انتظار ها برای خروج بازنشسته ها از ورزش

به گزارش مدال به نقل از شرق: چیزی نزدیک به ١٢ روز فرصت باقی مانده؛ ١٢ روز از اولتیماتوم دو هفته ای که سازمان بازرسی کل کشور به بازنشسته هایسِمت دار در ورزش داده تا پست هایشان را رها کنند و بروند ......

به گزارش مدال به نقل از شرق: چیزی نزدیک به ١٢ روز فرصت باقی مانده؛ ١٢ روز از اولتیماتوم دو هفته ای که سازمان بازرسی کل کشور به بازنشسته های«سِمت دار» در ورزش داده تا پست هایشان را رها کنند و بروند. البته در دو سال گذشته این برای چندمین بار است که به بازنشسته ها در این زمینه اولتیماتوم داده می شود و هر بار هم بعد از پایان مهلت قانونی تغییر چندان زیادی رخ نمی دهد؛ بااین حال این بار شرایط به نظر کمی متفاوت است؛ متفاوت از آن نظر که حداقل شاید یکی، دو نفر که در این ورزش سال ها با حکم و نامه مدیریت کرده اند، مجبور شوند پست هایشان را به دیگری تحویل دهند؛ البته اگر دوباره در دقیقه ٩٠ نامه جدیدی رو نکنند تا بخواهند دوباره در سمتشان بمانند. 
علی کفاشیان و فوتبال
یکی از سرشناس ترین بازنشسته های ورزشی است که هنوز هم در فدراسیون فوتبال حضور دارد؛ هرچند که در دوره جدید نتوانسته روی نیمکت ریاست بنشیند؛ ولی فعلا به عنوان نایب رئیس مشغول به فعالیت است. نقش علی کفاشیان در فدراسیون فوتبال به ظاهر کم رنگ تر شده؛ ولی هنوز هم او یکی از بانفوذترین افراد در فوتبال ایران است. کفاشیان البته پیش از این هم در چنین شرایطی قرار داشته و طبق قانون نمی توانسته به عنوان یک بازنشسته در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال فعالیت کند؛ ولی آن زمان که مربوط به آخرین دوره حضورش به عنوان رئیس بود، با گرفتن نامه از هیئت دولت توانست بقایش را قطعی کند؛ بااین حال این بار به نظر می رسد راه گریزی برای رفتن از فدراسیون ندارد. طبق قانون جدید دیگر هیئت دولت و سازمان بازرسی برای کسی مجوزی صادر نمی کند؛ مگر اینکه ایثارگر باشد. کفاشیان که بازنشسته بانک مرکزی است، بعید است بتواند نامه جدیدی جور کند. از این رو او را باید یکی از بزرگ ترین «رفتن ها» در ورزش دانست. البته نباید از این موضوع غافل شد که او پیش تر هم در منگنه های بدتری قرار گرفته و هر بار از آن جان سالم به در برده است. اگر رئیس سابق فدراسیون فوتبال هوس کند که قانون جدید را در فوتبال که اساسنامه اش زیر نظر فدراسیون جهانی تصویب شده، نپذیرد، نباید شگفت زده شد. گفته می شود در صورت رفتن علی کفاشیان از پست نایب رئیسی فدراسیون، محمود اسلامیان، نایب رئیس سابق فدراسیون جای او را می گیرد. اسلامیان چند روز پیش از صندوق بازنشستگی کشور استعفا داد. 
مدیران قرمز و آبی
در فوتبال یکی، دو چهره مدیریتی هستند که باید پست هایشان را طبق قانون تحویل دهند. مهم ترین این افراد مدیرعاملان دو باشگاه پرسپولیس و استقلال هستند. علی اکبر طاهری و سیدرضا افتخاری هر دو بازنشسته هستند و طبق قانون نباید سمت مدیرعاملی را داشته باشند؛ ولی این دو بعید است که مشکلی برای ادامه فعالیت داشته باشند. هر دو از بند «ایثارگری» استفاده می کنند و منعی برای ادامه کارشان در دو باشگاه پرسپولیس و استقلال وجود ندارد؛ مگر اینکه خودشان تمایلی به همکاری نداشته باشند. اتفاقی که فعلا درباره علی اکبر طاهری رخ داده و با نوشتن استعفا گفته تمایلی به ادامه همکاری با پرسپولیس ندارد. 
مقاومت بهرام شفیع
مجری و گزارشگر باسابقه تلویزیون هم یکی از افرادی است که این روزها به تکاپو افتاده تا به فعالیتش به عنوان رئيس  فدراسیون هاکی، ادامه دهد. شفیع که پیش تر هم به واسطه نامه هایی که جور کرده، توانسته بازنشستگی اش را توجیه کند، حالا به دنبال راهکار تازه ای است. او که می داند دیگر خبری از نامه معرفی نخواهد بود، به دنبال فراهم کردن مدارک مربوط به ایثارگری است! امری که استارتش را زده و طبق گفته خودش برگ های برنده دیگری هم دارد که در صورت نیاز حاضر به روکردن آنهاست. 
پایان مشحون و بسکتبال
به غیر از علی کفاشیان به نظر می رسد نفر دیگری که به خروج از مدیریت ورزش هدایت می شود؛ محمود مشحون، رئیس کهنه کار فدراسیون بسکتبال. مشحون که در انتخابات اخیر این فدراسیون که دو سال پیش برگزار شد، به لطف نامه و مجوز از هیئت دولت توانست منع قانونی اش را برطرف کند، حالا علنا برگی برای بازی کردن نخواهد داشت. مشکلی که در این میان موضوع مشحون را حادتر از علی کفاشیان می کند، این است که او رئیس است و از دوره ریاستش هم دو سال باقی مانده است. مشحون که بازنشسته آموزش وپرورش است، ظاهرا در بن بست گیر کرده و راه گریزی برای برطرف کردن این مشکل تازه پیش رویش نمی بیند. 
ایثارگری
به غیر از افرادی که در بالا نامشان برده شد، هستند چهره های دیگری که در فدراسیون ها و هیئت های مختلف ورزشی در عین بازنشستگی فعالیت می کنند. طبق ادعایی که سید علی آقازاده، معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان، کرده، هنوز در ١٠ فدراسیون بازنشسته وجود دارد که اطلاعی از اقدامات آنها برای اجرای قانون بازنشسته ها وجود ندارد. البته در کنار این موارد نام های زیاد دیگری هم مطرح می شود که بیشتر آنها با استفاده به بند ایثارگری از قرار معلوم منعی برای ادامه فعالیت در پست های مدیریتی شان نخواهند داشت. حمیرا اسدی، مسئول امور مجامع فدراسیون های ورزشی در گفت وگو با «شرق» درباره رؤسای فدراسیون بازنشسته توضیح داد. «در بین رؤسای فدراسیون های آقایان شفیع و مشحون بازنشسته اند و شامل قانون حضور نیافتن بازنشسته ها می شوند. آقایان صبور (سه گانه)، درخشان (جودو) و مقصدلو (کبدی) مجوز ایثارگری دارند و منعی برای ادامه حضورشان وجود ندارد. آقای شفیع به تازگی مدارک ایثارگری شان را ارائه دادند که در حال بررسی آنها هستیم».

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال