انتقادات شدید علیرضا فغانی/ به فکر رای خود هستند نه داوری

داور بین المللی فوتبال ایران اظهار داشت: گوش شنوایی برای اتفاقات موجود در داوری فوتبال نیست و ظاهرا مسئولان هم از شرایط شرایط راضی هستند....

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا فغانی داور بین المللی فوتبال ایران درباره شرایط برگزاری مسابقات لیگ قهرمانان در منطقه شرق آسیا گفت: مسابقات بخش شرق آسیا با توجه به اینکه بازیکنانی از آفریقای جنوبی و آمریکا جذب می‌کنند کیفیت بالایی دارد. سختی موجود در این رقابت‌ها فشردگی مسابقات است که هر دو، سه روز یکبار بازی برگزار می‌شود و مصدومیت‌هایی را برای بازیکنان پیش می‌آورد. از جمله مصدومیت «اینیستا» که در این مسابقات به وجود آمد. در کل شرایط این مسابقات بسیار خوب است و در سطح عالی برگزار می‌شود.

وی در ادامه درباره استفاده از سیستم کمک داور ویدئویی (VAR) تصریح کرد: در بازی آخر در روز یکشنبه و فینال از این سیستم استفاده خواهد شد چرا که هزینه سنگینی دارد و همانطور که می‌دانید همه کشورها از جمله کشور خودمان شرایط استفاده از آن را ندارند. اگر استفاده از VAR اجباری شود کار برای ایران سخت خواهد شد.

فغانی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است استفاده از سیستم VAR اجباری شود، تاکید کرد: زمانی که «بن همام» رئیس کنفدراسیون آسیا شد قرار بود این سیستم در جام باشگاه‌های آسیا راه اندازی شود و اعلام کرد اگر همه کشورها فاکتورهای لازم را برای استفاده از آن نداشته باشند از مسابقات کنار می‌روند. امیدوارم استفاده از این سیستم اجباری نشود چرا که کار برای ایران سخت خواهد شد. با توجه به صحبت‌های اینفانتینیو رئیس فیفا هم قرار نیست استفاده از این سیستم اجباری شود ولی در تورنمنت‌های فیفا استقبال بسیاری از این سیستم شده چرا که حق به حقدار می‌رسد و اشتباهات داوری باعث حذف تیمی نمی‌شود.

داور بین المللی کشورمان که با برنامه «ورزش و مردم» گفتگو می کرد، در پاسخ به این سوال که نظرتان درباره داوری فوتبال ایران چیست و آیا اتفاقات را رصد می‌کنید؟ گفت: ارزش و وقت برنامه شما بسیار بیشتر از این است که بخواهیم به مسائل این چنینی بپردازیم. بهتر است زمانی که درباره این اتفاقات صحبت می‌کنیم هر دو طرف روی خط حاضر شوند تا اگر کسی صداقت را رعایت نمی‌کند طرف مقابل به او گوشزد کند. برای همه جوانان ایران آرزوی صبر می‌کنم تا نامهربانی‌های موجود و شرایط حاضر را تحمل کنند. آقایان در تلویزیون خود را مطلع می‌دانند و من تعجب می‌کنم چرا اینها طی این چند سال در یک تورنمنت مهم به عنوان ناظر یا مدرس داوری در سطح قاره آسیا حضور نداشتند.

فغانی که سال گذشته به استرالیا مهاجرت کرد، افزود: آخرین باری که یک ناظر در سطح آسیا داشتیم، استاد مسعود عنایت در سال ۲۰۰۷ بود به عنوان ناظر حضور داشت. متاسفانه در همان بازی‌ها رضا سخندان که در کنار موفقیت‌های ما در جام ملت‌ها حضور داشت محروم شد. سخندان در اوج نامهربانی‌ها کنار رفت. امیدوارم روزی فرا برسد که پست و سمت‌ها به افرادی برسد که شایستگی دارند نه با لابی.  آنها اصلاً در ابلاغ ها به داوری فکر نمی‌کنند و دنبال این هستند که چهار رای به آرای خود اضافه کنند. تعجب می‌کنم با تمام صحبت‌هایی که در رسانه ها هم می‌شود انگار گوش شنوایی وجود ندارد و کسی رسیدگی نمی کند. ظاهرا مسئولان هم این شرایط را دوست دارند. امیدوارم روزی فرا برسد که افرادی که شایستگی دارند به جایگاه واقعی خود برسند.

تگ ها


علیرضا فغانی فیفا سیستم VAR