگی) دقت پاس بالای ۹۰ درصدی را ثبت کردند، رضاوند اگرچه برخلاف فرشید اسماعیلی، یک پاس کلیدی داد اما با دقت پاس ۷۷ درصد، ضعیف‌ترین بازیکن استقلال در این فاکتور بود.


شاید بازگشت داریوش شجاعیان، بخشی از مشکلات تهاجمی استقلال در کانال‌های کناری را حل کند. استقلال بی‌تردید در خط حمله، بهترین تیم لیگ است و با وجود دیاباته، قایدی و مطهری می‌تواند در هر بازی به گل برسد. فقط می‌ماند هافبک‌هایی که این مهاجمان حریص را در موقعیت گل قرار دهند. در هفته‌های گذشته، علی کریمی بیشترین سهم را در تغذیه مهاجمان داشته اما استقلال برای اینکه در ادامه فصل روزهای بهتری داشته باشد، به پاسورهای بیشتری در خط میانی نیاز دارد.
علی مغانی

تگ ها


استقلال تهران