امیدوارم وزیر ورزش را سوار بر دوچرخه ببینم

شهردار تهران گفت: امیدوارم در یکی از سه‌شنبه‌ها وزیر ورزش و جوانان را سوار بر دوچرخه ببینم....

به گزارش خبرنگار مهر، رونمایی از طرح ملی شهرهای فعال ایران (شفا) امروز یکشنبه با همت فدراسیون ورزش‌های همگانی و با حضور وزیر ورزش و جوانان، رئیس کمیته ملی المپیک، رئیس فراکسیون ورزش مجلس و جمعی از شهرداران کلانشهرها در محل وزارت ورزش و جوانان برگزار شد.

پیروز حناچی شهردار تهران در نشست طرح ملی شفا گفت: طرح شفا موضوع مهمی است و مهمتر اینکه این طرح با نگاه ایجاد مشارکت برای تحقق آن دنبال می‌شود. با همکاری شهرداری‌ها هر اقدام مشابهی می‌تواند محقق شود. بدون همکاری شهرداری‌ها، این طرح‌ یا به نتیجه کامل نمی‌رسد یا با شکست منجر می‌شود.

شهردار تهران در ادامه تأکید کرد: برای رسیدن به این طرح به چند نکته اشاره می‌کنم؛ زندگی شهرنشینی عارضه‌هایی دارد، از یکسو بر ترافیک و آلودگی که در کلانشهرها تجربه می‌کنیم و تبعات سنگینی دارد. از سوی دیگر، عدم تحرک که منجر به افزایش وزن، دیابت، فشار خون و ... می‌شود، همگی در نتیجه عدم تحرک شهروندان است.

وی افزود: در تهران وضعیت حادتر از سایر استان‌ها است و باید دید برای جلوگیری از آن چه کاری باید انجام داد. زمانی که شاهد هستیم شیوه مدیریتی منجر به افزایش آمارها شده، عقل حکم می‌کند که به عقب برگردیم.

حناچی اظهار کرد: اگر به فکر سلامت خود و شهروندان هستیم، باید مسیر را تغییر دهیم، این معادله را بر هم بزنیم و در سبک زندگی مردم تغییر ایجاد کنیم. هر چند در قانون وظیفه مستقیمی درآن دیده نشده است، بنابراین خودمان باید این کار را انجام دهیم؛ توسعه مسیرهای پیاده‌روی، تغییر روش زندگی، تحرک بیشتر و ... از جمله آنها است. ابزار این کار نیز در اختیار شهرداران قرار دارد.

شهردار تهران بیان کرد: کاری که در تهران و در برخی از شهرها در حال انجام است، توسعه مسیر دوچرخه‌سواری است که ارزان‌ترین شیوه می‌باشد؛ این یک علامت برای تغییر مسیر است. می‌خواهیم سرنوشت زندگی شهروندان را تغییر دهیم. همه می‌توانیم وارد این تبدیل جریان شویم. امیدوارم در یکی از این سه‌شنبه‌ها وزیر ورزش را سوار بر دوچرخه ببینم.

وی در پایان گفت: باید این مسئله را تبدیل به یک جریان اجتماعی کنیم. وقتی شهروندان بانشاطی داشته باشیم، به بسیاری از درمان‌ها نیاز نداریم و «شفا» در دستان خودمان است. امیدوارم این طرح تأثیر مستقیم بر زندگی شهروندان داشته باشد.

تگ ها


وزیر ورزش و جوانان سه شنبه های بدون خودرو فدراسیون ورزش همگانی پیروز حناچی