انتظار شفافیت در پرسپولیس/ 45میلیارد چه شد؟

مهدی امیرپور یاداشت به گزارش مدال ......

مهدی امیرپور یاداشت

به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت- پس از چند روز قهر و غیبت و استعفای صوری و تهدید به کناره گیری، حالا اتفاقاتی افتاده که  امیدواریم علی اکبر طاهری سرپرست  باشگاهِ موفق  پرسپولیس بماند. ملاقات با وزیر نشانه مثبتی بود تا نگرانی ها برطرف شود و تماشاگران پرسپولیس به فصل بعدی تیم امیدوارتر شوند. اما در پشت پرده اتفاقات افتاده از حالا کار را برای علی اکبرطاهری سخت تر کردهاما چرا ما از الان فصل سختی را برای علی اکبرطاهری پیش بینی می کنیم؟

طاهری در دو سال گذشته همیشه حامیِ حقوقی و معنوی سامانه هواداری تیم بود و حتا چندباری هم با حضور در برنامه های زنده تلویزیونی هواداران به عضویت در این سامانه ترغیب کرد. این حمایت ویژه بود که باعث شد در بازه های زمانی خاصی اعضای سامانه هواداری به یک میلیون نفر هم برسد. اما مدیر پرسپولیس که ذره به ذره از اعتبار باشگاه برای سامانه هواداری باشگاه خرج کرده بود، در روزهای شیرین پس از قهرمانی کام همه را تلخ کرد. بحث بدهی 21 میلیاردی سامانه به باشگاه پرسپولیس در حد شایعات در گوشی در رسانه های نزدیک به مدیر پرسپولیس منتشر شد تا هوادارانی که روزانه 200 تومان به تیم شان کمک می کردند، از شنیدن رقم بدهی 21 میلیاردی شوکه شوند. آنها به دنبال جواب این سوال بودند که اگر این 21 میلیارد به پرسپولیس پرداخت نشده، پس کجاست؟ این بحث به قدری هیجان زده  به رسانه ها کشیده شد که واکنش هیجانی تماشاگران برای تحریم سامانه را به همراه داشت، اما شگفت انگیز بود که باشگاه پرسپولیس با انتشار بیانیه ای از تماشاگران خواست«عضو سامانه بمانید

رفتار دوگانه مدیر محبوب پرسپولیس از آن روز برای تماشاگران پرسپولیس جای سوال باقی گذاشتاگر او به قدری با مدیران 3090 اختلاف داشت که کار را به قهر  چندروزه و استعفای صوری کشانده بود، چرا همزمان در بیانیه ای از تماشاگران خواسته بودند، عضویت در سامانه را لغو نکنند؟ او که هر بار به صورت غیررسمی از بدهی چندمیلیاردتومانی 3090 به پرسپولیس حرف می زد، چرا هیچ وقت به جای نوشتن از بدهی ها، ارقام دریافتی از سامانه هواداری را منتشر نمی کرد؟ طاهری که  در دو فصل گذشته ریز رقم قرارداد بازیکنانش را به سازمان لیگ تقدیم می کرد، چرا تمایلی به انتشار رقم دقیق درآمدهایش از 3090 نداشت؟

ابهامات زیاد در کنار فضای نامعلومی که برای مدیریت باشگاه پرسپولیس وجود داشت، باعث شد بالاخره اسناد رسمی پرداخت های سامانه 3090 به پرسپولیس منتشر شود. اسنادی که برای اولین بار در آی اسپورت منتشر شد و قابل پیش بینی بود که مدیران پرسپولیس هیچ تمایلی به انتشار آن در رسانه ها نداشتند.

بر اساس اسناد، پرسپولیس از روز ابتدایی همکاری با سامانه 3090 تا الان 45 میلیارد و 700 میلیون تومان دریافت کرده. رقمی که انتشار آن، داستان اختلاف قهرمان ایران و سامانه هواداری را به فاز جدیدی کشاند. رقم دریافتی باشگاه پرسپولیس به قدری بالا بود سوالات بیشتری را در ذهن هواداران ایجاد کردبا این درآمد نجومی چرا هیچ اقدامی برای پرداخت طلب مانوئل ژوزه انجام نشده؟ چرا هنوز مدیران پرسپولیس نتواستند قرارداد بازیکنان و مربیان شان را تسویه کنند؟ چرا با وجود این اسپانسرینگ قوی، چندماه پیش شماره حسابی برای هواداران اعلام شد تا هر کسی به صورت همت عالی برای پرداخت طلب ژوزه اقدام کند؟ و چرا آن پولی که هواداران کمک کردند، هیچ وقت به عنوان بخشی از بدهی ژوزه به او پرداخت نشد؟  

اگر به لیست قراردادهای پرسپولیس در سازمان لیگ  سری بزنید، به راحتی می بینید پرسپولیس دو فصل پیش 13 میلیارد و 900 میلیون تومان و فصلی که تازه تمام شده 18 میلیارد تومان برای بازیکنان و کادرفنی هزینه کرده. رقمی که در مجموع به 32 میلیارد تومان می رسد. این درحالی است که هنوز قرارداد فصل گذشته بازیکنان به صورت کامل پرداخت نشده. چرا استقلال که در نقل و انتقالات تیم گران قیمت تری از پرسولیس بود، توانست بخش زیادی از قراردادها را تسویه کند ولی پرسپولیس با وجود درآمد بیشتر در سامانه 3090 هنوز در پرداخت قراردادها ناتوان است؟ تفاوت 13 میلیاردی رقم پرداختی اسپانسر و مجموع قراردادها به عنوان هزینه جاری باشگاه هزینه شده؟ باشگاه جز 3090 درآمدهایی دیگری نداشته؟ اگر نداشته که نشانه بی کفایتی است و اگر داشته بار حساب و کتاب مالی باشگاه را سنگین تر می کند.

طاهری با قهر و استعفای صوری، اسپانسر باشگاه را مجبور کرد تا اسناد مالی اسپانسر باشگاه منتشر کند. او یک بازی برد-برد بین باشگاه و هواداران را به یک بازی باخت-باخت تبدیل کرده و حالا «نگرانی» هواداران از آینده، جایش را به «بی اعتمادی» داده. اگر تا پیش از این تماشاگران پرسپولیس نگران بودند که پرسپولیس با درآمدهای 3090 می تواند بدهی ژوزه را پرداخت کند، حالا با بی اعتماد می پرسند که این کمک های مالی اصلا در چه راهی صرف می شود؟ او که پیش از این متهم کرده بود که پول هوادراران را به باشگاه پرداخت نمی کنند، حالا متهم شده که پول هواداران را در چه راهی خرج کرده؟

متاسفانه یا خوشبختانه طاهری راهی جز شفاف سازی مالی ندارد. اگر سامانه هواداری 3090 به عنوان مهم ترین راه درآمدزایی باشگاه مستقیم به جیب هواداران وصل است، حالا برای اعتمادسازی دوباره هواداران، باید لیست دقیقی از درآمدها و هزینه ها را منتشر کرد تا هواداران با اعتماد دوباره فصل آینده هم کنار تیم بایستد. وزارت ورزش که در این سه سال گذشته همت خوبی برای انتشار ریز قرارداد بازیکنان فوتبال داشته، حالا باید فوتبالِ غبارآلود را کمی شفاف تر کند.

نمی توانیم از هوادار توقع داشته باشیم که نقش عابربانک را بازی کند که بدون هیچ گونه توقعی ماه به ماه کمک نقدی خود را به حساب باشگاه بریزد و در ازای این حمایت مالی، هیچ گزارش مالی را خطاب به آنها منتشر نکنیم. آن عابربانکی هم که اینطور ولخرجی می کرد، دیگر ماه هاست در حبس گرفتار شده.

 

 

تگ ها


اخبار روز پرسپولیس فوتبال