اولین دوره مسابقات موتورسواری در سال جدید برگزار شد

اولین دوره مسابقه موتور ریس از سری مسابقات هیأت موتور سواری آذربایجان شرقی، در پیست یادگار امام تبریز در ۵ کلاس ۴۰۰، ۱۰۰۰، فوق سنگین ریس، موتور استریت و کلاس بانوان برگزار شد....

به گزارش مدال و به نقل از مهر، مسابقات آزاد استانی (تایم و تست) موتور ریس از سری مسابقات هیأت موتورسواری و اتومبیلرانی آذربایجان شرقی، امروز جمعه با حضور ۳۰ شرکت کننده مرد و ۷ شرکت کننده از بانوان در پیست یادگار امام تبریز به صورت انفرادی برگزار شد.

ماهیت برگزاری مسابقات موتور سواری را می‌توان فرهنگ سازی در جهت استفاده صحیح از وسیله نقلیه موتور سیکلت دانست، از نگاهی دیگر این رشته ورزشی می‌تواند با ایجاد حس رقابت و افزایش نشاط اجتماعی در جامعه، در حوزه تفریح و تخلیه انرژی جوانان به صورت سازمان یافته نقش مؤثری را ایفا کند.

شرکت کنندگان در این رقابت‌ها در کلاس‌های ۴۰۰، ۱۰۰۰، فوق سنگین ریس و کلاس موتور استریت، به رقابت پرداختند. مسابقه بدون تماشاگر و با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی به صورت انفرادی و با عنوان یاوران سلامت برگزار شد و برترین‌ها در مسابقات راند دوم استانی در ماه آینده با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

موتورسواران آذربایجان شرقی در سطح اول کشور

رئیس هیأت موتور سواری و اتومبیلرانی آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به جایگاه بالای موتورسواری استان در رده بندی فدراسیون، گفت: تلاش می‌کنیم سطح کیفی موجود را حفظ کرده و بهبود بخشیم، همچنین استعدادیابی برای موتورسواران مستعد استان در این مسابقات را مدنظر داریم.

سیامک امیرخیزی ادامه داد: با توجه به سیاست جدید در جهت ارتقا سطح فنی و حرفه‌ای و آمادگی برای حضور هرچه بهتر و قوی‌تر برای مسابقات قهرمانی کشوری و کسب عناوین توسط ورزشکاران استان، هر سال ۴ دوره مسابقات در هر یک از رشته‌های موتور سواری و اتومبیلرانی را برگزار خواهیم کرد.

حضور بانوان موتورسوار برای اولین بار در آذربایجان شرقی

هفت بانوی موتورسوار در انتهای مسابقه در کلاس موتور ۱۲۵ سی سی که بیشتر جنبه نمایشی داشت به رقابت پرداختند. این اولین حضور بانوان در تاریخ مسابقات رسمی موتور سواری استان آذربایجان شرقی بود که نوید توسعه و روزهای خوب موتورسواری را برای استان به همراه دارد.

رئیس هیأت موتورسواری و اتومبیلرانی آذربایجان شرقی در همین راستا با اشاره به اینکه نیمی از جامعه را قشر بانوان تشکیل می‌دهند، گفت: ما باید بیش از اینها به ورزش بانوان توجه کنیم، بانوان زیادی علاقمندی خود را به فعالیت در رشته‌های ورزشی موتورسواری و اتومبیلرانی اعلام کرده‌اند و نیاز است محیط‌های سالمی را فراهم آوریم تا بانوان نیز بتوانند در ورزش مورد علاقه خود فعالیت نمایند و نیز بتوانیم به صورت آکادمیک ورزشکاران حرفه‌ای را پرورش دهیم.

قانونمندی و استفاده مناسب از موتورسیکلت

در سال‌های اخیر به علت افزایش آمار تصادفات منجر به جرح و فوت موتورسواران، قوانین سخت گیرانه و پیشگیرانه‌ای برای این وسیله نقلیه توسط پلیس راهنمایی و رانندگی تعریف شده است و بر همین اساس شاهد دیدگاه نامناسبی در افکار عمومی هستیم به این صورت که اگر فردی به موتورسواری و یا اتومبیلرانی علاقمند باشد قوانین راهنمایی و رانندگی و امنیت داخل شهر را نادیده خواهد گرفت، در حالی که قضیه می‌تواند برعکس باشد.

افرادی که علاقمند به رانندگی حرفه‌ای با موتور یا ماشین هستند قطعاً برای حضور در عرصه مسابقات باید در مسیر قهرمانی و اخلاق ورزشی قرار گیرند. این رشته ورزشی می‌تواند قانونمندی را در بین موتورسواران افزایش داده و باعث اشاعه فرهنگ صحیح استفاده از موتورسیکلت شود.

علی علیزاده، دبیر کمیته موتور ریس هیأت استان که خود نیز در مسابقه کلاس ۱۰۰۰ سی سی شرکت داشت، از سطح بالای برگزاری مسابقه سخن گفته و عنوان کرد: هدف اصلی هیأت تشویق جوانان و نوجوانان در زمینه قانونمندی و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی در موتور سواری است. خوشبختانه پیست موتور سواری مناسبی در اختیار داریم که علاقمندان می‌توانند با ثبت نام از طریق هیأت زیر نظر مربیان و داوران به صورت آکادمیک تحت آموزش قرار گیرند.

نفرات نخست مسابقه امروز به شرح زیر است:

کلاس ۱۰۰۰: حامد رستمی مهر

کلاس استریت: بهنام قائمی

کلاس ۴۰۰: محمد عادلی

کلاس فوق سنگین: وحید اسکویی

کلاس بانوان: اسرا باغبان

یکی از اصلی ترین مشکلات ورزش امروز کشور، عدم توجه به رشته‌های غیرفوتبالی و رشته‌هایی است که ماهیت ورزش را در خود حفظ کرده‌اند. موتور سواری و اتومبیلرانی می‌تواند یک تفریح مهیج و سالم باشد و در عین باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی گردد.

بیشتر بخوانید:
رقابت ایران با تایلند و کویت برای گرفتن میزبانی جام ملت‌های آسیا
مساعد شدن شرایط اردویی کمانداران با افتتاح خوابگاه آزادی
تعطیلی کرونایی و آینده‌ای مبهم برای کشتی/ چاره‌ای جز صبر نیست 

تگ ها


موتور سواری مسابقات موتورسواری منهای فوتبال