Banner

انتخابی المپیک 2020، مهم‌ترین رقابت امسال والیبال

رقابت‌های والیبال انتخابی المپیک 2020 توکیو، به‌عنوان مهم‌ترین مسابقات والیبالی امسال، از جمعه در شش کشور دنیا آغاز می‌شود....

به گزارش مدال، رقابت‌های والیبال انتخابی المپیک در حالی از روز جمعه در شش کشور دنیا آغاز می‌شود که تیم‌هایی نظیر روسیه و لهستان که با تیم دوم خود نتیجه خوبی هم در لیگ ملت‌ها گرفتند، با اضافه کردن ستاره‌ها و تقویت راهی این تورنمنت خواهند شد.
رقابت‌هایی که قرار است شش سهمیه والیبال المپیک 2020 را مشخص و پنج سهمیه دیگر را به رقابت‌های درون قاره‌ای بسپارد.تیم ایران هم در این تورنمنت و در گروه پنج با تیم‌های روسیه، کوبا و مکزیک همگروه است. گروهی که مانند پنج گروه دیگر در نهایت تیم برترش به طور مستقیم راهی المپیک سال آینده در ژاپن می‌شود و باقی تیم‌ها باید برای کسب سهمیه، قهرمان رقابت انتخابی قاره خودشان بشوند.تیم ملی ایران جمعه در سن‌پترزبورگ در اولین نبرد به مصاف روسیه می‌رود.
 
مهم‌ترین رقابت سال
این تورنمنت در ظاهر کوچک که تنها سه بازی برای هر یک از تیم‌ها دارد، مهم‌ترین تورنمنت سال برای قدرت‌های برتر والیبال دنیاست. جایی که ساده‌ترین راه برای کسب سهمیه المپیک به حساب می‌آید و نیاز نیست برای رسیدن به جواز حضور در توکیو، یک جین بازی کرد و همه را هم شکست داد. به همین خاطر هم برخی مربیان در طول لیگ ملت‌های والیبال، اعلام کردند که هدف اصلی‌شان همین رقابت‌های انتخابی است و برای داشتن اوج آمادگی در این رقابت‌ها برنامه ریزی کرده‌اند.
به این ترتیب در سالی که لیگ ملت‌ها و حتی جام جهانی حضور دارد، این رقابت‌ها بیشترین اهمیت را برای تیم‌های مدعی کسب سهمیه داشته و دارد.
نتیجه تصمیم مربیان تیم‌هایی که چنین رویکردی داشتند، این شد که تیم‌هایی نظیر لهستان، روسیه، ایتالیا و حتی تا حدودی فرانسه با تیم‌های دوم خود و ترکیبی جوان شده به لیگ ملت‌های 2019 آمدند و ستاره‌های‌شان را برای انتخابی المپیک توکیو، آماده نگه داشتند.
برای والیبال ایران اما اینطور نبود. ترتیب اهمیت ماجرا انگار برعکس بود. تیم ما با کامل‌ترین شکل خود و استفاده بیش از اندازه از ستاره‌هایش در لیگ ملت‌ها به میدان رفت و در نهایت حتی به جمع چهار تیم برتر هم نرسید. حالا هم با همان تیم راهی رقابت‌های انتخابی المپیک توکیو خواهد شد.
 
تقویت تیم‌های اول و سوم لیگ ملت‌ها
روسیه و لهستان در لیگ ملت‌ها بیشترین تغییر را در ترکیب خود داشتند. دو تیمی که با ترکیبی کاملا متفاوت و جوان شده به میدان رفتند و این تورنمنت طولانی را مکانی برای محک زدن و حتی ساختن تیمی جدید قرار داده بودند. در نهایت هم هر دو تیم بسیار فراتر از حد انتظار دنیای والیبال و حتی خودشان ظاهر شدند و در نهایت روسیه با شکست آمریکای میزبان قهرمان شد و لهستان با غلبه بر برزیل پر ستاره در جایگاه سوم قرار گرفت.
به این ترتیب پروژه تغییر نسل سامولوف و هنین، سرمربیان روسیه و لهستان از هدف‌گذاری خودشان هم موفق‌تر عمل کرد و باعث شد تا هر دو، بدنه اصلی تیم‌شان در انتخابی المپیک 2020 را هم به همین بازیکنان بسپارند و البته با چند ستاره  تأثیرگذار تقویت‌شان کنند.
 
لشکر تزارها با موزرسکی و میخایلوف
تنها تیمی که ترکیبش در رقابت‌های انتخابی اهمیت زیادی برای ما دارد، روسیه است. تیمی که همگروه تیم ایران است و به نوعی رقابت اصلی بر سر کسب سهمیه، بین این دو تیم خواهد بود. سرمربی روس‌ها با توجه به عملکرد فوق‌العاده تیمش در لیگ ملت‌ها، بدنه اصلی تیم را از همان بازیکنان انتخاب کرده اما چند چهره تاثیرگذار و ستاره باتجربه را هم به این تیم اضافه کرده تا از نتیجه گرفتن آن مطمئن باشد.
روسیه‌ای که در ارومیه به راحتی به ایران باخت، در دو هفته آتی لیگ ملت‌ها آنقدر آماده‌تر شد و به بلوغ رسید که در نهایت آمریکای پرستاره را در خانه حریف شکست داد و به قهرمانی رسید. حالا آن تیم فوق‌العاده با سه بازیکن بزرگ و تأثیرگذار دیگر تقویت شده است.
سامولوف در پست پاسور، بازیکن قدیمی و باتجربه خود یعنی بوتکو را به تیم اضافه کرده تا در بازیسازی و چرخش توپ مشکلی نداشته باشد. برای پشت خط‌زن که شاید ضعیف‌ترین پست تیمش بود، میخایلوف افسانه‌ای را فرا خوانده و سومین برگ برنده او هم موزرسکی 2 متر و 18 سانتیمتری است. بازیکنی که تقریبا همه او را در دنیای والیبال می‌شناسند و یکی از غول‌های این رشته به حساب می‌آید.
او همچنین یک سرعتی‌زن دیگر هم به تیمش اضافه کرده تا در این پست که یکی از نقاط قوت ایران به حساب می‌آید، دچار مشکل نشود.


ترکیب روسیه در انتخابی المپیک 2020:
پاسور: بوتکو، کوبزار
قطر پاسور: میخایلوف، پولتائف
دفاع‌وسط: موزرسکی، وولویچ، کوراکائف، یاکوالف
قدرتی‌زن: وولکوف، ورونکوف، سیمیشف، کلیوکا
لیبرو: گلوبف، مارتینیوک


لهستان با کوبیاک و لئون
یکی از پیروزی‌های پر سر و صدای ایران در لیگ ملت‌های 2019 برابر لهستان به دست آمد. برد دشواری که در ارومیه و با حمایت شش هزار تماشاگر به آن رسیدیم و سرمربی تیم ملی هم پس از بازی اعلام کرد که قهرمان جهان را شکست داده. همان روزها هم در مطلبی نوشتیم که لهستان حاضر در ارومیه، نشان چندانی از قهرمان جهان ندارد. با این حال حتی همان تیم هم پس از آماده‌تر شدن و با تجربه‌تر شدن در ادامه لیگ ملت‌ها، در مرحله نهایی به سادگی ایران را با نتیجه 3 بر 1 شکست داد و با دوبار غلبه بر برزیل، نهایتا سوم شد.
حالا لهستانی‌ها که از ابتدا گفته بودند بازی‌های انتخابی المپیک برایشان مهم‌ترین تورنمنت است، برای حضور در این رقابت‌ها، ستاره‌های خود را به ترکیب باز گردانده‌اند. هنین اگرچه کورک نامدار را به دلیل مصدومیت در اختیار ندارد اما سه ستاره مهم و اصلی خود را به ترکیب اضافه کرده. لئون کوبایی الاصل بالاخره جواز بازی برای لهستان را پیدا کرده و حالا به همراه کوبیاک، یکی از بهترین زوج‌های دریافت کننده در دنیا را تشکیل داده است. درژیزگا هم که به‌عنوان پاسور اصلی یک بار دیگر برای لهستان به میدان خواهد رفت. کونارسکی و نواکوفسکی هم دیگر ستاره‌های لهستان هستند که در لیگ ملت‌ها برابر ایران به میدان نرفتند اما در انتخابی المپیک 2020 به تیم هنین اضافه شده‌اند.
این یعنی تقویت تیم سوم لیگ ملت‌ها با پنج بازیکن. بازیکنانی که همه باتجربه و باکیفیت‌اند و هرکدام به تنهایی توانایی تغییر شرایط بازی را دارند.


ترکیب لهستان در انتخابی المپیک 2020:
پاسورها: فابیان دژیزگا، گژگوش لوماچ
پشت خط زن‌ها: داوید کونارسکی، ماچی موزای
قدرتی زن‌ها: ویلفردو لئون، میخال کوبیاک، آرتور شالپوک، بارتوش کولک، الکساندر شیوکا
سرعتی‌زن‌ها: پیوتر نواکوفسکی، متئوش بینیک، کارول کلوس
لیبروها: پاول زاتورسکی، دامیان وویتاشک
 
 ترکیب بدون تغییر ایران؟
 در شرایطی که روسیه به‌عنوان حریف مستقیم ایران، پس از قهرمانی در لیگ ملت‌ها، تیمش را با چهار بازیکن باتجربه و به معنای واقعی کلمه ستاره تقویت کرده، تیم ایران با همان ترکیب لیگ ملت‌ها راهی روسیه خواهد شد تا در تورنمنت انتخابی المپیک شرکت کند. لیست نهایی تیم ملی هنوز اعلام نشده اما 90 درصد ترکیب نهایی قطعاً منطبق با ترکیب لیگ ملت‌هاست و تنها این امکان وجود دارد که شهرام محمودی به‌عنوان یکی از پشت خط زن‌ها به تیم اضافه شود.
به این ترتیب تیم ایران با خستگی لیگ ملت‌ها و البته بدون رقابت تدارکاتی راهی روسیه خواهد شد تا از روز جمعه، رقابت خود در اولین مرحله رقابت‌های انتخابی المپیک 2020 را آغاز کند.

بیشتر بخوانید:

برنامه کامل بازی‌های ایران در انتخابی المپیک ۲۰۲۰ توکیو

 

 

تگ ها


تیم ملی والیبال ایران انتخابی المپیک والیبال انتخابی المپیک والیبال ۲۰۲۰ والیبال