امیری زمین سبز را سرخ کرد (عکس)

نمایش خیره کننده امیری در نیمه دوم نبرد با لبنان سبب شد تا اسکوچیچ با استفاده دوباره از او در دفاع چپ توانایی‌های هجومی و قدرت دوندگی کم‌نظیرش را محدود نکند....

به گزارش "ورزش سه"، دیدار ایران برابر لبنان گره خورده بود و در حال مشاهده آخرین دقایق اولین شکست دراگان اسکوچیچ با تیم ملی ایران بودیم که وحید امیری با پاسی که به قلب خط دفاعی قرمزپوشان لبنانی ارسال کرد، موجب شد تا دفاع آنها اشتباه کند و سردار آزمون که با دروازه‌بان تک تک شده بود، گل تساوی را به ثمر رساند. این پایان کار نبود و چند دقیقه بعد، نفوذ امیری از سمت راست خط دفاعی لبنان و یک و دوی خوبی که با علی قلی‌‎زاده داشت، با پاس در عرض و رو به عقب او همراه شد که در مرحله اول ضربه آزمون پس از برخورد به مدافعین تیم حریف برگشت داده شد، ولی احمد نوراللهی کمی آنطرف‌تر حضور داشت و با شوت دقیقی که زد، سه امتیاز حیاتی دیدار برابر لبنان را که در ورزشگاه صیدا با چمن نامناسب برگزار شد را به حساب شاگردان اسکوچیچ واریز کرد.


همین نمایش سبب شد تا اسکوچیچ تصمیم دیگری برای وحید امیری بگیرد و این بازیکن که در نیمه اول دیدار برابر لبنان در دفاع چپ بازی کرده بود و در نیمه دوم با حضورش در پشت مهاجمین و وینگر چپ نتیجه بازی را تعیین کرده بود، در دیدار برابر سوریه از ابتدا در پست وینگر چپ مورد استفاده قرار گرفت. با این تغییر امیری برخلاف بازی برابر لبنان، برای اینکه بار دیگر نتیجه بازی را تحت تاثیر حضور خودش قرار بدهد، خیلی زمان نیاز نداشت و روی یک ضدحمله با پاس دقیقی که با بغل پای چپ پشت سر دو مدافع میانی سوریه برای آزمون فراهم کرد، زمینه‌ساز گل برتری ایران شد؛ گلی که در مصاف با تیم‌هایی که با قصد دفاع وارد زمین می‌شوند، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و با بیرون کشیدن حریف از لاک دفاعی، به بازی روان تیم در دقایق باقی مانده کمک می‌کند.


گل اول ایران در دقیقه ۳۳ به ثمر رسید، اما ۱۰ دقیقه نشده بود که امیری با ارسالی که از سمت راست خط دفاعی سوریه انجام داد، زمینه ساز گل دوم بازی شد؛ در این صحنه ابتدا مانینگ نتوانست پنالتی تشخیص بدهد، اما فریادهای امیری که اعتقاد به خطای دست سوما داشت، برای ما تقریبا محرز کرده بود که احتمالا پنالتی‌ای در کار خواهد بود و همین هم شد، تا حاج صفی در صد و هفدهمین بازی ملی، پشت ضربه پنالتی قرار بگیرد و هشتمین گلش را با شوتی به سمت راست دروازه‌بان به ثمر برساند.

ستاره این روزهای فوتبال ایران در مقابل سوریه یکبار دیگر قدرت دوندگی خود را به نمایش گذاشت و همانطور که در نقشه حرکتی او مشخص است، در بخش‌های مختلف زمین حاضر بود تا اینطور در فضای مجازی عملکرد درخشان او مورد توجه کاربران قرار بگیرد.


طی روزهای اخیر و پس از پیروزی حیاتی تیم ملی برابر لبنان، تمجیدهای زیادی در رسانه‌های مختلف و فضای مجازی درباره نقش امیری در این پیروزی دیدیم و شنیدیم، ولی این تعریف‌ها از پسری که پله پله ولی خیر دیر به فوتبال ایران معرفی شد، موجب نشد تا او در دیدار برابر سوریه در باد عملکرد خیره کننده بازی قبلی بماند و در ششمین بازی مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی نیز علی‌رغم اینکه سردار آزمون بهترین بازیکن بازی لقب گرفت، می‌توان او را کلیدی‌‍ترین مهره در تعیین نتیجه بازی قلمداد کرد.

تگ ها


تیم ملی ایران فوتبال ایران وحید امیری لیگ برتر خلیج فارس فوتبال