امشب، شب نادال و جوکوست!+ عکس

در ۷ مسابقه قبلی میان این دو ستاره تنیس در رولان گاروس، جوکوویچ تنها یک بار پیروز شده....

 به گزارش مدال و به نقل از ایران ورزشی ، امشب شبی برای اضافه شدن یک برگ جدید به کتاب تاریخ تنیس است، شبی که دو ضلع از مثلث برترین‌‌های تنیس جهان یعنی رافائل نادال و نواک جوکوویچ در فینال اوپن فرانسه مقابل هم قرار می‌‌گیرند. نادال ۳۴ ساله که تنیسور سید دومی این رقابت‌ها است، به دنبال کسب سیزدهمین قهرمانی‌اش در رولان گاروس است که اگر این اتفاق رخ دهد، تعداد قهرمانی‌های او در گرنداسلم‌ها به ۲۰ مورد افزایش پیدا می‌کند و از این حیث او با راجر فدرر در صدر جدول رده‌بندی دارندگان بیشتری قهرمانی در گرنداسلم‌ها برابر می‌شود.
در طرف مقابل، نواک جوکوویچ ۳۳ ساله است که به عنوان صدرنشین جدول رده‌بندی و تنیسور سید یکم به فینال اوپن فرانسه راه پیدا کرده است. او پس از ناکامی در فتح گرنداسلم قبلی یعنی اوپن آمریکا که به دلیل حرکتی غیرورزشی از مرحله یک‌چهارم نهایی حذف شد، حالا آمده تا هجدهمین قهرمانی‌اش در گرنداسلم‌ها را در سرزمین نادال ببرد و مهم‌تر از آن به اولین مرد در عصر مدرن تنیس یا «عصر آزاد» تبدیل شود که هرچهار گرنداسلم را حداقل دو بار برده است.


این نخستین باری نیست که جوکوویچ و نادال در اوپن فرانسه مقابل هم قرار می‌گیرند. در ۷ تقابل قبلی میان این دو ستاره تنیس در رولان گاروس، جوکوویچ تنها یک بار پیروز شده که در مرحله یک‌چهارم نهایی رقابت‌ها در سال ۲۰۱۵ بود. آن پیروزی تنها یکی از دو شکست رافائل نادال در اوپن فرانسه بوده است.


 نادال در اوپن فرانسه ۹۹ پیروزی کسب کرده و تنها ۲ بار باخته است. او ۲۹ بازی قبلی‌اش در این تورنمنت را پشت سر هم برده است. میان خودشان، نادال و جوکوویچ ۸ تا از ۹ گرنداسلم اخیر را برده‌اند که ۵ تای آنها سهم جوکوویچ بوده است. نادال اما در فینال‌های اوپن فرانسه برنده مطلق بوده است. 


او روز جمعه با کسب پیروزی ۳ بر صفر مقابل دیه‌گو شوارتزمان مرد شماره ۱۲ تنیس جهان با نتایج ۶-۳، ۶-۳ و ۷-۶ برای سیزدهمین بار به فینال اوپن فرانسه راه پیدا کرد، فینال‌هایی که در هیچ‌یک از آنها تا کنون مغلوب نشده است.

این فقط یک نبرد دو نفره برای قهرمانی در رولندگاروس نیست،این نبرد برای بهترین شدن در تاریخ تنیس هم هست.


جوکوویچ پس از نادال بازی نیمه‌ نهایی‌اش را انجام داد و نسبت به رقیب اسپانیایی‌اش کار سخت‌تری برای رسیدن به فینال داشت چرا که او با مرد شماره ۵ جهان یعنی استفانوس سیتسیپاس روبه‌رو بود و مصافش با او ۳ ساعت و ۵۴ دقیقه به طول انجامید و به ست پنجم کشیده شد. ستاره صرب ست‌های اول و دوم را به آسانی و با نتایج ۶ بر ۳ و ۶ بر ۲ برد اما در ست سوم ۷ بر ۵ باخت و انگیزه حریفش را برای بازگشت به بازی دو چندان کرد. 


همین اتفاق هم رخ داد و سیتسیپاس ست چهارم را آسان‌تر و با نتیجه ۶ بر ۴ برد. او اما روند خوبی که در پیش گرفته بود را نتوانست به ست پنجم برساند و در آخرین ست بازی ۶ بر یک باخت. 


با این پیروزی آمار بازی‌های جوکوویچ در سال ۲۰۲۰ به ۳۷ برد در مقابل تنها یک شکست ارتقا پیدا کرد. او در حالی این پیروزی را کسب کرد که در بازی‌ قبلی‌اش مقابل پابلو کارنیو بوستای اسپانیایی از ناحیه گردن و بازوی چپ درد داشت. 


او درباره مصافش با نادال گفت: «اوپن فرانسه خانه رافا است اما من هم سال ۲۰۱۵ در این رقابت‌ها با شکست او در مرحله یک‌چهارم نهایی قهرمان شدم. امیدوارم بهبودی‌ام را به دست آورم.
 بازی کردن مقابل نادال اینجا در رولان گاروس بزرگترین چالشی است که شما می‌توانید در تمام ورزش‌ها روی هر سطحی داشته باشید و من هم برای بردن این بازی بسیار انگیزه دارم.»

تگ ها


رافائل نادال نواک جوکوویچ تنیس تنیس