امیرحسین زارع؛ یورش به طلای فوق سنگین

وزن ۱۲۵ کیلوی کشتی آزاد قهرمانی جهانی، صحنه تقابل ۳ مدعی با ۳ شرایط کاملا متفاوت است....

به گزارش "ورزش سه"، امیر حسین زارع، نماینده ۱۲۵ کیلوگرم تیم ملی کشتی ایران در مسابقات جهانی ۲۰۲۱ در اسلو نروژ است. او تابستان امسال دست به کار بزرگی زد و در سن ۲۰ سالگی برنز المپیک را به دست آورد؛ البته کشتی گیر کشورمان اگر کمی هوشیارتر و باتجربه تر بود حتی می توانست به فینال توکیو نیز راه یابد. او این بار در میدان جهانی آمده تا دوباره خود را نشان دهد. در این مطلب می خواهیم با کشتی کیر کشورمان بیشتر آشنا شویم و حریفان بالقوه او در مسابقات جهانی را مورد بررسی قرار دهیم.

۳ بزرگ ۱۲۵ کیلوی اسلو

در غیاب گیبل استیوسن، امریکایی که بعد از کسب طلای المپیک توکیو طی تصمیمی عجیب از دنیای کشتی کنار رفته و از حضورش در رقابت های WWE خبر داد طاها آکگول (ترکیه) ، جنو پتریاشویلی (گرجستان) و امیرحسین زارع (ایران) مدعیان اصلی کسب مدال طلای این وزن در اسلو هستند.


جنو پتریاشویلی (گرجستان)
۲۰۲۰: نقره المپیک
۲۰۱۷-۲۰۱۸-۲۰۱۹: طلای جهان
۲۰۱۶: برنز المپیک
۲۰۱۳-۲۰۱۵: برنز جهان
۲۰۱۶-۲۰۲۰: طلای اروپا
۲۰۱۸-۲۰۱۹: نقره اروپا
۲۰۱۳-۲۰۱۵-۲۰۱۷-۲۰۲۱: برنز اروپا


پتریاشویلی که تابستان امسال نقره المپیک را گرفت از انگیزه بالایی برخوردار است؛ او (قهرمان سه دوره جهان از ۲۰۱۹-۲۰۱۷) برای کسب طلای المپیک ۲۰۲۰ تنها چند ثانیه مقابل کشتی گیر امریکایی کم آورد و اینک به دنبال جبران است. بخت نخست قهرمانی این وزن اگرچه پیش از این مقابل آکگول و زارع شکست خورده اما همچنان حریفی خطرناک برای مدعیان این وزن به شمار می رود. دارنده دو مدال المپیک (برنز و نقره) و ۵ مدال جهانی (۳ طلا و ۲ برنز) در سن ۲۷ سالگی می خواهد چهارمین طلای جهان را به نام خود ثبت کند.


طاها آکگول (ترکیه)
۲۰۱۶: طلای المپیک
۲۰۲۰: برنز المپیک
۲۰۱۴-۲۰۱۵: طلای جهان
۲۰۱۷-۲۰۱۹: نقره جهان
۲۰۱۳: برنز جهان
۸ طلای اروپا (آخرین مدال سال ۲۰۲۱)


بعد از شکست سنگین ۸ بر صفر مقابل کشتی گیر امریکایی در المپیک ۲۰۲۰ برخی معتقدند که کشتی آکگول به پایان رسیده اما او هنوز یکی از بهترین های جهان است. او از سال ۲۰۱۴-۲۰۱۶ ، بهترین کشتی گیر وزن ۱۲۵ کیلوگرم جهان بود و از آن دوره تا الان فقط کمی دچار افت شده است. او رقیبی جدی برای پتریاشویلی به شمار می رود و در مسابقات قهرمانی جهان موفق شد این کشتی گیر را با حساب ۶ بر یک شکست دهد. دارنده یک طلا و یک برنز المپیک، ۲ طلا، ۲ نقره و یک برنز حهان و ۸ طلای اروپا یک رقیب جدید هم دارد؛ او امیرحسین زارع از ایران است که در المپیک ۲۰۲۰ نشان داد پدیده جدید وزن ۱۲۵ کیلوگرم است.


امیرحسین زارع (ایران)
۲۰۲۰: برنز المپیک
۲۰۱۹: طلای زیر ۲۳ سال جهان
۲۰۱۹: نقره جوانان جهان
۲۰۱۸: نقره نوجوانان جهان
۲۰۱۸: طلای دانش آموزان جهان


زارع تنها ۲۰ سال دارد و این پتانسیل را دارد که تا مدت ها بهترین سنگین وزن جهان باشد. البته او برای شروع این مسیر هیجان انگیز باید افسانه آکگول و پتریاشویلی را فتح کند. کشتی گیر جوان ایرانی از نوامبر ۲۰۱۹ بر پتریاشویلی پیروز شد اما نتوانست او را در صحنه المپیک شکست دهد. زارع و پتریاشویلی در نیمه نهایی المپیک توکیو به مصاف هم رفتند؛ کشتی گیر ایرانی در وقت اول نمایش قدرتمندانه ای داشت و ۳-۰ پیش افتاد. با این حال ، حملات بی امان پتریاشویلی سرانجام مقاومت زارع را در هم شکست و کشتی گیر گرجی با نتیجه ۶ بر ۳ به پیروزی رسید. کشتی گیر ایرانی با کسب برنز المپیک در ۲۰ سالگی وارد یک دنیای بزرگ شد و اینک برای تبدیل شدن به شماره یک وزن خود به ۶ دقیقه کشتی کامل و بی نقص نیاز دارد تا بتواند از دو قهرمان دیگر این وزن رد شده و طلای جهان را مال خود کند.


شگفتی سازان احتمالی ۱۲۵ کیلو


پس از ۳ نفر برتر این وزن ، گروهی دیگر از کشتی گیران هم هستند که شانس کسب مدال در اسلو را دارند. نیک گویازدوکسی (امریکا)، مونختور (مغولستان)، خرامیانکو (بلغارستان)، خزریف (روسیه و باران (لهستان) نفراتی هستند که می توانند در این وزن به مدال دست پیدا کنند. اگرچه این ورزشکاران در مسابقات جهانی اخیر مدالی کسب نکردند اما نشانه هایی از پتانسل کسب مدال در آنها دیده می شود. خرامیانکو ۴ مدال جهانی در رده های سنی دارد. مونختور با پیروزی مقابل خرامیانکو و کودینوویچ و شکست برابر استیوسون و آکگول در المپیک پنجم شد. در مسابقات جهانی احتمال رخ دادن هر اتفاقی وجود دارد و به نظر می رسد اگر شگفتی قرار باشد رخ بدهد توسط این چند نفر خواهد بود.

پیش بینی:


بعد از گیبل استیسون، جنو پتریاشویلی بهترین کشتی گیر ۱۲۵ کیلوگرمی جهان در توکیو  بود. شکست تلخ در فینال توکیو انگیزه بالایی به این کشتی گیر داده تا در مسابقات جهانی برای جبران وارد تشک شود. او با حملات سریع و استقامت قابل توجهی که دارد مهار خود را به غیر ممکن میل داده و زارع و آکگل به عنوان شانس های بعدی طلای این وزن باید حسابی تلاش کنند. با توجه به شرایط موجود و بدون در نظر گرفتن شرایط قرعه کشی امیر زارع از ایران می تواند تا دیدار پایانی این وزن هم پیش برود و آنجاست با قاطعیت می شود در مورد تاجگذاری نفر یک جدید این وزن صحبت کرد. با توجه به افت محسوس آکگل نسبت به سال های گذشته فینال زارع – پتریاشویلی بسیار محتمل به نظر می رسد؛ البته اگر تا پیش از این مسابقه به هم نخورند.

تگ ها


کشتی