انتقاد فرکی از سازمان لیگ؛ دیگر به برنامه‌ریزی‌ها توجه نمی‌کنیم!

حسین فرکی سرمربی تیم فوتبال پیکان در نشست خبری پیش از دیدار برابر تراکتور در مورد شرایط این دیدار و وضعیت شاگردانش صحبت کرد...

به گزارش مدال، حسین فرکی در نشست خبری پیش از بازی با تراکتور، اظهار داشت: بازی معوقه ما با تراکتور است، هفته قبل هم بازنده شدیم. مقابل پارس جنوبی که این بازی هم‌ معوقه بود. تحت تاثیر بازی برگشت با شهرخودرو قرار گرفتیم.
وی افزود: فردا بازی سخت و دشواری داریم و نمی دانیم آیا بازی فردا برگزار می‌شود یا خیر. اتفاقات در فوتبال ما زیاد است.
وی ادامه داد: هیئت مدیره ما تغییر کرد و این مسئله را به فال نیک می‌گیریم و امیدوارم در آینده بتوانیم مشکلاتمان را برطرف کنیم. مشکلات ما برخی مالی است و گاهی روحی است و 10 درصد هم به تیم تزریق شده است و امیدوارم با حضور هیئت مدیره جدید بتوانیم این مسیر را بهتر ادامه بدهیم. فردا هم با تراکتور بازی داریم که بازی خیلی سختی است.
سرمربی پیکان با انتقاد از برنامه‌ریزی مسابقات لیگ گفت: متاسفانه برنامه‌ریزی سالیانه طوری است که ما دیگر ‌آن را دنبال نمی‌کنیم؛ چراکه این برنامه‌ریزی بیشتر برای تیم ملی و جام ملت‌های آسیاست و به آن توجه نمی‌کنیم. تمام اتفاقاتی که رخ داد به ضرر ما تمام شد. در شروع لیگ برنامه اعلام شد و ما هم برنامه منظمی را 5 هفته 5 هفته اجرا می‌کردیم که تا هفته دهم این برنامه بدون خط‌ خوردگی انجام شد، اما بعد از هفته دهم  خط‌ خوردگی در برنامه فراوان دیده شد. از تعویق بازی پارس جنوبی که به دلایلی اتفاق افتاد تا همین تعویق بازی با تراکتور که توجیهش آلودگی هوا بود، اما فردا که ما باید بازی کنیم هوا آلوده‌تر از آن روز است. ما به برنامه دیگر اعتمادی نداریم، مقصر این برنامه‌ریزی هم سازمان لیگ نیست، بلکه شرایط به گونه‌ای رقم خورده که دیگر به برنامه بی‌اعتماد باشیم. 
فرکی تصریح کرد: از 30 آبان تا 8 آذر بازی‌های زیادی را انجام دادیم. با یک روز جابجایی در جام حذفی بازی با سپاهان بازی کردیم. بعد از آن به آبادان رفتیم، سپس با استقلال بازی کردیم، آن هم در حالی که 5 ساعت قبل از بازی نمی‌دانستیم ورزشگاه مسابقه کجاست و در نهایت در حالی که میزبان بودیم در ورزشگاه میهمان بازی کردیم و این سومین بازی خارج از خانه ما شد.
وی ادامه داد: پس از آن به اصفهان رفتیم و در لیگ بازی کردیم، سپس به مشهد رفتیم و با شهر خودرو مسابقه دادیم. بعد از آن به عسلویه آمدیم و با پارس جنوبی بازی معوقه‌مان را انجام دادیم و در نهایت به ما اجبار شد که در 4 روز این دو بازی را انجام بدهیم. بعد از اینکه به عسلویه رسیدیم، یک ساعت و نیم مسیر را طی کردیم تا خسته و کوفته به هتل رسیدیم. در آن بازی 3 بر یک بازنده شدیم. مقابل حریفی که در خانه‌اش حضور داشت و کاملا آماده بود.
فرکی با انتقاد از انجام بازی‌های فراوان در خارج از خانه عنوان کرد: 6 بازی خارج از خانه را پی در پی تجربه کردیم که در برنامه فوتبال برتر هم به این موضوع اشاره شد. دیگر کادر فنی یک تیم فوتبال نیستیم، بلکه شبیه به کادر پروازی شده‌ایم، مثل مهماندارها از هر پرواز که پیاده می‌شویم به خانه می‌رویم، 2 روز مرخصی داریم و دوباره پرواز می‌کنیم. یک ماه چنین شرایطی را داشتیم و نمی‌توانستیم کار تاکتیکی خاصی انجام بدهیم. هر 4 روز یکبار بازی کردیم. حتی برای آدم‌های عادی که می‌خواهند مسافرت کنند ببینید چه انرژی برای این همه مسافرت نیاز دارند، چه برسد به بازیکنی که می‌خواهد مسابقه هم بدهد. ما دقیقا مثل یک کادر پروازی شده‌ایم. 
سرمربی پیکان اظهار داشت: در 10 هفته اول لیگ کیفیت خوبی را به نمایش گذاشتیم، اما پس از آن مشکلاتی که گفتم ایجاد شد. با این حال بازیکنان تمام زحمت خود را کشیدند. اگر قبل از هر بازی بخواهیم به این برنامه‌ریزی اعتراض داشته باشیم، می‌گویند چقدر اعتراض می‌کند. اگر بعد از هر بازی حرف بزنیم، می‌گویند چقدر توجیه می‌کنید. اولین شیرینی‌ام را هم در این لیگ گرفتم که در بازی با شهر خودرو اخراج شدم و جای بحث دارد. 
فرکی با تاکید به اینکه به هیچ مربی طعنه نمی‌زند، عنوان کرد: من به مربی یا مدیری طعنه نمی‌زنم و صحبتم با هیچ  مربی یا مدیر خاصی نیست اما ما مظلوم واقع شده‌ایم و هیچ وقت هم دیدگاهمان نسبت به داورها تغییر نمی‌کند. در آن بازی شاید برای داور سوءتفاهم شد، در حالی که فکر می‌کردم بازی تمام شده، به سمت داور رفتم که داور من را با کارت قرمز جریمه کرد، در حالی که حق با ما بود. اشکان خورشیدی خودش هم فکر نمی‌کرد که آن ضربه کرنر تبدیل به گل شود اما گل شد که آن بازی در روحیه ما تاثیر منفی گذاشت. با این حال همانطور که گفتم دید ما نسبت به جامعه داوری تغییر نمی‌کند و عوض نمی‌شود و اگر هم بازنده شویم نمی‌گویم که داور را به خدا واگذار می‌کنیم. این در مرام ما نیست.
وی ادامه داد: داوران هم بخشی از فوتبال ما هستند و مشکلات خودشان را دارند. داور را به خدا واگذار نمی‌کنیم، بلکه او را به خدا می‌سپاریم تا خداوند او را کمک و هدایت کند و سلامت نگه دارد. در حق ما اجحاف شد، اینها حرف دل من است که بخشی از آنها را بیان کردم. همیشه به فضای پاک فوتبال عرق و تعصب دارم و به همین دلیل کمتر صحبت می‌کنم و سابقه‌دار هم نیستم، اما ما داریم قربانی می‌شویم. من هم به خاطر بازیکنان صحبت‌هایم را بیان کردم. 
فرکی تاکید کرد: بهتر است مثل دهه 40، 50 و 60 برنامه فوتبال هفتگی اعلام شود. آن زمان برنامه‌های فوتبال هفتگی اعلام و اجرا می‌شد. ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌الان هم برنامه به برنامه سالیانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اعتقادی ندارم، زیرا اجرا نمی‌شود. ما اکنون 10 روز از نقل و انتقالات را از دست می‌دهیم. این کجایش عدالت است؟ کجایش برای تیم‌هایی مثل پیکان، سایپا و تیم‌های بی‌بضاعت عدالت است؟ تیم‌هایی که به سختی تیم‌داری می‌کنند و بازیکنان را حفظ می‌کنند. ما آن امکانات، هواداران و شرایط را نداریم و پشتیبانی از ما نمی‌شود.
فرکی تصریح کرد:‌ ما با شرایط سخت کار می‌کنیم و سالم کار می‌کنیم. کار سالم کردن سخت است. من به خاطر عرقی که دارم، صحبت‌هایم را مطرح کردم. در حق بازیکنان ما ظلم می‌شود. من هم صحبت‌ها را مطرح کردم تا شاگردانم بدانند صدای آنها را بیان می‌کنم و امروز حرف دلم را زدم. 
وی با اشاره به شرایط فنی بازی با تراکتور گفت: نمی‌دانم بازی فردا برگزار می‌شود یا نه، تراکتور تیم بسیار خوبی است. برای قهرمانی هم بسته شده، افت و خیز زیادی هم داشته است. با مربی خارجی وارد لیگ شد. 
سرمربی تیم فوتبال پیکان با اشاره به صحبت‌های علیرضا منصوریان در یک برنامه تلویزیونی گفت: باید از منصوریان تشکر کنم که از مربی ایرانی دفاع کرد. مشکلات فوتبال ما با مربیان خارجی درگیر شده است. از تیم ملی بگیرید تا تراکتور تبریز، استقلال و اکنون هم پرسپولیس. این مسائل در آشفته‌بازار فوتبال ما، به فوتبالمان آسیب بیشتری می‌زند. منصوریان از حق مربی ایرانی دفاع کرد. این حرف دل خیلی از مربیان ایرانی است و حق دارند. بازیکنان و مربیان ایرانی هم نسبت به مربیان خارجی عرق بیشتری به فوتبالمان دارند و با وجود آنکه در حقشان اجحاف می‌شود با شرایط سازگار هستند، اما کسی فریاد مربیان و بازیکنان ایرانی را کمتر می‌شنود. فوتبال همه آن چیزی که در صفحه تلویزیون می‌بینید، نیست. اینکه همه چیز خوب و خوش و بدون مشکل است و بدون برنامه ریزی هم پیش برود. 
فرکی در مورد اینکه مربیان خارجی برای گرفتن پول به فوتبال ما می‌آیند و طبیعی است که عرق و تعصبی به تیم‌های ما نداشته باشند، خاطر نشان کرد: من وارد جزئیات نمی‌شوم. نمی‌خواهم به جزئیات اشاره کنم، به بحث مربیان ایرانی و خارجی ورود نمی‌کنم. مربیان خارجی قرارداد می‌بندند و از فضای دیگر به فوتبال ما می‌آیند. مثل این می‌ماند که مربی ایرانی به کشور خارجی برود و در شرایط متفاوت قرار بگیرد. بخشی از مسائل مالی است، اما مسائل دیگر هم در آن دخیل است. مثلا کالدرون می‌گوید؛ سه بار تیم پرسپولیس قهرمان شده اما من می‌خواهم باز هم با این تیم موفق شوم. این حرف قابل احترام است. او می‌خواهد در کنار پول به فوتبال هم نگاه کند و اعتبارش را بیشتر کند و کار بزرگی انجام بدهد. مشکلات مربیان و بازیکنان ایرانی چند برابر بیشتر از مربیان خارجی است اما به دلیل عرق و تعصب کمتر اعتراض می‌کنند.
وی با اشاره به وضعیت استراماچونی در استقلال گفت: شما ببینید در یک ماه اخیر تمام شبکه‌ها بسیج شده‌اند تا ببینند استراماچونی بالاخره به استقلال می‌آید یا نه. بارها شاهد چنین مسائلی بوده‌ایم.مسائل مربیان داخلی برد بین‌المللی مثل مربیان خارجی ندارند، اما مشکل و آسیبی که این اتفاقات در عرصه بین‌المللی به فوتبال ما می‌زند بیشتر است.
فرکی با اشاره به بازی با تراکتور عنوان کرد: اگر بازی‌ها طبق برنامه انجام می‌شد، باید با تراکتور دنیزلی بازی می‌کردیم که دو باخت پشت هم آورده بود، اما اکنون شرایط عوض شده و باید با تراکتوری بازی کنیم که ساکت الهامی آن را هدایت می‌کند و ما با دو باخت مقابل این تیم قرار می‌گیریم. بار قبل تراکتور را در تبریز شکست دادیم، و فردا هم می‌خواهیم دست پر از میدان خارج شویم. با تمام احترامی که برای تیم تراکتور و هوادارانش قائل هستیم، فکر می‌کنم فردا یک بازی تاکتیکی و زیبایی را شاهد باشیم. 
سرمربی تیم فوتبال پیکان با اشاره به آغاز تمرینات سایپا برای دور برگشت مسابقات لیگ اضافه کرد: آنها تمرینات خود را برای دور برگشت آغاز کرده‌اند و ما می‌خواهیم تازه فردا آخرین بازی نیم فصل اول را انجام بدهیم و پس از آن 6 روز به بازیکنان استراحت بدهیم. 10 روز هم که نقل و انتقالات را از دست داده‌ایم و از نظر زمانی هم با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد. این مسائل که گفتم نه دست ماست و نه دست کسانی که مسابقات را برگزار می‌کنند. بنابراین شاهد این اتفاقات و مشکلات هستیم. 
فرکی گفت: با توجه به مسائلی که گفتم بهتر است به ارائه هفتگی برنامه‌ در مسابقات لیگ توجه شود، زیرا در آن صورت نگرانی نخواهیم داشت. اعلام هفتگی برنامه مسابقات نتیجه‌اش بهتر از اعلام تقویم سالیانه‌ای است که اجرا نمی‌شود.

بیشتر بخوانید:

غیبت ساکت الهامی در نشست خبری

تگ ها


پیکان تراکتور حسین فرکی ساکت الهامی لیگ برتر فوتبال ایران فوتبال ایران Tractor پیکان تهران پیکان تهران-Tractor لیگ برتر خلیج فارس فوتبال