اموال هیات رئیسه فدراسیون نباید مصادره شود/ متهم ویلموتس است!

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال با بیان اینکه اموال هیات رئیسه و مهدی تاج بعد از محکومیت در پرونده ویلموتس نباید مصادره شود، گفت: الان دیگر وقت انتقاد نیست و باید این مشکل را حل کنیم!...

به گزارش مدال و به نقل از مهر، علی کفاشیان در واکنش به محکومیت ایران به پرداخت غرامت ۱۷۰ میلیارد تومانی فدراسیون فوتبال به مارک ویلموتس سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال، متهم اصلی را این مربی بلژیکی دانست!

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال با تاکید بر اینکه مخالف مصادره اموال هیات رئیسه و رئیس سابق فدراسیون است، مطرح بودن منافع جیبی و شخصی در قرارداد ویلموتس را رد کرد و گفت: فدراسیون باید تلاش کند تیم ملی به جام جهانی برود و پول ویلموتس را در بیاورد!

مشروح گفتگوی کفاشیان با برنامه «تهران ورزشی» در ادامه می آید:

* نظرتان درباره محکومیت ۱۷۰ میلیارد تومانی ایران در پرونده ویلموتس چیست؟ 

- ویلموتس اگر خوب جواب می داد و کارش ادامه داشت، مشکلی نداشتیم. خیلی از مربیان در آمدن و رفتنشان به ایران مشکلاتی ایجاد می کنند. اگر مربی کارش را می کرد و خوب جلو می رفت، الان هم مربی بود. مشکلی پیش آمد که خیلی دست فدراسیون نبود. بخشی از آن به خاطر تحریم ها و بلوکه شدن پول های ایران در آنطرف آب مربوط بود. اینها را باید مدنظر قرار داد. بدتر از آن هم این است که وقتی پول در داخل وجود دارد نمی تواند آنرا به سرمربی بدهد. فدراسیون نتوانست به خاطر تحریم، پول ها را بدهد. کارلوس کی روش با ما راه می آمد و به نحوی حل می کردیم ولی ویلموتس زیر بار نرفت. بحث دیگر قرارداد است که خیلی اهمیت دارد. وقتی برای کی روش قرارداد می بستیم، خودم تخصص نداشتم ولی با متخصص حقوقی که در دادگستری کار می کرد و زبان انگلیسی هم می دانست، چک کردیم. 

* در قرارداد ویلموتس این اتفاق حقوقی نیفتاده است؟

- حتما افتاده ولی شاید کسانی که دیده اند از نظر حقوقی مسلط نبوده اند. قراردادی که به فارسی می بندیم یک بحث است ولی در قرارداد با زبان انگلیسی، باید حتما وکلای مسلط به حقوق بین الملل باشند.

* با این تفاسیر یعنی مسئولان حقوقی فدراسیون مسلط نبوده اند؟

- با مسئله ای که الان پیش آمده مشخص است که ... نمی دانم چه استدلالی پشتش بوده است و حقوقی فدراسیون باید پاسخ بدهند. این اتفاق خیلی بدی است و فدراسیون و فوتبال را اذیت می کند و صدمه می زند. باید دست به دست هم بدهیم مشکل را حل کنیم. الان دیگر وقت انتقاد نیست! 

* خیلی دست به دست هم دادیم ولی مشکل حل نشد. به نظر می رسد بعضی ها دنبال منافع جیبی و منافع شخصی خودشان هستند.

- من این را احساس نکردم منابع جیبی یا شخصی باشد. در این مسئله، منافع جیبی کم است.

* نماینده مجلس اعلام کرده است دادگاهی تشکیل شود تا پول ویلموتس از هیات رئیسه یا روسای سابق گرفته شود. نظر شما چیست؟

- روسای سابق یعنی چه؟

* منظورم همان رئیس سابق بود.

- (باخنده) تنم لرزید گفتم نکند ما باید پول ویلموتس را بدهیم. وقتی شما یک جنسی می خرید، ممکن است خراب در بیاید. اگر خوب باشد که همه «به به و چه چه» می کنند. اینطوری نیست که خود هیات رئیسه این پول را بدهند. اول باید این قضیه را حل کنیم و با وکلای قوی تر به رای فیفا اعتراض کنیم. 

* در شرایطی که فوتبال ما فقیر است، الان ۲۰۰ میلیارد تومان را باید از کجا بیاوریم؟

- شما گفتید فوتبال فقیر است در حالی که فقیر نیست و مشخص نیست پول کجا خرج می شود. فوتبال غنی است و پول هم در آن خرج می شود و اگر خوب مدیریت بشود چه در بخش باشگاه ها ...

* اگر قوه قضاییه ورود کند و پول ویلموتس از جیب مسئولان فدراسیون پرداخت شود، نظرتان چیست؟

- مسئولان فدراسیون پولی ندارند که بدهند. من قاضی نیستم ولی با این نظر هم موافق نیستم. 

* یعنی این پول باید از جیب بیت المال پرداخت شود؟

- فوتبال خودش درآمد دارد. فدراسیون ۵ - ۶ میلیون یورو آنطرف دارد. شاید از این پول هم کم کنند. فدراسیون باید تلاش کند تیم ملی برود جام جهانی تا پولش را در بیاورد و بدهد! جوان هستند کار می کنند و پولش را می دهند.

* آقای سعادتمند مدیرعامل استقلال در آخرین صحبتش گفت ۷۵ پرونده در فیفا داشتیم که در ۷۲ پرونده شکست خوردیم. چرا این اتفاقات رخ می دهد؟

- این خیلی بد است. این یکی از بزرگترین ضعف های ما است. هر مدیری می آید از همان اول تحت تاثیر یکسری افراد قرار می گیرد.

* آیا اگر پای منافع ملی در میان بود، بازهم این اتفاق رخ می داد؟

- اینقدر هم بدبین نباشید! 

* چون منافع شخصی در میان است این اتفاقات رخ می دهد.

- نه. من به باشگاه ها ورود ندارم و خطا زیاد است چون تغییر مدیران زیاد است ولی در فدراسیون فوتبال نمی توانید سرنخی پیدا کنید. همه باید کمک کنند تا مشکل حل شود.

* همه آنقدر کمک کردند که خسته شدند.

- باید بیشتر کمک کنند!

* شستا وقتی حکم توقیف اموال فدراسیون را داد، فقط ۵ میلیون تومان در حساب فدراسیون بود. 

- بله؛ پول نیست. البته پول فدراسیون در گردش است! 

* شما موضع خود را نگفتید. آیا پول ویلموتس باید از جیب افراد سهل انگار پرداخت شود؟

- نه؛ چرا عجله می کنید.

* یعنی افرادی که سهل انگاری کرده اند، نباید تاوان پس بدهند؟

- آن یک بحث دیگر است. قاضی خودش همه چیز را می بیند. خودتان گفتید ۷۵ پرونده در فیفا بوده که ۷۲ پرونده را باخته ایم. آنها پرونده ها را علیه ایران می بینند. ما هم در بخش بین الملل ضعیف هستیم. تحریم ها هم هست.

* آیا وزارت ورزش باید بر این قرارداد نظارت می کرد؟

- نه ربطی ندارد. وقتی هم ما بودیم اجازه نمی دادیم وزارت دخالت کند.حتی وزیر وقت گفت کی روش عوض ولی گفتم چرا. اول هم گفتند کمک می کنیم که پولش را ندادند. خودمان پول را دادیم. فدراسیون فوتبال نیاز به پول ندارد. فدراسیون فوتبال اگر همین حقوقش مثل حق پخش را بدهند نیازی به کمک ندارد. ولی باید این خطا را حل و در مراجع بالاتر دفاع کنند. حقش نیست یک مربی با دو ماه اینقدر پول بگیرد.

* متهم این پرونده را چه کسی می دانید؟

- متهم ویلموتس است! مثل خیلی جاها که سر ما را می بُرند، باید بایستیم. 

* شما می خواهید هوشمندانه نگویید متهم داخلی چه کسی است.

- اگر ویلموتس خوب بود هر روز می گفتید «به به» ویلموتس تیم را به جام جهانی برد و ناز شستش! باید همه دنبال راه حل باشیم که فوتبال از این وضعیت خارج شود.

بیشتر بخوانید:

واکنش محمد بنا به ماجرای قرارداد ویلموتس

مراحل پایانی گزارش قرارداد ویلموتس در سازمان بازرسی/جای دفاع نیست

 

 

تگ ها


علی کفاشیان مارک ویلموتس مهدی تاج فدراسیون فوتبال فوتبال ایران لیگ برتر خلیج فارس فوتبال