اولین و شاید آخرین حضور کاراته در المپیک

کاراته اولین بازی المپیک را فردا در کشوری که این ورزش در آن متولد شده است انجام می دهد. اما ممکن است این اولین و آخرین باری باشد که کاراته را در صحنه المپیک مشاهده می کنید....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، کاراته اولین بازی خود در المپیک را در تاریخ ۵ آگوست در سالن سرپوشیده توکیو نیپون بودوکان، "خانه معنوی هنرهای رزمی ژاپنی"، انجام می دهد.

برای میلیون ها نفر در سراسر جهان که به ورزش کاراته می پردازند، انتظار برای گنجاندن این هنر رزمی ژاپنی در المپیک پس از مدتی طولانی به پایان رسیده است. در واقع تلاش برای تبدیل کاراته به ورزش المپیکی به دهه ۱۹۷۰ برمی گردد، اما تلاش برای حضور این ورزش در المپیک در موارد متعددی از جمله در توکیو ۲۰۲۰ رد شد.

با این حال به دلیل اصلاحاتی که به کشور میزبان اجازه می دهد تعدادی رشته ورزشی مضاعف را انتخاب کند، به کاراته شانس دومی داده شد. حضور کاراته در الامپیک با استقبال مردم ژاپن مخصوصا مردم اوکیناوا که این هنر رزمی ۵۰۰ سال پیش در آنجا ابداع شد، مواجه شده است.
به گفته کارشناسان مربیان آموزش دیده کاراته در سال ۱۹۵۸ به آمریکا، اروپا و خاورمیانه اعزام شدند تا "دوجو" یا زمین های تمرینی ایجاد کنند. ورزشکارانی که به کاراته می پرداختند به طور پیوسته رشد کردند و محبوبیت این ورزش با انتشار فیلم های رزمی مانند اژدها وارد می شود (۱۹۷۳) با حضور بروس لی و بچه کاراته کا (۱۹۸۴) پس از تقریبا یک دهه به شدت افزایش یافت.


با وجود محبوبیت روزافزون سایر هنرهای رزمی در دوران اخیرمانند MMA و جو جیتسوی برزیلی، در حال حاضر بین ۵۰-۷۰ میلیون شرکت کننده در کاراته، در ۲۰۰ کشور جهان وجود دارد.

با وجود میلیون ها کاراته کا در سراسر جهان و سابقه طولانی ۷۰ ساله آن به عنوان یک ورزش رقابتی، کاراته در بازیهای پاریس ۲۰۲۴ گنجانده نخواهد شد.

تسونیری یاهیرو اولین و تنها ورزشکار کاراته نماینده استرالیا در توکیو خواهد بود. برای این ورزشکار ۳۳ ساله این اولین و آخرین فرصت او برای حضور در المپیک است.


فقط ۱۰ ورزشکار در هر بخش با هم رقابت می کنند، بنابراین صعود از بازی های مقدماتی به خودی خود موفقیت محسوب می شود، اما یاهیرو مطمئن است که موفقیت های بیشتری نیز وجود خواهد داشت.


یاهیرو پیش از حضور در المپیک دراین باره گفته بود: "من مطمئن هستم که با یک مدال (به استرالیا) باز می گردم. قول می دهم هر کاری از دستم بربیاید انجام خواهم داد. لطفاً منتظر آن باشید ".
یاهیرو در دسته ۷۵ کیلوگرم  روز ۶ آگوست در رقابت های کومیته شرکت می کند.

تگ ها


کاراته المپیک ۲۰۲۰ توکیو