امید شیاطین: سندروم سال دوم آقای خاص

به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت: ژوزه مورینیو یکی از آن مربیان معمولی که شما فکر می‎کنید نیست ......

به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت: ژوزه مورینیو یکی از آن مربیان معمولی که شما فکر میکنید نیست. او خودش با خوشحالی این موضوع را بیان میکند که یک استثنا است و حتی بعضی پا را فراتر نهاده و او را «آقای خاص» مینامند.

او در 12 ماه اول حضورش در منچستریونایتد تاثیرات مثبتی از خود به جای گذاشت و حالا چالش پیش رو این است که از آن تاثیرات به نحو احسن استفاده کند. دلایل زیادی هم وجود دارد که باور کنیم قرار است این اتفاق بیفتد.

به عنوان موفقترین تیم تاریخ لیگ برتر انگلیس در اولدترافورد موفقیت یک اجبار است. مورینیو هم این را می‏ دانست و مربی‏گری تیم قرمزپوش را قبول کرد. این را هم میدانست که این تیم اوضاع خوبی ندارد و هواداران توقع دارند در مدت زمانی کوتاه او تیم را احیا کند. این تیم قبلا با دیوید مویز و فان گال موفق کار نکرده و به همین دلیل هم بود که هواداران شیاطین سرخ از آمدن مربیای که موفقیتش تضمین شده است و کارنامه امیدوارکنندهای دارد استقبال کردند.

شاید مورینیو آن مربی مورد علاقه همه نباشد، مخصوصا که فلسفههای فوتبالیاش هم بارها توسط افراد بسیاری مورد انتقاد قرار گرفته است، اما معمولا عادت دارد به بهترین شکل ممکن و در بهترین زمان ممکن منتقدانش را ساکت کند. یعنی با جامهایی که در زمین فوتبال کسب میکند.

شاید یورگن کلوپ و پپ گواردیولا با سر و صدای بیشتری به لیگ برتر آمده باشند، اما هر دو در فصل گذشته کار را با دستان خالی و بدون جام به پایان بردند و یک بار دیگر مورینیو ثابت کرد هرگز نباید او را نادیده گرفت، حتی زمانی که بیشتر  از همیشه مورد انتقاد قرار گرفته است. همین برای هواداران یونایتد معنی‏اش این است که تیمشان قرار است بهتر از این هم بشود.

رکوردی که مربی آنها دارد در دنیا شناخته شده است و همه میدانند که توانسته چندین قهرمانی لیگ قهرمانان و چندین قهرمانی در لیگهای محلی کسب کند. او از سال 2002 که هدایت پورتو را به عهده گرفت توانسته 8 عنوان قهرمانی کسب کند. هرکجا بوده توانسته خودش و تیمش را بالا بکشد، چه در پرتغال، چه انگلیس و چه ایتالیا و اسپانیا.

این رکوردها است که هواداران یونایتد را به رویاپردازی وادار کرده است. دلیل دیگر رویاپردازی آنها هم این است که مورینیو هرجا بوده در فصل دوم حضورش توانسته به دستاوردهایی برسد. این یعنی او درست از زمانی که هدایت یک تیم را به عهده میگیرد متوجه است که چه کارهایی باید انجام دهد.

حالا در جزیره او در فصل دوم حضورش در منچستر به دنبال کسب قهرمانی لیگ است. فصل گذشته او تیم را در جدول ردهبندی لیگ برتر به رتبه ششم رساند و با قهرمانی در یورولیگ آنها را روانه لیگ قهرمانان اروپا کرد.

البته که مورینیو برای این فصل کار سختی پیش رو دارد. مربیانی مانند آنتونیو کونته، پپ گواردیولا، یورگن کلوپ، آرسن ونگر و حتی مائوریسیو پوچتینو توانسته اند به خوبی تیمشان را تقویت کنند و همه برای رقابت آماده هستند.

شاید او به خوبی بداند که باید چه کار کند و همه تمرکزش را روی یکی از تورنمنتها به جای همه آن ها بگذارد. در واقع در شرایطی که شاید سندروم سال دوم برای خیلی ها یک ضعف به حساب بیاید، برای مورینیو به عنوان نقطه قوتش است. همین است که هواداران منچستریونایتد امیدوارند با او بتوانند از روی 13 نه چندان دوستداشتنی عبور کنند و به 14 برسند، به چهاردهمین قهرمانی در لیگ برتر انگلیس.

 

تگ ها


اخبار روز منچستر یونایتد فوتبال