اولین دربی یحیی و فرهاد؛سرمربیان دربی باز (عکس)

به گزارش "ورزش سه"، با بررسی چند دربی بین سالهای ۶۹ تا ۷۶ اولین حضور پیسکسوتانی سرخابی که این روزها بیشتر در نقش مربی در تیمهای مختلف در حال فعالیت هستند را مورد بررسی قرار داد ......

به گزارش "ورزش سه"، با بررسی چند دربی بین سال‌های ۶۹ تا ۷۶ اولین حضور پیسکسوتانی سرخابی که این روزها بیشتر در نقش مربی در تیم‌های مختلف در حال فعالیت هستند را مورد بررسی قرار داد.

دربی ۴ خرداد ۶۹

فینال اولین دوره لیگ سراسری پس از انقلاب با عنوان لیگ قدس. اولین لیگی که بین تیم‌های باشگاهی کشور برگزار شد و در فینال استقلال موفق به برتری دو بر یک شد. احمدرضا عابدزاده، مهدی فنونی‌زاده و عباس سرخاب در ترکیب استقلال و نادر میراحمدیان در ترکیب پرسپولیس اولین دربی خود را انجام می‌دادند. میراحمدیان و سرخاب برای تیم‌های خود گلزنی نیز کردند. میراحمدیان که قبلا در توسط پرویز دهداری به بازوبند کاپیتانی تیم ملی هم رسیده بود فقط در همین یک دربی بازی کرد.

احمدرضا عابدزاده در اولین حضورش در دربی‌ها. دربی فینال لیگ قدس چهارم خرداد ۱۳۶۹. شروعی برای حضور در سیزده دربی بدون باخت.

سیمای استقلال در دربی فینال لیگ قدس در سال ۶۹. اولین دربی عابدزاده و مهدی فنونی‌زاده و عباس سرخابی که ابتدای نیمه دوم به زمین می‌آید و در همان اولین دقیقه حضورش در دربی‌ها گل می‌زند.

یک رکورد جاودانه برای عباس سرخاب. گلزنی در اولین دقیقه حضورش در دربی‌ها

دربی ۲۷ دی ۶۹

اولین دربی حسین عبدی در ترکیب پرسپولیس با تساوی یک-یک به پایان رسید.

دربی ۴ بهمن ۷۰

اولین دربی حسن شیرمحمدی در ترکیب پرسپولیس و مسعود غفوری‌های اصل که به عنوان بازیکن تعویضی برای استقلال به میدان رفت و تساوی بدون گلی که حکم به قهرمانی استقلال در جام باشگاه‌های تهران پس از پنج سال سلطه پرسپولیس داد.

دربی ۸ خرداد ۷۱

اولین و آخرین دربی حمید بابازاده که جانشین احمدرضا عابدزاده در دروازه استقلال شده بود و همچنین اولین حضور خسرو پارسا در ترکیب آبی‌ها که با برد یک بر صفر استقلال و بردن پرسپولیس در دو دیدار رفت و برگشت اولین دوره لیگ آزادگان شد.

دربی ۱۱ دی ۷۱

یک دربی کم حادثه در سوپرجام باشگاه‌های تهران که محلی برای اولین حضور مهدی پاشازاده در دربی‌ها شد. نادر باقری در دروازه پرسپولیس،محمد خاکپور، حمید استیلی، حمید روزبهانی و بهزاد داداش‌زاده نیز برای اولین بار در دربی‌ها بازی کردند. عادل حردانی، کورش بختیاری‌زاده و محمود صالح آبادی نیز برای اولین و آخرین بار در دربی ‌ها برای استقلال بازی کردند.

اولین حضور مهدی پاشازاده در دربی در آخرین حضور عابدزاده در ترکیب استقلال در دربی ها. پاشازاده با مساوی بدون گل در این دربی بهمن ۷۱ شروع کرد و بعدا فقط یک بار در دربی‌ها برنده شد.

دربی ۳۰ دی ۷۳

از آنجا که این دربی پس از دو سال که از آخرین دربی دو تیم در بهمن ۷۱ می‌گذشت برگزار می‌شد بازیکنان زیادی اولین دربی خود را در این روز جنجالی تجربه کردند.
در ترکیب پرسپولیس احمدرضا عابدزاده اولین دربی خود در ترکیب پرسپولیس را انجام می‌داد. اما افشین پیروانی، بهروز رهبری‌فرد، رضا شاهرودی و علی دایی اولین حضور خود در دربی را تجربه می‌کردند. از آن طرف بهزاد غلامپور، محمود فکری، ادموند اختر، محمد نقوی، محمد نوری و علی اکبریان نیز در ترکیب استقلال برای اولین بار در دربی‌ها به میدان می‌رفتند. یک دربی جنجالی که چند دقیقه به پایان ناتمام ماند اما باعث شد حساب کار دست این بازیکنان تازه‌وارد به دربی بیاید که دربی یعنی چه!

رضا شاهرودی در جدال با امیر قلعه‌نویی در اولین حضورش در دربی‌ها. یک دربی جنجالی که شروع جنجالش با اخراج شاهرودی همراه بود و محرومیت یک ساله برای او به همراه آورد. شاهرودی بعدا سه بار در دربی‌ها برنده شد و یک بار هم باخت.

سیمای پرسپولیس در دربی جنجالی دی ماه ۷۳. علی دایی، رضا شاهرودی، افشین پیروانی و بهروز رهبری‌فرد مهیای اولین حضور خود در دربی‌ها.

دربی ۷ بهمن ۷۳ در بندرعباس

یک دربی پر از بازیکنانی که برای اولین و آخرین بار در دربی‌ها به میدان رفتند البته اگر بشود اسم این بازی را دربی گذاشت! نیما نکیسا اولین دربی خود را با حضور در دروازه پرسپولیس انجام داد و بعدا هم یک بار دیگر در دربی بازی کرد. محمدرضا پیرهادی نیز نود دقیقه در خط حمله پرسپولیس بازی کرد تا جانشین پیوس محروم شده باشد. در استقلال نیز قاسم سیانکی، محمد جمال ندافی و هاشم سلطانی در غیاب محرومان برای استقلال به میدان رفتند. اولین و آخرین دربی آنها.

دربی ۶ مرداد ۱۳۷۴

دو تیم به دلیل محرومیت چندین بازیکن خود پس از دربی جنجالی سال قبل چندین بازیکن جدید در ترکیب خود داشتند. در استقلال علیرضا منصوریان، محمد خرمگاه در ترکیب اصلی و داود مهابادی به عنوان بازیکن تعویضی اولین دربی خود را انجام دادند. مهابادی فقط همین یک حضور در دربی را تجربه کرد. منصوریان با پیراهن شماره ۱۷ و خرمگاه با پیراهن شماره ۲۴ اولین دربی خود را با برد سه بر یک جشن گرفتند.

در پرسپولیس قاسم عطایی، داود محبوب، شهرام براتپوری و محمود شافعی اولین دربی خود را انجام دادند. براتپوری و عطایی که بازی ضعیف آنها مهمترین عامل دریافت سه گل در همان سی دقیقه ابتدایی بودند همین یک دربی را تجربه کردند و شافعی در دربی برگشت نیز به عنوان بازیکن تعویضی به میدان رفت.  

دورتر از پیوس و عابدزاده، بهزاد غلامپور پشت سر قلعه‌نویی در حال ورود به اولین دربی خود. غلامپور در دربی‌ها یک بار برنده شد و دو بار باخت.

دربی هشتم دی ۷۴

در این دربی یحیی گل‌محمدی، نعیم سعداوی در ترکیب پرسپولیس برای اولین بار در دربی‌ها به میدان رفتند و در ترکیب استقلال همه بازیکنان قبلا تجربه دربی داشتند.

یحیی در میانه‌های سال ۷۴ از تیم بانک تجارت جذب پرسپولیس شد و بلافاصله نیز در ترکیب اصلی پرسپولیس قرار گرفت. او در بازی برگشت دو تیم در لیگ ۷۴ به تاریخ ۸ دی ۷۴ در ترکیب اصلی برای قرمزها به میدان رفت و در نیمه دو هم جای خود را به داود محبوب داد. یک تساوی بدون گل در روزی که یحیی با یک ضربه سر مانع باز شدن دروازه عابدزاده‌ بازیگوشی شد که بازی با پایش توپ را جلوی پای بهروز پرورش خواه انداخته بود.

علیرضا منصوریان با پیراهن شماره ۱۷ و محمد خرمگاه با پیراهن شماره ۲۴ در ترکیب اولیه استقلال در دربی مرداد ۷۴. یک شروع رویایی برای اولین دربی این دو با برد سه بر یک.
 

یحیی گل محمدی با پیراهن شماره ۲۸ در اولین حضورش در دربی‌ها. یک تساوی بدون گل برای شروع بد نبود. یحیی بعدا چهار بار در دربی‌ها برنده شد و یک گل هم زد.


دربی ۲۷ مهر ۷۵

پرسپولیس که با آمدن استانکو در میانه‌های سال ۷۴ متحول شده بود پس از قهرمانی در این سال، چند بازیکن جدید را به خدمت گرفت که این موضوع باعث شد این دربی اولین دربی بازیکنانی نظیر کریم باقری، مهرداد میناوند، ادموند بزیک، مهدی مهدوی‌کیا و رضا ترابیان شود. از آن طرف استقلال که دو فصلی بود در یارگیری از رقیب خود عقب افتاده بود هیچ بازیکن جدیدی که اولین دربی‌اش را تجربه کند در اختیار نداشت.


کریم باقری در تقابل با مهدی پاشازاده در اولین حضورش در دربی‌ها در آبان ۷۵. مرد شماره ۱۵ قرمزها در این بازی اولین بردش در دربی‌ها را جشن گرفت. اولین دربی کریم باقری.

کریم باقری در سال ۷۵ با انتقالی که گران ترین انتقال فوتبال ایران در آن سال لقب گرفت از کشاورز به پرسپولیس آمد و در دربی رفت لیگ ۷۶-۷۵ به تاریخ ۲۷ مهر ۷۵ با پیراهن شماره ۱۵ برای پرسپولیس به میدان رفت و شاهد برتری تیمش با گل دقایق پایانی ادموند بزیک شد. یک ضربه سر روی سر پاشازاده و عبور توپ با فاصله کم از بالای دروازه استقلال مهمترین خطری بود که باقری روی دروازه حریف ایجاد کرد.

دربی ۲۰ تیر ۷۶

دربی ۲۰ تیر ۷۶ اولین دربی بازیکنانی نظیر فرهاد مجیدی و علیرضا اکبرپور از استقلال و اسماعیل حلالی و مهدی هاشمی نسب از پرسپولیس بود. این دربی در شرایطی برگزار شد که روز قبلش چند بازی هفته اول لیگ بعدی یعنی لیگ ۷۷-۷۶ آغاز شده بود و عقب افتادگی بازی‌های لیگ ۷۶-۷۵ باعث شد تا دربی با تاخیر و به عنوان آخرین بازی این لیگ برگزار شود و تیم‌ها با جذب بازیکنان جدید خود پا به این دربی بگذارند. فرهاد مجیدی که در سال ۷۵ در ترکیب تیم بهمن چهره شده بود و توسط محمد مایلی کهن هم به تیم ملی دعوت و در بازی‌های مرحله اول مقدماتی جام جهانی ۹۸ فرصت بازی مقابل مالدیو و قرقریزستان را به دست آورده بود جذب استقلال شد و ناصر حجازی در همان بازی اول او را همچون محسن گروسی و علیرضا اکبرپور در ترکیب اولیه خود قرار داد. ترکیب متحول شده استقلال در این دربی جواب نداد و استقلال بازی را سه بر صفر به پرسپولیس باخت. تنها آورد مجیدی با پیراهن شماره ۱۵ در این دربی یک کارت زرد به دلیل مهار توپ با دست بود و یک یورش ناموفق برای زدن ضربه سر به سمت دروازه عابدزاده.

فرهاد مجیدی در مصاف با محسن رنجبران در اولین حضور خود در دربی‌ها. بیستم تیر ۷۶.

از آن طرف حمید درخشان نیز که به تازگی اسماعیل حلالی را از تراکتورسازی جذب کرده بود به عنوان جانشین کریم باقری که به تازگی از پرسپولیس جدا شده بود و به بوندس‌لیگا رفته بود کرد. حلالی پیراهن شماره ۱۰ را به تن کرد و اولین حضورش در دربی را با پیروزی جشن گرفت.

حلالی پیراهن شماره ۱۰ را به تن کرد و اولین حضورش در دربی را با پیروزی جشن گرفت. حلالی چند ماه قبل در مرحله نیمه‌نهایی جام باشگاه‌های آسیا به عنوان یار کمکی برای پرسپولیس بازی کرده بود و اتفاقا در بازی با پوهانگ یک پنالتی نیز برای پرسپولیس گرفته بود.

مهدی هاشمی نسب نیز که پس از درخشش با پیراهن کوپتداق ترکمنستان مقابل پرسپولیس در سال ۷۵، به تازگی جذب پرسپولیس شده بود در دقایق پایانی و در پی مصدومیت یحیی گل‌محمدی به بازی آمد تا اولین حضورش در دربی را تجربه کند. او قبل از این دربی در چند بازی پایانی پرسپولیس در لیگ پیراهن شماره ۲۸ این تیم را به تن کرده بود. بهنام طاهرزاده نیز که در نیمه دوم به عنوان یار تعویضی برای پرسپولیس به میدان رفت گل سوم تیمش را زد و اولین و آخرین دربی‌اش را با گل جشن گرفت‌. مختصر و مفید!

تگ ها


فرهاد مجیدی استقلال تهران دربی پرسپولیس تهران فوتبال ایران یحیی گل محمدی لیگ برتر خلیج فارس فوتبال