امیدهای باشگاه ۱۰۰ ساله به صعود با امیر عابدزاده

امیر عابدزاده، دروازه بان ملی پوش ایرانی، پس از درخشش در لیگ پرتغال یک خرید عالی برای باشگاه تاریخی پونفرادینا و همچنین لیگ دسته دو اسپانیا بود....

به گزارش "ورزش سه"، امیر عابدزاده، به تازگی به تیم اسپانیایی پونفرادینا پیوسته و رسانه های اسپانیایی مقالات متعددی در جهت شناخت بیشتر او منتشر کرده اند. در ادامه مقاله که لالیگا در باره امیر عابدزاده منتشر کرده است را می خوانیم.

"پونفرادینا با جذب امیر عابدزاده، دروازه بان ملی پوش ایرانی، تقویت شده است. این دروازه بان جوان که متولد سال ۱۹۹۳ در تهران است از ماریتیمو می آید که عابدزاده با این تیم در لیگ BWIN پرتغال، بالاترین رده فوتبال پرتغال، شرکت کرده است. او اکنون با هدف مبارزه برای صعود به لالیگا رسماً عضو باشگاه آبی و سفید پونفرادینا شده است.

عابدزاده اولین قدم های خود را در فوتبال در آکادمی پرسپولیس در ایران برداشت. در جوانی او اولین جا به جایی فوتبالی خود را با رفتن به انگلستان انجام داد، جایی که مدت کوتاهی رادر تیم های برنتفورد و تاتنهام بازی کرد. اگرچه جایی که او واقعاً کار حرفه ای خود را از آانجا آغاز کرد، تیم اورنج کانتی در ایالات متحده آمریکا بود.

در سال ۲۰۱۲ او به باشگاه پرسپولیس ، یکی از باشگاه های برجسته ایران پیوست، جایی که او دو فصل را قبل از پیوستن به باشگاه راه آهن ایران در آنجا سپری کرد. در سال ۲۰۱۶ بود که سرانجام او به پرتغال رفت. عابدزاده ابتدا یک فصل را در باریرنسه گذراند و سپس با ماریتیمو قرارداد بست که پیشتر به لیگ دسته اول پرتغال صعود کرده بود. در ماریتیمو او در دو فصل گذشته به عنوان یک بازیکن ثابت بازی کرده است و آمار ۸۴ بازی رسمی و ۳۰ بازی شکست ناپذیری از خود برجای گذاشته است.

علاوه بر این عابدزاده همچنین در ایران برای تیم ملی این کشور بازی می کند. وی در جام جهانی ۲۰۱۸ عضوی از تیم کشورش بود؛ جایی که ایران به شکلی جالب با اسپانیا روبرو شد.هدایت تیم ملی ایران در آن بازی ها بر عهده کارلوس کی روش، که در سال ۲۰۰۳ مربی رئال مادرید بود، قرار داشت. امیر پا جای پای پدرش، احمد عابدزاده دروازه بان اسطوره ای فوتبال ایران که یازده سال سنگربان تیم ملی این کشور بود، گذاشته است و قصد دارد راه او را دنبال کند.

عابدزاده چگونه در پونفرادینا جا خواهد افتاد؟

امیر عابدزاده با پونفرادینا که در فصل ۱۵-۲۰۱۴ دروازه بان فعلی چلسی کپا آریزابالاگا را درون دروازه خود می دید، یک موقعیت واقعا استثنایی پیدا خواهد کرد. شایان ذکر است که باشگاه آبی و سفید در تابستان امسال با سه دروازه بان فصل گذشته خود خداحافظی کرده است: خوزه آنتونیو کارو، دروازه بان اصلی این تیم، که به صورت قرضی در پونفرادینا بازی می کرد به رئال وایادولید باز می گردد، مانو گارسیا و جانفرانکو گازانیگا. از سوی دیگر علاوه بر امیر، پونفرادینا قبلاً لوچو گارسیا را نیز به خدمت گرفته است. این دروازه بان کلمبیایی از تیم دیپورتیوو لاکرونیا آمده است، جایی که او فصل گذشته ۱۰ بازی در لیگ دسته سوم اسپانیا انجام داد. هر دو دروازه بان کار خود را از صفر شروع می کنند تا برای جلب نظر جان پرز بولو، سرمربی پونفرادینا، با هم رقابت کنند.

این مربی اهل باسک، بازیکن سابق باشگاه اتلتیک و رایو وایکانو بود که در سال ۲۰۱۸ در لیگ دسته سوم اسپانیا به پونفرادینا پیوست و در اولین سال حضور خود این تیم را به دسته دوم رساند. آنها در پایان فصل ۲۱-۲۰۲۰ در رده هشتم قرار گرفتند، بسیار نزدیک به موقعیت هایی که برای صعود به لالیگا به پلی آف می روند. هر چند پونفرادینا پس از هفت بازی اول مقام دوم جدول را به خود اختصاص داد و در کل نیمه دوم لیگ تنها یک هفته پایین تر از رده هشتم رفت. یک موفقیت بزرگ برای این باشگاه، به ویژه با در نظر گرفتن میزان رقابت در دسته دوم اسپانیا. مخصوصا که بهترین رده ای که پونفرادینا در تاریخ خود در دسته دوم اسپانیا کسب کرده، رده هفتم بوده است.

پس از دریافت ۵۰ گل در ۴۲ بازی فصل گذشته، هدف امیر عابدزاده در کوتاه مدت "بسته نگه داشتن" دروازه آبی و سفیدها خواهد بود. در میان مدت نیز گزینه صعود به مرحله پلی آف برای صعود به لالیگا به هدفی است که پیش رو است، موفقیت و نقطه عطفی که پونفرادینا با وجود ۱۰۰ سال قدمت، هرگز کسب نکرده است.

پونفرادینا یک باشگاه تاریخی در فوتبال اسپانیا

پونفرادینا تیم شاخص شهر پونفرادا و ایالت بیرزو است. این باشگاه در ۷ ژوئن ۱۹۲۲ تاسیس شد و در این فصل صدمین سال فعالیت خود را جشن می گیرد. پونفرادینا قدیمی ترین باشگاه جامعه کاستیا و لئون است.

در سطح ورزشی این تیم بخش بزرگی از دوران خود را بین دسته های سوم و چهارم فوتبال اسپانیا گذرانده است، اگرچه همیشه ازاین تیم انتظار می رفته که به دسته دوم صعود کند. در سال ۲۰۰۰ خوزه فرناندز نیتو ریاست این باشگاه را بر عهده گرفت و از آن زمان بر باشگاه نظارت دارد.

در سال ۲۰۰۶ پونفرادینا که با نام دیپورتیوو هم شناخته می شود اولین صعود خود را به لیگ دسته دو را تجربه کرد. از آن زمان به بعد این باشگاه سه صعود دیگر به دسته دوم را جشن گرفته و این فصل جدید نهمین فصل حضور آنها در دسته دوم فوتبال اسپانیا خواهد بود. در سه فصل از فصل های حضور این تیم در دسته دوم آنها برای رسیدن به مرحله پلی آف برای صعود به لالیگا تا پایان فصل جنگیدند و در دو مورد فقط یک گل با رسیدن به این هدف و صعود به لالیگا فاصله داشتند.

این تیم بازی های خانگی خود را در ورزشگاه ال تورالین انجام می دهند که در سال ۲۰۰۰ افتتاح شد و ظرفیت ۸۴۰۰ تماشاگر را دارد. اکنون همه این هواداران پونفرادینا امیر عابدزاده را به عنوان نگهبان دروازه تیم محبوبشان در اختیار خواهند داشت.

محتوای اختصاصی ورزش‌سه با همکاری رسمی لالیگا 
This Content Is Provided By LaLiga In Partnership With Varzesh۳

تگ ها


ماریتیمو امیر عابدزاده