اوبامیانگ و آرتتا: از سفر به خارج تا خلع مقام کاپیتانی

ماجرای سفر اوبامیانگ به فرانسه کار را به جایی رساند که میکل آرتتا بازوبند کاپیتانی را از او گرفت. در این مقاله به جزئیات این ماجرا می پردازیم...

اوبامیانگ و آرتتا: از سفر به خارج تا خلع مقام کاپیتانی

بازیکنی که بیشترین دستمزد را در باشگاه آرسنال دریافت می کند، حالا از تیم کنار گذاشته می شود و حتی برای تمرین هم حاضر نمی شود. برای طرفداران که هنوز از داستان پر ماجرای مسوت اوزیل به سطوح آمده اند، این اتفاق به طرز دردناکی آشناست.

زمانی که آرتتا پس از برد 3-0 آرسنال در برابر ساوتهمپتون پیر امریک اوبامیانگ را به دلیل اختلال در ضوابط تیم کنار گذاشت، هم اوبامیانگ به عنوان کاپیتان باشگاه و هم مربی زیر سوال رفتند. در پی این اتفاق، مدیریت آرتتا یک بار دیگر زیر ذره بین قرار گرفت. آیا اهمیت موضوع در حدی بود که عمومی شود؟

در پی شکست 2-1 آرسنال در برابر اورتون، اوبامیانگ برای سفر به فرانسه کسب اجازه کرد. این سفر به قصد دیدار مادرش انجام شد. وقتی صحبت از امور خانوادگی می شود، آرتتا و آرسنال وضعیت را درک می کنند. باشگاه به اوبامیانگ اجازه داد به دلیل بیماری مادرش به ملاقات او برود و این یعنی، این بازیکن دیدارهای FA Cup (در برابر ساوتهمپتون) و لیگ برتر ( در برابر ساوتهمپتون و منچستریونایتد) را از دست می داد.

آرتتا در آن زمان توضیح داد:"شرایط سختی بود." او می خواهد اینجا باشد و تمرین کند. نمی خواهد مسابقات را از دست دهد...وقتی می بینی که عضوی از خانواده شرایط سختی را تجربه می کند، از لحاظ احساسی به هم می ریزی و باید نزدیکش باشی."

این بار اوبامیانگ با این شرط می توانست در روز چهارشنبه به فرانسه سفر کند که همان شب بازگردد تا بتواند در تمرین روز پنج شنبه حاضر باشد.

اما او آن شب بازنگشت و با پرواز صبح پنج شنبه خود را به تمرین تیم رساند. برخی منابع اعلام کردند او خود را به موقع به تمرین رساند اما از منظر آرسنال او تخلف کرده بود.

مشکل با رعایت پروتکل های کووید 19 بدتر هم شد. از اوبامیانگ در فرانسه پیش از پرواز به سوی انگلیس تست کرونا گرفتند، او تصور می کرد که این مراحل انقدرها وقت او را نمی گیرد و می تواند به موقع به تمرین برسد. اما تست پی سی آر مسافرین پروازی به این صورت است که مسافر تا مشخص شدن جواب منفی باید در قرنطینه باشد.

برخی به این موضوع اشاره می کنند که مراحل تست کرونا برای اوبامیانگ از سوی باشگاه می توانست بهتر انجام شود: از آغاز پاندمیک، بازیکنان پروتکل های متفاوتی را اجرا می کردند و گاهی حتی به لطف معافیت های ورزشی می توانستند آزادانه سفر کنند.

مشخصا اگر بازیکن به دلالیل شخصی به سفر برود چنین معافیت هایی درباره او صدق نمی کند.

هرچند، باشگاه آرسنال بر این باور است که شرایط سفر اوبامیانگ کاملا مشخص بود و او نتوانسته این شروط را اجرا کند. اوبامیانگ اجازه تمرین روز جمعه در مجموعه کولنی را نداشت و او در عوض در خانه تمرین کرد تا برای بازی آماده باشد.

آرتتا در کنفرانس پیش  بازی روز جمعه به مشکلاتی که باشگاه با کاپیتان اوبامیانگ دارد اشاره نکرد. زمانی که از او درباره کمبود اعتماد به نفس اوبامیانگ پرسیدند پاسخ داد: "مشخص است که وقتی بازیکن موفق به گلزنی نمی شود، به اعتماد به نفسش لطمه وارد می شود. روحیه ی بازیکن و باورهایش هم تحت تاثیر قرار می گیرد. اما باید علیه این موقعیت مبارزه کنید، نباید چنین چیزی را بپذیرید و برای خود تاسف بخورید."

پس از آن کمی پیش از شروع بازی در روز شنبه، آرتتا عنوان کرد که اوبامیانگ به دلیل نقض قوانین، در زمین حضور نخواهد داشت. انتظار می رفت که در کنفرانس پس از بازی به غیبت اوبامیانگ اشاره ای بکند اما او صحبت خاصی در این باره نکرد.

برخی افراد در باشگاه آرسنال بر این عقیده بودند که بازی روز شنبه، نمایش قدرت مربی بود.

او در مورد یک وضعیت خاص، موضع اصولی مشخصی می گیرد و نتیجه مثبتی دریافت می کند.انتظار می رود همه بازیکنان استانداردهای رفتاری یکسانی داشته باشند—و هیچ  استثنایی برای کاپیتان یا ستاره ی تیم وجود ندارد.

برای دیگرانی که درون خود باشگاه نیستند، این ماجرا آنقدرها بزرگ و مهم نبود که عمومی شود. اگر به نظر می رسد که چنین حوادثی اغلب مواقع در آرسنال اتفاق می افتد، به این دلیل است که بیشتر در مورد آن ها می شنویم. در باشگاه های فوتبال سراسر کشور مسائل انضباطی وجود دارد اما در بیشتر موارد حرمت بازیکنان حفظ می شود. آرسن ونگر نیز با مخفی نگه داشتن علت غیبت بازیکنان موافق بود.

در این مورد خاص آرتتا ظاهرا احساس کرد این رویکرد مناسب نیست. در این وضعیت عوامل زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفت. وقتی موضوعی بعدها علنی می شود، نمی توان درباره آن دروغ گفت. اما وقتی اطلاعات کمی را بدون توضیحات لازم ارائه می دهیم، منجربه حدس و گمان های غلط می شود. زمانی که شفافیت وجود نداشته باشد، شایعات درباره موضوع اوبامیانگ زیاد می شود.

اما موضوع زمانی جنجالی شد که عکس اوبامیانگ و یک تتو آرتیست در بارسلونا در اینستاگرام منتشر شد. برخی گمان کردند شاید همین امر باعث کج خلقی های آرتتا شده. البته که سایت اتلتیک می داند ماجرای تتو ربطی به این داستان ندارد و پیش از این در لندن این قرار تعیین شده بود.

حالا چه در انتظار آرتتا و اوبامیانگ است؟ رابطه ی آن ها در این دوسال در باشگاه آرسنال فراز و نشیب های زیادی داشته. اوبامیانگ در قهرمانی آرسنال در جام حذفی 2020 نقش بسزایی داشت. در همان سال آرتتا او را قانع کرد تا قراردادی سه ساله را با باشگاه امضا کند.

از همان زمان، این بازیکن گابنی نتوانست بهترین عملکرد خود را در باشگاهی که انتظارات هم از آن پایین آمده بود نشان دهد. در 29 بازی لیگ در فصل گذشته، 10 گل به ثمر رساند. این بدترین آمار او در یک فصل کامل در ترکیب توپچی ها بود. اوبامیانگ در فصل 22/2021 در 14 بازی لیگ تنها 4 گل به ثمر رساند.

در مارس سال 2020 به دلیل آنکه ضوابط را نقض کرده بود در دربی لندن حضور نداشت. طبق گزارش اتلتیک او در چند موقعیت مختلف تاخیر داشت. درواقع نشاندن او بر روی نیمکت در نتیجه ی چند نمونه از این اتفاقات بود. اما داستان به همین جا ختم نشد. اوبامیانگ چند هفته بعد به دلیل بیماری مالاریا در بیمارستان بستری شد و چهارکیلو وزن کم کرد.

در هفته های اخیر، جایگاه او در تیم مورد بررسی قرار گرفت. پس از غیبت مربوط به کووید 19 در آغاز فصل، در 12 بازی پیاپی لیگ حضور پیدا کرد. اما ظاهرا آرتتا دیگر او را به طور خودکار در ترکیب اصلی تیم قرار نمی دهد. در دیدار مقابل یونایتد زمانی که آرسنال در تلاش برای کسب تساوی از منچستریونایتد بود، ادی انکتیا به جای او وارد زمین بازی شد. اوبامیانگ در دیدار مقابل اورتون هم در ترکیب اصلی نبود و انکتیا به جای او قرار گرفت. برخی گمان می کردند سفر او چند روز پیش از دیدار مقابل ساوتهمپتون باعث شد این دیدار را از دست بدهد.

اینگونه حذف او از ترکیب اصلی باعث گمانه زنی هایی درباره رابطه ی بین او و مربی شد. برخی افراد که در درون خود باشگاه نیستند تصور می کنند اوبامیانگ در بین هم تیمی ها و اعضای کادر فنی شخصیتی محبوب است. برخی احساس می کنند با وجودیکه امتیازاتی برای اوبامیانگ در آرسنال وجود دارد، او همیشه از ضوابط و قوانین تبعیت نکرده و در عین حال آرتتا سعی می کند تا جای ممکن برای راحتی اوبامیانگ قوانین را ساده سازی کند، او همچنان آن ها را رعایت نمی کند.

باودیکه اوبامیانگ شخصیت محبوبی شناخته می شود، اما بسیاری افراد در درون خود باشگاه او را شایسته کاپیتانی نمی دانند. پس از آنکه گرانیت ژاگا در جریان دیدار آرسنال و کریستال پالاس در زمین بازی با هواداران برخورد کرد، اونای امری بازوبند کاپیتانی را از او گرفت و به اوبامیانگ سپرد.

آرتتا در دوران بازیگری خود کاپیتان توپچی ها بود. اما صبر و شکیبایی لازم را نداشت و آنقدرها در بین هواداران محبوب نبود. اما اوبامیانگ متفاوت است: انعطاف  بیشتری دارد اما آنقدرها پایبند قوانین نیست.

او به عنوان شخصیتی اجتماعی اما احساسی توصیف می شود—و کار با او مستلزم حساسیت مدیریتی خاص است. اوبامیانگ با مربیان شناخته ی شده زیادی همکاری کرده است: ونگر، اونای امری، توماس توخل و یورگن کلوپ. البته در دوران توخل وقتی به دلایل درون باشگاهی در ترکیب اصلی قرار نمی گرفت، همچنان رابطه ی خوبی با مربیان داشت.

پیش ازاین هم مدیریت آرتتا درباره کنترل بازیکنان زیر سوال قرار گرفته بود. اوبامیانگ اولین بازیکنی نیست که "نمی توان او را کنترل کرد" اما واقعیت این است که رختکن تیم متشکل از بازیکنان متفاوتی است که باید در رفتار با آن ها رویکردهای متفاوتی را اتخاذ کرد.

آرتتا هنوز در ابتدای راه مربیگری است و کاملا طبیعی است که با آزمون و خطا برخی رویکردها را انتخاب کند. تنها زمان می تواند نشان دهد که او در مدیریت این اتفاق موفق عمل کرده یا نه.

وقتی مربی از بازیکنان می خواهد برخی استانداردهای رفتاری را رعایت کنند، انتظار می رود کاپیتان بیش از هر کس دیگری به این موضوع توجه کند. اگر به اوبامیانگ این اجازه داده می شد که بازوبند خود را حفظ کند، اقتدار مدیریت زیر سوال می رفت. آرتتا که قصد حذف اوبامیانگ از تیم اصلی را داشت حالا با سلب نقش کاپیتانی او این کار برایش ساده تر می شود.

باید دید آرتتا در دیدار بعدی آرسنال با وستهام، اوبامیانگ را درترکیب قرار می دهد یا نه. اوبامیانگ پس از سه بازی در لیگ به اردوی تیم ملی گابن می پیوندد و اگر در این دو هفته آرتتا او را در ترکیب قرار ندهد، غیبتش درتیم طولانی مدت خواهد بود. هر چند آرتتا با بازیکنانی چون اوزیل و گوئندوزی به مشکلاتی برخورده بود، اما ظاهرا اوبامیانگ بازیکن متفاوتی است: از آن بازیکنانی است که باید باید رویکرد چماق و هویج را درباره او اتخاذ کرد.

منبع: سایت theathletic.com

تگ ها


میکل آرتتا پیر امریک اوبامیانگ آرسنال باشگاه آرسنال توپچی‌ها توپچی های لندن فوتبال