امیر علی اکبری: بهترین مبارزه من را خواهید دید

امیر علیاکبری چهره سرشناس MMA به خبرورزشی گفت: برای بهترین مبارزه میروم و میخواهم بهترین پیروزی را بگیرم ......

امیر علی‌اکبری چهره سرشناس MMA به خبرورزشی گفت: برای بهترین مبارزه می‌روم و می‌خواهم بهترین پیروزی را بگیرم.
خبرورزشی/فتح‌الله فتحی؛ امیر علی‌اکبری چهره سرشناس MMA دنیا ۱۷ شهریور در سرزمین تزار‌ها برای دومین مبارزه روی رینگ می‌رود. او که حالا با سازمان ACB روسیه قرارداد دارد، شنبه آینده مقابل دنیل اوملیانجوک لهستانی قرار می‌گیرد؛ معروف به خرس لهستانی فایتری شکست‌ناپذیر که تا به حال هیچ حریفی ناک‌اوتش نکرده. او هم مثل علی‌اکبری سال ۲۰۱۸ و ACB باکو برای اولین بار پا به قفس گذاشته است. قهرمان MMA، اما برای این مسابقه تمرینات سخت و فشرده‌ای داشته و چند هفته‌ای هم در کمپ سوئد و تایلند با فایتر‌های مطرح تمرین کرده. تمرین کرده تا برای مبارزه با خرس لهستانی آماده شود. مبارزه‌ای که سنگ محک او برای ACB است. امیر علی‌اکبری قبل از سفر به روسیه همراه مربی اش، علیرضا استکی سری به خبرورزشی زد و همه سؤالات ما را جواب داد.
* چرا از رایزین جدا شدی؟
دلیل خاصی نداشت، مبارزه در ACB رنکینگ بالایی در دنیا دارد و فایتر‌های خیلی قوی در آن هستند، البته پیشنهاد مالی سازمان ACB چشمگیر‌تر بود، من هم برای پیشرفت به ACB رفتم، چون پلی است برای رسیدن به UFC.
* برای فصل جدید چقدر قرارداد داری؟
قراردادم سکرت است، دوره قبلی درباره قراردادم حرف زدم که خیلی حاشیه‌ساز شد، فعلاً برای چهار بازی به توافق رسیده‌ایم و هرکس به اندازه زحمتی که می‌کشد پول می‌گیرد. اگر بتوانم قهرمان شوم، شرایط فرق می‌کند و قراردادم تمدید می‌شود.
* برای تیم جدید چند بازی انجام می‌دهی؟
اولین بازی برای سازمان ACB را فروردین با دنیس اسمولدارف حریفی از استونی انجام دادم که پیروز شدم و طبق برنامه قرار است دومین بازی را ۱۷ شهریور در روسیه با دنیل اُملیانجوک لهستانی داشته باشم. بعد زمان و مکان بازی سوم مشخص می‌شود.
* برای مسابقه آماده هستی؟
برای بهترین مبارزه می‌روم و می‌خواهم بهترین پیروزی را بگیرم، چون در این مدت با زحمت زیاد، سختی‌های تمرین را تحمل کرده‌ام. نسبت به بازی اول خیلی تمرین کرده‌ام، چون می‌خواستم برای رؤیارویی با حریف لهستانی کاملاً آماده باشم.
* حریفت را می‌شناسی؟
فیلم بازی‌های او را دیده‌ام و روی شگرد‌ها و گارد‌هایش کار کرده‌ام. فایتر لهستانی چپ گارد است و مبارزه با این فایتر‌ها مشکلات خاص خودش را دارد. او ۵ سال در UFC مبارزه کرده و به تازگی وارد ACB شده و شرایطش مثل خودم است و در اولین مبارزه‌اش در ACB با ناک‌اوت برده و دومین مبارزه اش هم با من است. امیدوارم در مبارزه با اوملیانجوک دومین پیروزی‌ام در ACB ثبت کنم.
امیر پنجه در پنجه خرس لهستانی!
* فکر می‌کنی برنده بازی علی‌اکبری و حریف لهستانی چه کسی باشد؟
قطعاً، چون در هیچ مسابقه‌ای به کمتر از برد فکر نکرده‌ام، برای پیروزی می‌روم و خیلی زحمت کشیده‌ام به همین دلیل تلاشم را به کار می‌گیرم، اما باقی آن دست خداست.
* برای شکست حریف لهستانی برنامه خاصی داری؟
بازی با حریف لهستانی با بازی‌های قبلی کاملاً فرق می‌کند، حریفم چپ گارد است و برای اینکه بتوانم او را شکست دهم در پنج ماه اخیر تمرینات فشرده‌تر کرده‌ام و نحوه گاردگیری‌ام را تغییر داده‌ام.
* مشکل حریف تمرینی نداشتی؟
مشکل حریف تمرینی که دارم، به همین خاطر دو اردوی ۱۰ روزه در سوئد و تایلند داشتم، اما تمرینات اصلی را در ایران انجام دادم. در دو، سه هفته آخر چند نفر از فایتر‌های خوب MMA به تمریناتم آمدند و مشکل حریف تمرینی تا حدودی برطرف شد.
* برای تمرینات تخصصی به تایلند رفته بودی، اما تمرینات را نیمه‌کاره رها کردی.
شرایط در اردوی تایلند آن‌طور که می‌خواستم پیش نرفت و حریف تمرینی خوب هم نداشتم، با اینکه نزدیک مبارزه دومم در ACB بود، ریسک نکردم و به ایران برگشتم تا تمریناتم را در تهران انجام دهم وآماده مقابل فایتر لهستانی قرار بگیرم.
* روی کدام بخش بیشتر کار کردی؟
بیشتر روی دست‌هایم کار کردم. در این مدت که از تایلند برگشتم به کمک علیرضا استکی فنون بوکس را بیشتر تقویت کردم و تمرینات بدنسازی را هم انجام دادم.
* این بار از کری‌خوانی خبری نیست؟
نه در این دوره کری‌خوانی نبود. واخائف قهرمان سنگین‌وزن روسیه از حالا و قبل از شروع مبارزه اش با من کری‌خوانی می‌کند. این مسابقه یک جورایی پلی است برای رسیدن به آن، به احتمال زیاد یکی از رقبای بعدی‌ام همین واخائف روسی است که برای شکستش برنامه دارم.
* چرا در مبارزات از سربند استفاده می‌کنی؟
به خاطر ارادتی که به امیرمؤمنان حضرت علی (ع) دارم و مددی که از ایشان می‌گیرم، در مسابقه شنبه هم با ذکر مولاعلی و پیشانی بند حیدر کرار به مصاف حریفم می‌روم.
امیر پنجه در پنجه خرس لهستانی!
* اخبار کشتی را پیگیری می‌کنی؟
بازی‌های کشتی‌گیران ایرانی را در بازی‌های آسیایی دنبال می‌کردم.
* عملکرد کشتی‌گیران در جاکارتا چطور بود؟
خوشبختانه عملکرد بچه‌های کشتی آزاد و فرنگی در جاکارتا خوب بود و بچه‌ها پنج مدال طلا گرفتند که من به همه آن‌ها تبریک می‌گویم.
* قرار بود کمپ تمرینی MMA در ایران راه‌اندازی کنی، به کجا رسید؟
راه‌اندازی کمپ تمرینی هزینه سنگینی دارد که با گرانی حالا از عهده من خارج است. یا باید اسپانسر قوی پیدا شود، یا وزارت ورزش ورود و این کمپ را راه‌اندازی کند. البته ما در حد توان کمپ کوچکی را راه‌اندازی کرده‌ایم که فکر می‌کنم یک کمپ نرمال در آسیاست که علیرضا استکی، خودم و تعدادی از فایتر‌های خوب و کاربلد به آنجا می‌آیند و تمرین می‌کنند.
* علاقه‌مندان علی‌اکبری چطور می‌توانند مبارزه با حریف لهستانی را به صورت زنده ببینند؟
یک شبکه اینترنتی مربوط به مسابقات است که علاقه‌مندان با پرداخت سه دلار می‌توانند بازی را مستقیم و زنده تماشا کنند. البته این شبکه اینترنتی قبلاً رایگان بود، اما مدتی است پولی شده ولی ما برای اینکه علاقه‌مندان به MMA بتوانند بازی شنبه را مستقیم تماشا کنند سعی می‌کنیم با امکاناتی که در دنیای مجازی از جمله اینستاگرام داریم مسابقات را پخش کنیم. به محض رسیدن به روسیه آدرس را به علاقه‌مندان می‌دهیم.
* اوقات فراغت هم داری؟
خیلی وقت آزاد ندارم، روزانه در دو نوبت تمرین می‌کنیم و نهایت یک فیلم تماشا کنم. می‌ماند جمعه‌ها که تمرینات تعطیل است، سری به خانواده بزنم، دوستان را ببینم و هرازگاهی به تیراندازی می‌روم.
* مقصد بعدی علی‌اکبری کجاست؟
فعلاً تمام تمرکزم روی ACB است، چون یک سازمان خیلی بزرگ است، اما قطعاً مقصد بعدی من UFC است و برای رسیدن به آن تلاش می‌کنم.
* چه جایگاهی در رنکینگ جهانی داری؟
هم‌اکنون در رنکینگ ۲۳ جهانی هستم، اما با هر برد جایگاهم در رنکینگ ارتقا پیدا می‌کند.
* توصیه‌ای برای آن‌هایی که می‌خواهند وارد MMA شوند داری؟
متأسفانه برای بعضی از جوانان بد جا افتاده. آن‌هایی که وارد این رشته می‌شوند فکر می‌کنند وقتی پای‌شان را روی رینگ می‌گذارند، همان اول پول می‌گیرند. در صورتی که اصلاً از این خبر‌ها نیست. آن‌ها باید سال‌ها تمرین کنند و در رشته‌های ترکیبی مثل کشتی، جوجیتسو، کیک‌بوکسینگ و... تبحر پیدا کنند و بعد به فکر مبارزه باشند.
در ادامه علیرضا استکی مربی اختصاصی علی‌اکبری به سؤالات خبرنگار خبرورزشی جواب می‌دهد‌
امیر پنجه در پنجه خرس لهستانی!
بعضی وقت‌ها کم می‌آورم!
استکی‌: امیر آماده آماده است
* تمرینات چطور پیش می‌رود؟
نزدیک یک سال است منظم تمرین می‌کند. در واقع هشت اردوی آخر تمرینات را با شدت انجام داد، یعنی کاری کردیم که هر وقت امیر بخواهد می‌تواند مسابقه بدهد.
* امیر را چقدر آماده می‌بینی؟
او برای مبارزه با حریف لهستانی کاملاً آماده است، البته بیش از هر چیز باید روحیه اش آماده باشد که خوشبختانه با تمرینات و انگیزه‌ای که برای رویارویی با حریفش دارد آماده آماده است. امیر آن‌قدر خوب و با جدیت تمرین می‌کند که بعضی وقت‌ها من کم می‌آورم و می‌گویم امیر تمرین بس است.
* وزن‌کشی چه روزی انجام می‌شود؟
وزن‌کشی جمعه است و امیر شنبه برای رویارویی با حریف لهستانی روی رینگ می‌رود.
* اخبار بوکس را دنبال می‌کنی؟
تا اندازه‌ای که از کم و کیف این رشته باخبر باشم پیگیری می‌کنم.
* عملکرد بوکس در بازی‌های آسیایی چطور بود؟
با تدارکات خوبی که نسبت به دوره‌های قبل داشتند، عملکرد بوکسور‌ها در جاکارتا خوب نبود، ان‌شاءا... بعد از بازی امیر به طور مفصل درباره آن صحبت می‌کنم.
* ظاهراً از بوکس آماتور فاصله گرفته‌ای؟
از بوکس فاصله نگرفته‌ام، اما حالا شرایطی به وجود آمده که باید به امیر کمک کنم. تا زمانی که اطمینان داشته باشم کمک‌هایم برای امیر مؤثر است، ادامه می‌دهم، اما اگر احساس کنم چیز دیگری برای یاد دادن ندارم، کنار می‌کشم و شخصاً به او می‌گویم که برود سراغ مربی خارجی.
* برای آمادگی امیر چند اردو پیش‌بینی کرده‌ای؟
نزدیک مسابقات امیر که می‌شود ۹ جلسه تمرین در دستور کار داریم که ۶ مرحله صبح‌ها و سه مرحله بعدازظهر‌ها، اما در دوران مقدماتی ۶ مرحله فقط صبح‌ها تمرین می‌کنیم.
* کوچینگ امیر مقابل حریف لهستانی با چه کسی است؟
برای کوچ همراه امیر به روسیه می‌روم، امیدوارم بتوانم در روسیه به او کمک کنم و او برنده باشد.

تگ ها


رزمی امیر علی اکبری هنرهای رزمی ترکیبی