ایران در آستانه ارزان‌ترین صعود تاریخ

شاگردان دراگان اسکوچیچ با پیروزی مقابل عراق می‌توانند خیلی زودتر از تصور به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر برسند، اما در این موفقیت نکات بسیار قابل توجهی وجود دارد....

به گزارش "ورزش سه"، دو سال پیش در زمستان سال  ۱۳۹۸ که مارک ویلموتس با دو شکست برابر بحرین و عراق و تحمیل سنگین‌ترین پرونده مالی به فدراسیون، کشور را ترک کرد، خوش بین‌ ترین هوادار فوتبال هم فکر نمی‌کرد، تیم ملی فوتبال ایران حضور در جام جهانی قطر را پس از بازی هفتم مرحله نهایی مقدماتی جشن بگیرد.


این مسیر دشوار و پراسترس می‌توانست با بازی در مرحله مقدماتی قبلی مقابل بحرین و عراق در ورزشگاه آزادی، کمی برای جانشین ویلموتس آسان‌تر هم بشود، که به یکباره در  بهمن ماه شیوع کرونا در ایران به صورت رسمی اعلام شد و هنوز هم که هنوز است برخلاف بسیاری از مناطق دنیا امکان بازگشت تماشاگران در ایران فراهم نشده است.


اما یکی از مهم‌ترین نکات صعود تیم ملی که با پیروزی مقابل عراق در تاریخ هفتم بهمن ماه ۱۴۰۰ رسمی خواه شد، هزینه بسیار کم این صعود نسبت به سایر صعودهای تاریخ فوتبال ایران به جام‌های جهانی خواهد بود. در واقع فدراسیون فوتبال برای پشتیبانی از تیم ملی بزرگسالان تاکنون چیزی حدود دو میلیون دلار هزینه کرده است و درآمدهایی که به دست خواهد آورد چیزی بین ۱۴ تا ۱۶ میلیون دلار شده که از طریق کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا به ایران پرداخت خواهد شد.


در این بین مهم‌‍ترین هزینه‌های پشیبانی از تیم ملی شامل دستمزد کادر فنی، پاداش بازیکنان، هزینه‌های هتل و همینطور هزینه های مربوط به بلیت هواپیمای بازیکنان شاغل در لیگ‌های مختلف دنیا بوده که بخش اعظمی از بودجه فدراسیون را به خودش اختصاص داده و جالب اینکه برخلاف همیشه دستمزد کادر فنی در پایین‌ترین حد ممکن بوده است.
رئیس فدراسیون فوتبال که کمتر از یکسال از حضورش در فدراسیون فوتبال می‌گذرد، در روزهای پس از انتخاب با فشارهای مختلف برای برکناری اسکوچیچ و استخدام یک مربی گران قیمت، یا بازگرداندن کارلوس کی‌روش یا توافق با برانکو ایوانکوویچ مواجه بود، اما تصمیم گرفت با اسکوچیچ به کار ادامه دهد. او اگر چه در برخی از اوقات همکاری نسبت به سرمربی کروات تیم ملی اظهارنظرهای مختلفی داشته که حتی آینده را سست جلوه می‌داده، اما او در نهایت با در نظر داشتن شرایط سرمربی‌اش را حفظ کرده تا حداکثر بازدهی از مخارج سبک فدراسیون برای آماده سازی تیم ملی برای مسابقات جام جهانی به دست بیاید.


او که بدون بازی تدارکاتی و با اتکا سرمایه فنی مربی و درخشش بازیکانش موفق به کسب نتایج خارق العاده در راه قطر ۲۰۲۲ شده و حالا این امیدواری را هم به وجود آورده که حتی به صعود به دور بعدی جام جهانی برای اولین بار فکر کند؛ که اگر این اتفاق هم رخ بدهد، افزایش قابل توجهی در درآمدهای تیم ملی صورت خواهد گرفت.


حالا و با موفقیت این کادر تیم ملی صعود فوتبال ایران به جام جهانی برای ششمین مرتبه شریک‌‌های تازه ای هم پیدا خواهد کرد؛ افرادی که در ابتدا زیر بار انتخاب اسکو نمی رفتند، اما حالا به نظرشان این انتخاب همراه با درایتی خاص بوده و از زیر بلیت آنها رد شده است !


عزیزی خادم که اسکوچیچ را با خود در جلسه مهم‌ش با جانی اینفانتینو همراه کرده و در میتینگ عقد قرارداد با فدراسیون فوتبال قطر نیز او را به دفتر رئیس فدراسیون قطر برده بود، شاید می‌خواسته از این طریق پیامی به فوتبال ایران بفرستد؛ اینکه اگر این تیم همچنان با راندمان بالا به کار خود ادامه بدهد، نیازی به تغییرات و تحمیل هزینه های اضافه به فوتبال ایران نیست.

تگ ها


تیم ملی ایران فوتبال ایران لیگ برتر خلیج فارس فوتبال