اولسان، تیمی با ریشه در دل کارخانه کشتی سازی!

اولسان هیوندای حریف قدرتمند پرسپولیس در فینال آسیا، یک بار سابقه قهرمانی در سطح قاره را در کارنامه دارد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، هیجان و استرس برای برگزاری دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا به اوج خود رسیده است. پس از برگزاری دیدارهای مختلف در گروه های غرب و شرق آسیا، بالاخره چهره دو تیم حاضر در فینال مشخص شد و پرسپولیس و اولسان هیوندای روز شنبه ۲۹ آذر به مصاف هم می روند.


تیم اولسان هیوندای که امسال در لیگ کره جنوبی در دو جام داخلی لیگ و حذفی قافیه را به چونبوک موتورز واگذار کرد و به مقام دومی بسنده کرد، حریف قدرتمندی برای پرسپولیس است. تیمی که ریشه آن به کارخانجات کشتی سازی در کره جنوبی بازمیگردد.


در زیر، مرور کوتاهی داریم بر تاریخچه و افتخارات اولسان هیوندای، حریف پرسپولیس در بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا:

تاریخچه:
این تیم در ۶ دسامبر ۱۹۸۳ به عنوان چهارمین تیم فوتبال حرفه ای کره با نام تیم فوتبال هیوندای تایگر یا هورانگی تأسیس شد. هورانگی در زبان کره ای به معنای ببر است. نمادی که هم اکنون نیز در لوگوی این تیم کره ای دیده می شود. آنها تنها یک سال پس از تأسیس زمان نیاز داشتند تا وارد لیگ حرفه ای کره جنوبی شوند. آنها چهارمین تیم فوتبال حرفه ای فوتبال کره جنوبی هستند.


آنها در ابتدا نماینده ای برای شهر اینچئون در نزدیکی استان گیونگی به میدان رفتند. اولسان در سال ۱۹۸۴ و در اولین سال حضور در لیگ کره جنوبی، در سوپرلیگ نهایی به مقام سوم رسید. آنها به عنوان یک باشگاه در استان گانگوون، در شمال شرق کره جنوبی و در کنار دریای ژاپن فعال بودند و در پایان سال ۱۹۸۹ و پس از آنکه اتحادیه فوتبال کره از اجرای سیستم اتصال به مناطق شهری خبر داد، به کلانشهر اولسان، جایی که هم اکنون حضور دارند، نقل مکان کردند. آنها در نزدیکی کارخانجات صنایع سنگین هیوندایی به فوتبال ادامه دادند. این کارخانه بزرگترین کشتی سازی دنیا را دارد.

افتخارات داخلی:
آنها دوبار و در سالهای ۱۹۹۶ و ۲۰۰۵ در لیگ کره جنوبی قهرمان شده اند. آنها ۹ بار تا پای قهرمانی کی لیگ رفتند ولی از رسیدن به عنوان قهرمانی بازماندند. دو دوره از این ۹ دوره، در ۲ سال اخیر بوده است. آنها در سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ قهرمانی کره جنوبی را به تیم چونبوک موتورز واگذار کردند. 


آنها طی ۴ سال اخیر ۳ بار به فینال جام حذفی راه یافتند که تنها در سال ۲۰۱۷ موفق شدند عنوان قهرمانی را کسب کنند. آنها ۵ قهرمانی در رقابت های لیگ کاپ کره جنوبی دارند. رقابت هایی که از سال ۲۰۱۲ برگزاری آن لغو شد.

یک قهرمانی در آسیا:
جدا از افتخارات این تیم در سطح داخلی، اولسان در سطح آسیا نیز یک بار موفق به فتح لیگ قهرمانان قاره کهن شده است جایی که این تیم کره‌ای موفق شد در سال ۲۰۱۲ با پیروزی ۳ بر صفر برابر الاهلی عربستان به عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا برسد تا این جام را نیز در ویترین افتخاراتشان داشته باشند.


آنها در آن فصل در گروه F با تیم های بریزبن رور استرالیا، بیجینگ گوان چین و اف سی توکیو ژاپن همگروه بودند. آنها با ۴ برد و دو مساوی به عنوان تیم نخست راهی مرحله یک هشتم نهایی شدند. آنها در تک بازی با کاشیوا ریسول، با گل دقیقه ۹۰ لی کئون هو ۳ بر ۲ برنده و راهی مرحله یک چهارم نهایی شدند.
اولسان در مرحله یک چهارم نهایی در مجموع ۲ بازی رفت و برگشت ۵ بر صفر از سد الهلال گذشت، در مرحله نیمه نهایی نیز ۵ بر یک بنیادکار را مغلوب کردند و در بازی پایانی با گل های کواک تائه هوای، رافینیا و سئونگ یانگ کیم با قاطعیت به مقام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا دست یافتند.

بیشتر بخوانید:

صداوسیمای ایران حق پخش فینال آسیا و تمرین پرسپولیس را ندارد

شکست تاریخی ۶ گله؛ کابوس سرمربی اولسان (عکس)

 

 

تگ ها


کره جنوبی اولسان هیوندای فوتبال ایران AFC Champions League فوتبال