اندر احوالات فوتبال ایران؛ تیم را صدرنشین تحویل دهید و فرار کنید!

برانکو، استراماچونی و کالدرون مربیانی هستند که تا این لحظه قربانی صدرجدول لیگ ایران شده‌اند!...

به گزارش مدال، معلوم نیست در فوتبال ایران چه خبر است. انگار مربیانی که به ایران می‌آیند نباید نتیجه بگیرند تا بمانند!
انگار از قبل به آنها می‌گویند تیم را صدرنشین، یک‌دست و منظم تحویل بده و فرار را به قرار ترجیح بده!
شاید عجیب و دور از ذهن به نظر برسد اما واقعیت دارد، در فوتبال ایران این قانون نانوشته وجود دارد که آقای مربی! تیم را صدرنشین کن، مطالباتت را نمی‌دهیم و برو. اتفاقی که برای برانکو، استراماچونی تا حدودی کی‌روش و حالا کالدرون افتاد.
به غیر از فوتبال ایران شما در هیچ جای دنیا سراغ ندارید که مربی ۳ سال پیاپی تیم را قهرمان کند تا فینال آسیا برود قهرمان جام حذفی شود اما نه تنها پاداش بلکه مبلغ قراردادش را هم ندهند و ماجرا به فیفا کشیده شود. برانکو با سابقه چند سال حضور موفق و رویایی در پرسپولیس جای اینکه به نهایت احترام جدا شود و به پاس ساخت یک تیم قدرتمند از او قدردانی شود با دلخوری و شکایت بدرقه شد.
کی‌روش تیمی ساخت که نه تنها در آسیا که در دنیا مقابل تیم‌هایی قدرتمندی مثل اسپانیا، پرتغال و آرژانتین به سختی تن به شکست می‌داد. تیم ملی با وجود کیروش دو بار به جام جهانی صعود کرد در صدر آسیا قرار گرفت و قدرت بلامنازع آسیا به شمار می‌رفت.  ایرانی‌ها به این باور رسیده بودند که همگروه شدن با تیم‌های مسی و رونالدو ترس ندارد آنها به راحتی تسلیم نمی‌شوند این باور را کیروش به ایرانی ها داده بود. اما او هم با کم لطفی مدیران رفتن را به ماندن ترجیح داد. دلیل اصلی جدایی کی‌روش مسائل مالی نبود اما او هم برای دریافت مطالباتش مشکلات بسیار زیادی داشت. حالا ما ماندیم با تیمی که باید مقابل بحرین و عراق هم برای شکست نخوردن دست به دعا باشیم اسپانیا و پرتغال که جای خود دارد. 
استراماچونی نمونه یک مربی واقعی و با دانش در سال‌های اخیر فوتبال ما بود. مربی که استقلال را به رغم کمبود بازیکن و امکانات در حالی که خوشبین‌ترین هوادار آبی هم حتی فکرش را هم نمی‌کرد بعد از نزدیک به چهار سال به صدرجدول رساند. رویای هواداران استقلال داشت به واقعیت تبدیل می‌شد که بازهم همان اتفاق برانکو برای او افتاد. پولش را ندادند، انقدر امروز فردا کردند بد قولی کردند که نماند و رویای آبی‌ها را به واقعیت بدل نکرد.
و اما کالدرون، این بار مربی آرژانتینی پرسپولیس قربانی صدر جدول شد! سرمربی سرخپوشان که در سایه نام بزرگ و محبوب برانکو آمده بود هرچند فصل را مطمئن و خوب شروع نکرد اما رفته رفته بالا آمد و در نهایت تیم را قهرمان نیم فصل کرد و رفت!
اتفاقی که قابل پیش بینی بود او هم قربانی این قانون نانوشته فوتبال ایران شد. اگرچه ممکن است کالدرون محبوبیت سرمربی ایتالیایی آبی‌ها را نداشته باشد و هواداران قرمز برای ماندن او خود را به آب و آتش نزنند اما مطمئنا رفتن او ضرر بزرگی صدرنشین لیگ می‌زند .
شاید اشتباه استراماچونی، کالدرون و برانکو این بود که نباید به صدر می‌رفتند. شاید اگر از قبل با آنها توافق می‌کردند شما فقط تا نزدیکی صدر بیا و جلو تر نرو الان مانده بودند و این همه حواشی به وجود نمی‌آمد. تنها استثنای این قانون «صدرنشینی و فرار بر قرار» مارک ویلموتس بود که او هم فرار کرد اما صدرنشین تحویل نداد و تیم ملی رتبه اول آسیایش را از دست داد.
قربانی بعدی صدر جدول کدام مربی است؟ نکند قلعه نویی یا ساکت الهامی هم قرار است به سرنوشت کالدرون و استراماچونی دچار شوند یا اینکه این اتفاق فقط برای مربیان خارجی می‌افتد؟

بیشتر بخوانید:

دستیاران کالدرون از ایران رفتند؛ پرونده پرسپولیس و کالدرون بسته شد؟

اقدام عجیب کالدرون؛ مرد آرژانتینی خواستار جدایی دستیارانش شد!

 

 

تگ ها


فوتبال ایران گابریل کالدرون استراماچونی کارلوس کی روش برانکو ایوانکوویچ پرسپولیس استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال