انقلاب سردار؛ فوتبال جای پاستوریزه‌ها نیست / یادداشت اختصاصی

سردار آزمون حالا آنقدر سریع به تعداد گلهایش اضافه میکند که سایت ویکیپدیای او هم جا بماند و روبهروی تعداد گلهایش برای زنیتکازان هنوز گل آخرش مقابل یوفا را حساب نکرده باشد ......

سردار آزمون حالا آنقدر سریع به تعداد گلهایش اضافه میکند که سایت ویکیپدیای او هم جا بماند و روبهروی تعداد گلهایش برای زنیتکازان هنوز گل آخرش مقابل یوفا را حساب نکرده باشد ...

سردار آزمون حالا آنقدر سریع به تعداد گل‌هایش اضافه می‌کند که سایت ویکی‌پدیای او هم جا بماند و روبه‌روی تعداد گل‌هایش برای زنیت‌کازان هنوز گل آخرش مقابل «یوفا» را حساب نکرده باشد. پسری 24ساله  که از روزهای نوجوانی شناختیمش. از روزهایی که هنوز جای جوش‌های غرور جوانی روی صورتش پیدا بود. ستاره‌ای که بیشتر از آنکه کنارش بایستیم، روبه‌رویش ایستادیم. روزی که لباس تیم‌ملی امید را پوشید و مقابل افغانستان گلزنی کرد و شادی گلش را با نشان دادن «هیس» به سکوهای افغانستانی کامل کرد، تبدیلش کردیم به نژادپرست. چندماه بعد که عکس‌هایش با دختر عکاس روس بیرون آمد، در به منجلاب افتادن پسر گنبدی یادداشت‌ها نوشتیم. وقتی موقعیت گلزنی‌اش در جام‌جهانی را خراب کرد، شمشیر از رو بستیم و وادارش کردیم تا مرز خداحافظی از تیم‌ملی پیش برود و وقتی خبر خداحافظی‌اش از تیم‌ملی را علنی کرد، مهر بی‌غیرتی و بی‌تعصبی را روی نامش کوبیدیم.

هر کدام از این حاشیه‌ها و فشارها برای دفن کردن یک استعداد فوتبال کفایت می‌کند. حاشیه‌ها و فشارهایی که البته خود سردار هم در به وجود آمدنشان بی‌تقصیر نبود. برخلاف فوتبالیست هم‌نسلش علیرضا جهانبخش که با کمترین سروصدا و حاشیه‌سازی سرگرم فوتبال بود، سردار آزمون عاشق هیاهو و جنجال بود. انگار که آنها را تبدیل کرده بودیم به دو قطب مثبت و منفی فوتبال. هر قدر علیرضا جهانبخش بیشتر در آلکمار می‌درخشید، شمشیری که روی گردن آزمون گذاشته بودیم، بیشتر فشار می‌دادیم و اسمش را در انتهای طومار استعدادهای هدررفته‌ فوتبال می‌نوشتیم.

اما این روزها که گل‌های سردار آزمون را در اروپا می‌بینیم، این روزها که سایه پسر گنبدی روی سر مهاجم اول تیم‌ملی روسیه و زنیت– دژوبا- افتاده و گل‌های اوست که زنیت را در اروپا جلو می‌برد و در لیگ روسیه محکم به صدر جدول چسبانده، یک عذرخواهی به او بدهکاریم. عذرخواهی بابت اینکه همه فوتبالیست‌ها هم قرار نیست از دل بی‌حاشیگی و زندگی خطی - تمرین و استراحت – بیرون بیایند. که گاهی ستاره‌هایی هم مثل سردار آزمون شب‌بیداری می‌کنند، عاشق اسب و سوارکاری و پلی‌استیشن و جوانی کردن هستند، اما باز هم می‌توانند گلیم خودشان را در فوتبال از آب بیرون بکشند. که داستان همه فوتبالیست‌ها شبیه هم نیست. که سردار آزمون هم می‌تواند مثل ستاره‌های پرسروصدایی چون بالوتلی، اریک کانتونا، کاسانو و... این قدرت را دارد که از وسط آتش و هیاهو و حاشیه‌های عجیب، میانبری به دروازه حریف پیدا کند و ثابت کند دنیای فوتبال همیشه هم جای پاستوریزه‌ها نیست.

محمد امیرپور