اپیدمی کتک زدن داوران در فوتبال ایران!

به گزارش مدال به نقل از روزنامه قانون: هواداران فوتبال در سالهاي اخير بارها از تصميمات داور بازيهاي تيم محبوبشان ناراحت شدهاند ......

به گزارش مدال به نقل از روزنامه قانون: هواداران فوتبال در سال‌هاي اخير بارها از تصميمات داور بازي‌هاي تيم‌ محبوب‌شان ناراحت شده‌اند. گاه نيز اشتباهات داوري به سود تيم محبوب آن‌ها بوده و همين موضوع منجر به شكل گيري يك اصطلاح عجيب شده؛اينكه «اشتباهات داوري جزيي از فوتبال است». منتقدان اين نگاه معتقدند داوران براي گرفتن تصميمات مهم آموزش ديده‌اند و نبايد مرتكب اشتباهات تاثيرگذار شوند. اما در سوي مقابل  داوران و كارشناسان داوري اعتقاد دارند با توجه به اينكه قضاوت در زمين فوتبال توسط انسان انجام مي‌شود، ممكن است تصميمات همراه با اشتباهاتي باشد. همين موضوع سبب شده  در سال‌هاي اخير بحث ورود تكنولوژي به داوري بيش از پيش مطرح شود؛ هرچند كه با ورود تكنولوژي نيز گاه اشتباهاتي در اين باره رخ مي‌دهد. كمك داور ويديويي، يكي از تكنولوژي‌هاي جنجالي و پر سر و صدايي بود كه در سال‌هاي اخير وارد فوتبال شد.  حال داوران مي‌توانند بازي را متوقف كنند و با بررسي تصاوير ضبط شده از هر صحنه‌اي، درباره آن قضاوت كنند. فيفا در سال‌هاي اخير تلاش فراواني براي كاهش اشتباهات داوران كرده تا حساسيت بازيكنان و تماشاگران را نسبت به داور بازي كاهش دهد.
در حال بررسي هستيم
در سال‌هاي اخير، اشتباهات داوري منجر به ايجاد حواشي متعددي شده است. شايد هواداران ايراني هرگز صحنه خطاي مدافع تيم‌ملي آرژانتين روي اشكان دژاگه را فراموش نكنند. اشتباهي كه منجر به از دست رفتن روياي كسب امتياز از ياران ليونل مسي شد. حاشيه بزرگ‌تري كه اين روزها گريبانگير داوران شده، كتك‌كاري است. اتفاق شگفت‌انگيزي كه در روزهاي اخير پيرامون داوري ايران رخ داده مي‌تواند در آينده به يك بحران بزرگ تبديل شود. شايد سال‌ها پيش وقتي يك داور در زمين مسابقه كتك مي‌خورد، رسانه‌ها و مسئولان به شدت با اين موضوع برخورد مي‌كردند اما واكنش نامناسب به اين اتفاقات كه حتي منجر به پاره شدن پرده گوش يك داور شده، قبح كتك زدن داور را شكسته است. به طوري‌كه در دو ماه گذشته پنج داور در شهرهاي مختلف از بازيكنان، تماشاگران، مربيان و حتي ليدرها كتك خورده‌اند. در واقع عوامل يك تيم وقتي با تصميمي از سوي داور مواجه مي‌شوند كه به مذاق‌شان خوش نمي‌آيد به سمت او حمله كرده و سعي مي‌كنند داور را تنبيه كنند. فريدون اصفهانيان، رييس كميته داوران در اين باره به «قانون» گفت: «متاسفانه كتك زدن داوران در فوتبال ايران رواج يافته و بايد با آن برخورد شود. ما در حال بررسي اين موضوع هستيم و نتيجه آن به زودي اعلام خواهد شد». عليرضا فغاني، داور بين‌المللي فوتبال نيز در اين باره به «قانون»‌گفت: «براساس فيلم‌ها و تصاويري كه از ساير نقاط دنيا منتشر مي‌شود،  اين موضوع به چالشي جدي در فوتبال تبديل شده و بايد با آن برخورد شود. ما داور هستيم و بهتر است درباره اين مسائل صحبت نكنيم، شايد مسئولان بهتر بتوانند درباره نحوه برخورد با كتك‌خوردن داوران صحبت كنند». او درباره واكنش داوران به اين موضوع گفت: «واكنش داور غيرارادي است و بستگي به صبر او در مواجهه با مسائل مختلف دارد. نمي‌دانم اگر يك روز داور تصميم بگيرد واكنشي نشان بدهد، چه اتفاقي رخ خواهد داد».
كميته داوران بايد سماجت به خرج دهد
تورج حق‌وردي، كارشناس داوري درباره لزوم برخورد با افرادي كه به سمت داور هجوم مي‌برند، به «قانون» گفت: «پيش از اين نيز موارد اينچنيني مطرح شده است. كميته انضباطي و كميته داوران بايد با اين مسائل به شدت برخورد كند به طوري‌كه بازدارندگي داشته باشد. من فكر نمي‌كنم جريمه مالي بتواند مشكلي را حل كند. يكي از دلايلي كه هيچ برخوردي با تيم‌هاي متخلف صورت نمي‌گيرد اين است كه كميته داوران سماجتي براي برخورد با عوامل تيم حمله كننده به داوران به خرج نمي‌دهد. در واقع بايد اين موضوع به شدت پيگيري شود تا قبح آن شكسته نشود. من فكر مي‌كنم نمي‌توان جلوي اين موضوع را گرفت اما مي‌توان به كاهش آن كمك كرد». حق‌وردي درباره اتفاقات رخ داده در دو ماه اخير و كتك خوردن پنج داور بيان كرد: «اين اتفاقات به طور معمول در ليگ‌هاي پايين‌تر رخ مي‌دهد. در ليگ‌هاي دو، سه و استاني به دليل اينكه نظارت كمتري وجود دارد، كتك‌كاري انجام نمي‌شود. شايد نيروي انتظامي نيز مقصر باشد در واقع تعداد كم ماموران نيروي انتظامي در ورزشگاه، گاه منجر به رخ دادن چنين مواردي مي‌شود. شايد جالب باشد بدانيد برخي از بازي‌ها در ليگ‌هاي پايين‌تر تنها با حضور يك مامور نيروي انتظامي برگزار مي‌شود و وقتي تماشاگران يا عوامل تيم به سمت داور هجوم مي‌برند، نمي‌توان در مقابل آن‌ها ايستاد. به نظر من هيات‌هاي استاني نيز مقصر هستند و بايد نظارت بيشتري روي بازي‌ها انجام بدهند».
نمونه‌هاي خارجي
داوران بايد در چند صدم ثانيه تصميماتي را بگيرند كه گاه سرنوشت يك بازي و حتي يك تيم را تعيين مي‌كند. قضاوت در زمين مسابقه با وجود تماشاگراني كه به فحاشي عليه داور عادت كرده‌اند، مربياني كه هيچ‌گاه شكست را گردن نمي‌گيرند و آن را به عوامل مختلف ربط مي‌دهند و نظارت كم هيات‌هاي استاني روي برگزاري بازي‌ها سبب شده تا خشونت عليه داوري به مشكلي جدي تبديل شود. اتفاقي كه مي‌تواند ضريب اشتباهات داوران را در گرفتن تصميمات مهم بالاتر ببرد. اين موضوع زماني نگران‌كننده‌تر است كه بدانيم داوران جوان با وجود چنين اتفاقاتي هيچ رغبت و انگيزه‌اي براي ورود به حوزه داوري ندارند و در آينده بدون شك با كمبود داوراني مواجه خواهيم شد كه بايد در حساس‌ترين زمان‌هاي ممكن، بهترين و شجاعانه‌ترين تصميمات خود را بگيرند. البته اين اتفاق تنها در ليگ ايران رخ نمي‌دهد اما برخورد نكردن  با عواملي كه به سمت داور هجوم برده‌اند،‌ منجر به كمرنگ‌ شدن اين اتفاق شده است. به عنوان مثال مدتي قبل در ليگ آرژانتين و در بازی دو تیم فوتبال باشگاهی ایندیپندنت و اتلتیکو یوونتود، داوران حاضر در زمین از دست هواداران حاضر در استادیوم به شدت کتک خوردند؛ به طوري‌كه كمك داور بازي در بيمارستان بوينس‌آيرس بستري شد و حال مساعدي نداشت. اما پليس آرژانتين با بازداشت پنج مظنون، برخورد قاطعي با عوامل شكل دهنده اين اتفاق داشت و سعي كرد با مديريت فضا، به حفظ آرامش كمك كند. در كويت نيز اتفاق مشابهي رخ داده است. مدتي قبل و در چارچوب ديدار الجهراء و خیطان از سري رقابت‌هاي جام‌حذفي،‌ يكي از مسئولان خيطان به سمت داور حمله‌ور شد و او را به شدت كتك زد. پليس كويت نيز اين فرد را به سرعت دستگير و به صورت مادام‌العمر از حضور در ورزشگاه محروم كرد. برخورد با افرادي كه چنين اتفاقي را رقم مي‌زنند منجر به جلوگيري از تكرار آن مي‌شود اما  مصلحت‌انديشي مي‌تواند در آينده منجر به نابودي شأن داوران شود. اتفاقي كه در فوتبال ايران جريان دارد و هرگز براي حل مشكل،‌ قدمي برداشته نشده است.

تگ ها


اخبار روز فوتبال