انتقاد مایلی کهن از عملکرد فدراسیون فوتبال

مربی و پیشکسوت فوتبال با اشاره به ناهنجاری های موجود به نقد بخش هایی از عملکرد فدراسیون فوتبال از رئیس تا سرپرست دبیرکلی و سرمربی تیم ملی پرداخت ......

مربی و پیشکسوت فوتبال با اشاره به ناهنجاری های موجود به نقد بخش هایی از عملکرد فدراسیون فوتبال از رئیس تا سرپرست دبیرکلی و سرمربی تیم ملی پرداخت.

به گزارش  مدال به نقل ا زخبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، محمد مایلی کهن با انتقاد از شیوه مدیریت در فوتبال ایران، اظهار داشت: مدیران ما، مدیران هزینه شده اند. آقایانی که تشریف می آورند، فقط هزینه ها را بالا می برند. این کار هم به خاطر خودشان است. در کشورهای پیشرفته فوتبال این طور نیست، چون باشگاه های شان سازمان یافته است. مدیران آنها از طریق مجمع انتخاب می شوند، نه به صورت انتصابی.

وی در خصوص افزایش حواشی موجود در فوتبال ایران، گفت: ما قبلاً چهارشنبه ها یک بخت آزمایی داشتیم که فقط چهارشنبه ها قرعه کشی می شد. این بخت آزمایی ها الان مدام به طریق مختلف برگزار می شود. نه تنها بازیکنان، همه هواداران و بینندگان. هر برنامه ای که اجرا می شود، می گویند اگر این پیام را بفرستید، فلان قدر جایزه می گیرید. این بخت آزمایی است دیگر. فقط روشش عوض شده است.

پیشکوست باشگاه پرسپولیس با اشاره به مشکلات مدیریتی این باشگاه و در پاسخ به این سوال که آیا شما هم در آن زمان مانند الان «آپشن» داشتید؟ خاطرنشان کرد: ما «کاپشن» هم نداشتیم، چه برسد به «آپشن». وقتی شما با بازیکنی قرارداد می بندی، باید به آن عمل کنی و شکی در آن نیست، اما مدیران ما، مدیران هزینه هستند. ما چرا اعلام نمی کنیم که مدیران ما چقدر می گیرند؟ آنها به دلیل ماندگاری خودشان، نرخ ها را افزایش می دهند. شما باید به قراردادتان پایبند باشید. از طرفی دیگر، بازیکن هم به هیچ عنوان حق ندارد در مورد مسائل مالی صحبت کنند. یادمان نرود که تا دیروز کسی این آقایان را نمی شناخت. تا دیروز با دوچرخه هم این طرف و آن طرف نمی رفتند، اما الان بهترین ماشین ها زیر پای شان است، البته حق شان است، اما به خاطر مردم باید حجب و حیاها بیشتر شود.

مایلی کهن به انتقاد عملکرد فدراسیون فوتبال پرداخت و عنوان کرد: تا قبل از اینکه تیم امید به قرقیزستان برود، آقایانی که الان خودشان را همه فن حریف فوتبال می دانند و عنوان هایی مثل دبیرکلی فدراسیون، مدیر تیم های ملی و.. همه را یدک می کشند، می گفتند کی روش همه کاره تیم ملی است. آقای کی روش کجا تشریف دارد؟ او رفته گل بچیند؟! این حرف ها جای خنده ندارد. زمان قاجار هم این طور نبود. آقای «کی روشی پور» الان کجا تشریف دارد؟! ایشان ماهی دو میلیارد از ما پول می گیرد. گاهی وقت ها این آقای کی روشی پور می گوید کجای دنیا. الان من هم می گویم حرکتی که کی روش کرد، شما کجای دنیا دیدید؟ کجای دنیا دیدید که یک مربی از قبل بازی یک جامی مشابه کاپ قهرمانی جام جهانی را در دستش بگیرد و دور ورزشگاه دور افتخار بزند؟! به دلیل اینکه یک میلیون و 200 هزار دلار در اینجا نهفته است، اما وقتی به شما می رسد، می شود اقتصاد مقاومتی. وقتی می خواهند دو ریال به حقوق شما اضافه کنند، می گویند سال اقتصاد مقاومتی است و پول نداریم.

وی ادامه داد: کدام سرمربی ما 7 سال هدایت تیم ملی را در اختیار داشت؟ 4 سال اول که خدا ما را به جام جهانی بردند. کدام بازیکن ما از تیم ملی به خارج از کشور رفته؟ همه از آن طرف به تیم ملی آمدند. کشورهایی هم که می رویم، کشورهای معمولی هستند. مردم الان خوشحالند، چون امثال آقای کی روشی پور آن قدر تبلیغ کردند که مردم هم سرشان کلاه رفته است.

سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان راجع به مبلغ دریافتی کارلوس کی روش از فدراسیون فوتبال، گفت: در کشور ایران ما هزار مدرسه کپرنشین داریم. این را که دیگر شبکه CNN یا صدای آمریکا یا سایر رسانه های معاند نمی گویند. این را تلویزیون خود ما می گوید. من می گویم وقتی پول ها را به کی روش می دهیم، یک صفحه به منِ مایلی کهن یاد بدهد. او کدام درس را به من یاد داشته است؟ من می توانم این سوال را از شما بپرسم؟ ایشان حتی یک صفحه هم به دانش ما اضافه نکرده است. وقتی کی روش خودش در یک مقطع می گوید تاج، البته من نمی توانم بگویم تاج، چون تاج الان به استقلال تغییر نام داده است. ما نباید بگوییم تاج، بلکه باید بگوییم آقای استقلال. زمانی که آقای استقلال (تاج) رئیس سازمان لیگ بود، مگر نگفت که این برنامه را یک راننده تاکسی نوشته؟ او حتی به راننده تاکسی هم اهانت کرد!

مایلی کهن درباره اختلاف به وجود آمده میان علیرضا منصوریان و فدراسیون فوتبال به خاطر بازیکنان تیم امید، تصریح کرد: آقای منصوریان در این قضیه مظلوم واقع شده است. به شدت باید از منصوریان حمایت شود. اگر ما قوانین بین المللی را قبول داریم، باید آنها را رعایت کنیم، طبق معیار بین المللی ما باید 3 روز قبل از مسابقه بازیکنان مان را در اختیار تیم ملی قرار بدهیم. زمانی که همین آقای استقلال (مهدی تاج) در ذوب آهن حضور داشت، من سرمربی تیم ملی بودم، ما یک مدافع به نام حمید عزیززاده داشتیم. من در دفاع تیم ملی دچار مشکل بودم. با آقای حسین کفعمی زنگ زدم که در آن زمان معاون این آقای استقلال (تاج) بود. به او گفتم من به این مدافع نیاز دارم، اما آنها گفتند حالا تیم امید ببرد، چه می شود؟ ما در ذوب آهن ببازیم چه کسی جواب ما را می دهد؟

وی در واکنش به این مسئله که گفته می شود قرار است او در مراسم انتخاب بهترین های لیگ شانزدهم با مهدی تاج آشتی کند، یادآور شد: من را که به آن مراسم دعوت نمی کنند، آنجا جای مسئولان محترم قوه قضائیه است. اگر دروغ می گویم بگویید دروغ می گویی. در آن مراسم چه کسی در صف اول می نشیند؟ من حاضرم همه مسابقات لیگ را کنترات بگیرم، اگر من به بهترین شکل آن را برگزار نکردم. آیا وظیفه فدراسیون برگزاری لیگ برتر است؟ اگر وظیفه فدراسیون برگزاری لیگ برتر است وظیفه سازمان لیگ چیست؟

پیشکسوت فوتبال کشورمان در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا پولی که برانکو می گیرد، مشکلی از دید او ندارد؟ تأکید کرد: من در صحبت های قبلی هم گفتم بود که مدیران ما مدیران هزینه هستند. آقای برانکو از نظر من جزو باشخصیت ترین مربیان ما است. اما این دلیلی نمی شود که هرطور او می زند ما به سازش برقصیم، آقای برانکو نزدیک 600 میلیون تومان بدهی مالیاتی داشت اما وارد کشورمان شد. من به مدیرعامل وقت پرسپولیس هم سر این موضوع معترض شدم و گفتم در آن دنیا یقه تو را می گیرم. برای برانکو هم باید معیارهایی وجود داشته باشد، نه این که چون قهرمان شده قراردادش 2 برابر شود. همه این ها به مدیران هزینه ما بر می گردد. در یکی از همین باشگاه های بزرگ ما من می دانم یکی از مدیران به خاطر ارتباط فامیلی که با یکی از صاحب منصبان دارد مدیرعامل شدند، من همه اینها را می دانم.

مایلی کهن ادامه داد: یک بار مایلی کهن با این همه سابقه سرمربی تیم ملی شد اما همه او را کوبیدند به من انگ اطلاعاتی بودن زدند و گفتند تو بچه سپاهی ؛ همه آنها زحمت می کشند اما من در سال 1356 لیسانس تربیت بدنی گرفتم، 14 سال در پرسپولیس بودم و بازوبند کاپیتانی این تیم را هم به بازو بستم. برای شان عجیب بود که سرمربی تیم ملی شدم. من نمی دانم آقای ساکت با چه رویی مقابل من رزومه اش را نشان می دهد. من عصاره ورزش هستم اما ایشان می گویند من 10 سال فلان جا بودم، آقای عزیز! شما آنجا هم اشتباه و با رابطه رفته بودید. آقایان آماده اند که فوتبال به آنها کمک کند و گرنه ساکت و امثال او کوچکتر از آن هستند که به فوتبال ما کمک کنند. آقای جاسمیان از اسطوره های فوتبال ما هستند اما او را از فدراسیون اخراج کردند. آقای ساکت هر کجا که بوده با رانت بوده، تحصیلات او ورزشی بوده؟ ورزشکار بوده؟ یا چه بوده؟ او راننده آقای ترکان بود که ریاست هیئت فوتبال استان اصفهان را بر عهده داشت. آنها می گویند ما پول نداریم اما زمانی که می آیند همه دکوراسیون را عوض کرده و کلی هزینه روی دوش فدراسیون می گذارند چون باید مشخص شود آقای اسدی رفته و آقای ساکت آمده است.

وی در واکنش به این مسئله که گفته می شود بازیکنان ایرانی به خاطر حضور در تیم ملی لژیونر می شوند، گفت: حضور در سروش رفیعی هم به خاطر دعوت شدن به تیم ملی از ایران رفت. رامین رضاییان مگر چقدر پول گرفته که به بلژیک رفته؟ همه این ها به خاطر این است که به آنها گفته اند اگر بروند به تیم ملی دعوت می شوند. رامین رضاییان 8 ماه بازی نکرده بود اما چطور آمد بازیکن فیکس تیم ملی شد، من برای شماها (خبرنگاران) متاسفم. مدیر رسانه ای تیم ملی چه کسی است؟ او یک پرتغالی است، واقعاً من برای همه شما متاسفم. معتمدکیا (مدیر رسانه ای پیشین تیم ملی) مگر چه مشکلی داشت؟، خسرو والی زاده چه ایرادی داشت؟ من از شما دلخورم. شما باید از حق و حقوق ایرانی دفاع کنید اصلا به کی روش چه ربطی دارد مدیر رسانه ای تیم ملی چه کسی است؟ مارکار آقاجانیان چه ایرادی داشت؟ آقای افشین خان (پیروانی) چرا نمی آیید یک بار صحبت کنید، مدام می گویند ما به جام جهانی رفتیم. ما سال 1353 استادیوم آزادی ساختیم، ژاپنی ها و کره ای ها حیران مانده بودند.

تگ ها


اخبار روز فوتبال